Samsung porušil patenty Applu, rozhodl soud v USA už v roce 2012. O částku se však soudí dosud. Právní bitvy Applu a Samsungu jsou již legendární, vzájemně se žalují mnoho let; často vyhraje americké nakousnuté jablko, ale i jihokorejský obr si připsal cenné úspěchy. Hraje se o nezanedbatelné částky, ale nikoliv o takové, které by mohly jednu z firem položit.
Rozhodnutí soudů se leckdy mění a finální rozhodnutí často nepadne ani po letech – vždyť tento konkrétní soudní spor se vleče už od roku 2011, sedm dlouhých let.
Čtvrteční rozhodnutí okresního soudu v San Jose přisoudilo Applu náhradu 539 milionů dolarů za tři patenty, které dle něj Samsung porušil. O tom, že Samsung tyto patenty porušil, se tentokrát nejednalo, šlo pouze o částku. Proti 399 milionům dolarů z minulého rozsudku se Samsung odvolal, výsledných 539 milionů jej tedy rozhodně nepotěší.
Soudy hned tak neskončí, potáhnou se ještě roky
V prohlášení, které Samsung k rozhodnutí soudu vydal, je zjevná nespokojenost firmy s výsledkem.
„Dnešní rozhodnutí je v přímém protikladu jednoznačného rozhodnutí Nejvyššího soudu, který rozhodl ve prospěch Samsungu, co se týče rozsahu škod za porušení designových patentů.“
Apple oproti tomu poznamenal, že iPhone započal „smartphonovou revoluci“ a Samsung jej okopíroval. Podle firmy je důležité bránit „tvrdou práci a inovační snahy tolika lidé v Applu“.
Za porušení patentů – které Samsung v tomto případě nepopírá, nebo, lépe řečeno, nejsou předmětem tohoto soudního líčení – chtěl Samsung Applu zaplatit 28 milionů dolarů, výrobce iPhonů oproti tomu požadoval 1,07 miliard dolarů.
Argumenty obou firem mají něco do sebe, jak nakonec shledal soud; zřejmě i proto je výsledné rozhodnutí poroty, 539 milionů jako odškodnění, přibližně v polovině požadovaných částek.
Už v roce 2012 soud rozhodl, že během let 2010 a 2011 Samsung porušil pět patentů Applu – dva užitné vzory a tři designové patenty. Za dva užitné vzory Samsung bez námitek zaplatil 5,3 miliony dolarů.
Vleklý soudní spor o porušení patenty na design iPhonu však hned tak neskončí, stejně jako řada dalších. Apple versus Samsung navíc není omezen pouze na Spojené státy, ale probíhá po celém světě, například také v Japonsku, Velké Británii nebo Jižní Korey.