Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb

Letošní ročník fotbalového turnaje UEFA Euro 2024 s sebou přináší hned několik technologických inovací. Ta největší se pak týká samotného míče od společnosti Adidas, který svými chytrými funkcemi usnadní práci rozhodčím a zamezí chybným rozhodnutím. Divákům díky doplňujícím informacím a statistikám zlepší celkový požitek ze hry.

Fotbalové zápasy jsou již od roku 2016 kromě klasického týmu sudích hlídány systémem video asistenta rozhodčího (VAR). Ten umožňuje mnohem přesnější sledování jednotlivých hráčů na hřišti, ale i samotného míče. Ačkoliv jde z pohledu dodržování pravidel bezpochyby o zlepšení průběhu hry, setkává se tato technologie s poměrně četnou kritikou ze strany diváků, zejména kvůli zdržování jednotlivých zápasů a některým nesrovnalostem s vizuální kontrolou.

Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb

Fotbalové EURO 2024 je tady. Spolu s ním přichází také nové technologie ve sledování hráčů i samotného míče. Foto: Freepik

Situace eskalovala minulý týden, kdy fotbalové týmy účastnící se anglické Premier League uspořádaly hlasování o tom, zda VAR zrušit. Systém nakonec zůstal zachován, nicméně je zřejmé, že je na místě zvažovat o jeho inovaci. Tu by mohla přinést pokročilejší verze VAR, která byla poprvé testována na mistrovství světa v Kataru před dvěma lety. Technologie využívající umělou inteligenci a kombinaci čipů přímo v míči posunula systém video asistence rozhodčího na vyšší úroveň. Pro letošní EURO by se měly chytré funkce opět zdokonalit.

Fotbal pod dozorem moderních technologií

Prostor fotbalového hřiště bude hlídat 10 kamer rozmístěných po celém stadionu. Ty budou schopny sledovat až 29 míst na těle každého hráče, což při počtu 22 hráčů na hřišti představuje paralelní snímání 600 bodů v trojrozměrném prostoru. Informace z kamer jsou navíc do počítače přenášeny padesátkrát za vteřinu, díky čemuž jsou údaje v systému velmi aktuální.  Je tedy více než jasné, že pro zpracování těchto dat v reálním čase je AI jako stvořená.

Velký posun v technologii pak zaznamenal samotný míč, který nese název Fussballliebe (v překladu z němčiny láska k fotbalu) a pro šampionát EURO jej vyrábí společnost Adidas. Uvnitř balonu se nachází snímač, který je sérií drátků připojen k vnějšímu plášti. Díky tomu dokáže čip v jednotce sledovat celou řadu parametrů, například polohu či rychlost pohybu míče.

Přenos dat je pak ještě zhruba desetkrát rychlejší než v případě kamerového systému, což technologii VAR ještě více zpřesňuje. Současně je pak možné určit i přesný čas a místo kontaktu míče s hráčem, což může mít zásadní význam při rozhodování některých komplikovaných situací na hřišti. Pochopitelně pak lze tímto způsobem vyhodnotit i platnost gólu či hru v ofsajdu, a to s mnohem vyšší rychlostí než dosud.

Konec fyzických rozhodčích?

Samotný čip by pak neměl nijak ovlivnit samotnou fyziku míče, a to především díky zanedbatelné hmotnosti okolo 14 gramů. Chytré balony byly také intenzivně testovány vůči úderům a otřesům, takže celý systém by měl být mechanicky stabilní. Společnost Adidas pak v neposlední řadě využívá k výrobě míče recyklované materiály, a pomůcka je tak šetrnější k životnímu prostředí.

Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb

Jsou fotbaloví sudí ohroženým druhem? Zatím nejspíš ne. Ani sport se však nejspíš v budoucnu nevyhne technologické revoluci. Foto: Pixabay

I když se však technologie VAR za 8 let své existence v profesionálních fotbalových ligách dočkala výrazného posunu vpřed, je stále pouze asistentem skutečného sudího. Lidský rozhodovací prvek je tak v pravidlech hry stále nezbytný, a umělá inteligence může v tomto ohledu pouze poskytnout podklady pro snazší rozřešení dané situace. Navzdory výrazným pokrokům v AI se pak fanoušci klasického fotbalu zatím nemusí bát příchodu plně robotických či virtuálních rozhodčích. Otázkou ovšem zůstává – na jak dlouho?

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků