Společnost Spotify se dlouhodobě potýká s nestabilitou příjmů na své hudební streamovací platformě, narůstající uživatelské popularitě navzdory. Firma nyní propouští další zaměstnance, přičemž panují obavy, že situace se hned tak brzy nezlepší.
Zatímco nadšení uživatelé služby Spotify v posledních dnech sdílí své nadšení v podobě pravidelných rekapitulací svých poslechů v rámci souhrnu Spotify Wraped, pod pozlátkem úspěchu se píše úplně jiný příběh. Streamovací gigant totiž nedávno oznámil propuštění přibližně 1 500 zaměstnanců, kteří představují zhruba 17 % pracovní síly společnosti. Jde už o třetí hromadné propouštění v tomto roce – v lednu bylo podobným způsobem propuštěno 600 zaměstnanců, v červnu pak dalších 200.
Dopady minulých let se projevují v plném rozsahu teprve nyní
Oznámení o snížení počtu pracovních pozic tentokrát přišlo ze strany generálního ředitele Spotify Daniela Eka, který v souvislosti s těmito událostmi zaslal všem zaměstnancům společnosti dopis, ve kterém se snažil toto jednání zdůvodnit. Společnost totiž doplácí na masivní nábor pracovníků v letech 2020 a 2021, kdy byla ekonomická situace na trhu mnohem přívětivější. Výkon společnosti se pak v následujících letech zvýšil, za čímž ovšem z velké části stály zejména další zdroje příjmu Spotify. Nyní tak firma musí zredukovat své náklady, a hromadné propouštění je tak prvním logickým řešením.
Podle ceny akcií měla společnost Spotify před posledním oznámením o propouštění hodnotu přibližně 789 miliard korun. Jen za třetí čtvrtletí pak vykázala streamovací platforma zisk bezmála 1,6 miliardy. Na první pohled by se tak mohlo jevit, že se společnosti na trhu daří. O to větší překvapení tak nedávné Ekovo oznámení vzbuzuje.
Nic není jako dřív, podle vedení by ale mohlo být
Šéf Spotify je však přesvědčen o tom, že ve společnosti chybí balanc mezi produktivitou a efektivitou. Z pohledu produktivity se firmě podařilo investovat více než 22 miliard korun do podpory podcastů a zajištění smluv s celebritami jako Kim Kardashian či princ Harry a Meghan Markle. Po stránce efektivity je však podle Eka společnost takřka na pokraji svých sil. V tomto ohledu se generální ředitel ve svém dopise ohlíží zpět k počátkům Spotify, kdy byl podnikový rozpočet výrazně omezenější, a přesto se firmě dařilo růst. Ek věří, že propuštění zaměstnanců může být předzvěstí jakéhosi restartu, návratu ke kořenům a opětovnému nalezení ztracené originality.
Varianta propuštění 1 500 pracovníků Spotify je prý jednou z možností, kterou vedení společnosti zvažovalo. V potaz také přicházela další průběžná menší propouštění v průběhu let 2024 a 2025, radikálnější řešení by však mělo zajistit rychlejší obrat vstříc lepším zítřkům. Pracovníci, kteří dostanou výpověď, budou mít nárok na zhruba pětiměsíční odstupné. Budou také moci čerpat výhody dovolené a zdravotní péče.
Úvodní fotografie: Pixabay
Co v té firmě proboha dělá 8800 lidí? Streamovací plartformu by dokázalo provozovat dvacet ajťáků z obýváku…