Novinky ze světa AI #44: NVIDIA láme rekordy, rozšíření Gemini AI a využití umělé inteligence v českých luzích a hájích

Umělá inteligence i nadále hýbe světem. Její význam pociťují především akcionáři společnosti NVIDIA, která je díky AI jednou z nejúspěšnějších firem současnosti. Narůstající oblibu v umělou inteligenci však hlásí i ČR – například v ohledu hromadné dopravy či v pozici asistenta při terapiích.

Tržní hodnota společnosti NVIDIA dosáhla 2 bilionů dolarů. Oproti loňsku jde o 200% nárůst

Nezadržitelný růst technologické společnosti NVIDIA nemá konce. Firma věnující se především vývoji grafických čipů dosáhla před několika dny rekordní tržní hodnoty 2 bilionů dolarů (bezmála 47 bilionů korun), a stala se tak první společností svého druhu, která tuto hranici překonala. Technologický gigant vděčí za svůj úspěch především AI čipům, které dodává do celého světa. Finanční úspěchy firmy NVIDIA nejsou pro tržní experty žádným velkým překvapením. Ještě před necelým rokem přitom NVIDIA slavila překonání milníku jednoho bilionu dolarů. Aktuálně se tak společnost dostala na světovém tržním žebříčku i před tak velká jména jako Amazon či Alphabet. Tempo růstu firmy se podle všeho jen tak nezastaví. Již brzy bychom se totiž mohli dočkat přestavení další generace AI čipů, která odemkne umělé inteligenci další potenciál.

Umělá inteligence jako nejlepší přítel člověka. Nově představení AI roboti dokáží doslova psí kusy

Na nedávno proběhlém veletrhu MWC 2024 byla představena celá řada zajímavých produktů a technologií. Jen málokterý se ale těšil oblibě široké veřejnosti tolik jako roztomilí robotičtí psi. Ty představily hned dvě společnosti, a sice Xiaomi a Tecno.

CyberDog 2 od Xiaomi představuje již druhou generaci robopsa, který se pyšní znalostí celé řady akrobatických triků, včetně salt vzad či stání na jedné noze. Ve výbavě psa nechybí vysoce přesné senzory zraku, hmatu i sluchu, které řídí jedno společné AI centrum. Zvířátku lze zadávat povely prostřednictvím hlasu.

Také společnost Tecno představila svého robopsa Dynamic 1, který dokáže zdolat schody, uklonit se nebo podat páníčkovi pac. Také on zvládá hlasové povely, a pro své funkce využívá umělou inteligenci. Robotický mazlíček je poháněn baterií s kapacitou 15 000 mAh, která by měla garantovat přibližně 90 minut provozu. Oba robopsi jsou si tak v mnohém podobní, a představují tak další využití umělé inteligence v podobě věrného čtyřnohého společníka, který vás bude následovat prakticky na každém kroku.

Obrázek: Novinky ze světa AI #44: NVIDIA láme rekordy, rozšíření Gemini AI a využití umělé inteligence v českých luzích a hájích

Robotický pes Dynamic 1 od společnosti Tecno se díky AI svými schopnostmi blíží skutečným mazlíčkům. Zdroj: Se souhlasem Tecno

Figure a Tesla: Humanoidní roboti tu budou už za několik let

Humanoidní roboti měli být hudbou vzdálené budoucnosti. S příchodem umělé inteligence a pokročilé robotiky se ale zdá, že je jejich příchod na trh otázkou několika let. Na svém humanoidovi s názvem Optimus pracuje Tesla, ale konkurují jí i méně známé startupy v čele s 1X Technologies či Figure. Právě poslední jmenovaný získal v tomto týdnu 675 milionů dolarů na další vývoj svých robotů od společnosti NVIDIA, Microsoft, OpenAI, Amazon, Samsung či dokonce od Intelu.

Obrázek: Novinky ze světa AI #44: NVIDIA láme rekordy, rozšíření Gemini AI a využití umělé inteligence v českých luzích a hájích

Humanoidní roboti jsou podobní člověku a dokáží už dnes vykonávat řadu jednoduchých úkonů, jako je úklid domácnosti. Cílem výrobců je univerzální společník a pracovní síla, která se neunaví. Foto: Se souhlasem Figure.AI

K čemu budou takoví roboti dobří? Díky umělé inteligenci a jemné motorice se budou schopni naučit prakticky jakékoliv úkony, které dělá člověk. Domácí práce jsou jen začátek. Pro spoustu povolání budou znamenat reálné riziko i vítanou náhradu za chybějící pracovní sílu.

Nové funkce v Gemini AI: Chytré funkce v SMS i ve vašem voze

Společnost Google představila v pondělí řadu chystaných aktualizací pro generativní AI Gemini. Chatbot by měl být nově integrován například do aplikace Zprávy na zařízeních s OS Android. Díky tomu bude možné AI využít k psaní SMS či synchronizaci schůzek prostřednictvím kalendáře Google. Gemini dále zamíří i na platformu Android Auto, která se objevuje v moderních vozech. V tomto případě umělá inteligence zajistí mluvený přehled textových zpráv, takže pohodlí řidiče za jízdy bude opět o něco vyšší. Další změny v Gemini AI se týkají například zlepšených funkcí v aplikacích Google Lens či Lookout, která umožňuje zvukový popis obsahu zachyceného na obrazovce. Google tak na své umělé inteligenci aktivně pracuje, a snaží se tak přinášet uživatelům další a další nové funkce s důrazem na integraci se stávajícími operačními systémy.

Obrázek: Novinky ze světa AI #44: NVIDIA láme rekordy, rozšíření Gemini AI a využití umělé inteligence v českých luzích a hájích

Google rozvíjí funkce své Gemini AI do dalších mobilních aplikací, ale i do systému Android Auto. Zdroj: Unsplash

Umělá inteligence od Adobe přechází z obrazu na zvuk

Společnost Adobe se v posledních několika měsících věnuje intenzivnímu rozvoji funkcí AI. Po její integraci do Photoshopu či Acrobat Readeru se nedávno pochlubila úplně novým projektem, který se zaměří na hudební díla. Současné nástroje GenAI se totiž věnují spíše vizuální obsah, a zvuková tvorba tak zůstává na vedlejší koleji. Právě to chce Adobe změnit v rámci systému Project Music GenAI Control. Vše by mělo fungovat obdobně, jak to již známe ze zaběhlých generátorů obrázků typu DALL·E či Bing AI. V praxi tak stačí napsat příkaz typu „vytvoř mi hudbu ve stylu smutného jazzu, kde hraje hlavní part altový saxofon“ a pak se jen rozplývat nad tím, co vám AI vyrobí. Po exportu lze audio dále upravovat, měnit tempo, vkládat refrény apod. Uživatelé by tak měli mít větší flexibilitu v porovnání s nákupem licencovaných skladeb z nahrávacích studií. Jen zatím není příliš jasné, jak projekt obstojí v případném boji s autorskými právy, do kterých jsou aktuálně zapojeny prakticky všechny stávající GenAI programy.

Obrázek: Novinky ze světa AI #44: NVIDIA láme rekordy, rozšíření Gemini AI a využití umělé inteligence v českých luzích a hájích

Jak to vypadá, když AI skládá hudbu? O tom se budou moci přesvědčit uživatelé nového projektu z dílny Adobe. Zdroj: Unsplash

AI novinky v Česku: Chytré autobusy a pomoc v rámci psychoterapie

Je to už nějaký pátek, co se mohla i Česká republika v rámci našeho přehledu novinek pochlubit významnějším využitím umělé inteligence v nejrůznějších sférách služeb. Tentokrát je tomu ale jinak, a to mimo jiné díky vedení Středočeského kraje, který ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou (PID) oznámil plánované spuštění služby flexibilních poptávkových autobusů. Ty budou řízeny AI, a bude je možné zavolat prostřednictvím populární aplikace PID Lítačka. Výhodou oproti běžné taxislužbě by měla být možnost využití běžné jízdenky v daném tarifu MHD. Experimentální provoz bude spuštěn během léta a měl by zahrnovat město Český Brod a nejbližší okolí. Zda-li se bude v budoucnu rozšiřovat i do dalších lokalit v ČR, zatím není jasné.

Velkého úspěchu na domácí scéně se pak dočkala také umělá inteligence z dílny startupu Upheal, která funguje jako platforma v oblasti duševní péče. Hlavním přínosem této AI je ulehčit práci samotným terapeutům, a to zejména prostřednictvím asistence s přepisem poznámek ze sezení s klienty. Společnost Upheal stojící za vývojem tohoto nástroje se v minulém roce těšila z ocenění Startup Awards, a aktuálně oznámila úspěchy na poli investic, když na další vývoj a provoz své umělé inteligence vybrala přes 70 milionů korun. Hlavní klientská základna se nachází v USA, kde sídlí přes 90 % uživatelů platformy, zbytek je pak rozšířený v dalších anglofonních zemích. Dalším cílem Upheal je expandovat do španělské lokalizace. O tomto projektu tak nejspíš v budoucnu ještě uslyšíme.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Úvodní fotografie: Bing AI

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků