Revoluce v léčbě rakoviny štítné žlázy: Český robot ThyroPIX přináší novou naději

Technologie pronikají do všech aspektů našeho života, není tedy překvapivé, že i medicína zažívá technologickou revoluci. Nejnovějším příkladem je ThyroPIX – inovativní robotické zařízení, které slibuje zásadní změnu v léčbě rakoviny štítné žlázy. Tento pomocník, vyvinutý týmem českých vědců a inženýrů, by mohl změnit způsob, jakým lékaři monitorují a optimalizují léčbu této zákeřné nemoci.

Rakovina štítné žlázy, ačkoli ne tak mediálně známá jako jiné formy rakoviny, postihuje ročně asi 300 000 lidí po celém světě. Standardní léčba zahrnuje chirurgické odstranění nádoru, následované terapií radioaktivním jódem. Zde však nastává problém – jak zajistit, že tato léčba zasáhne přesně tam, kde je potřeba, a nezpůsobí zbytečné vedlejší účinky?

ThyroPIX přichází s řešením, které může významně zlepšit tento proces. Cílem projektu Thyropix bylo vyvinout zdravotnické zařízení, které zlepší možnosti monitorování účinku radiofarmak a umožní minimalizovat jejich případné nežádoucí účinky.

Robotické rameno pro větší přesnost

Co dělá ThyroPIX skutečně unikátním, je jeho schopnost přesného zobrazování. Tereza Kráčmerová, klinická radiologická fyzička Fakultní nemocnice v Motole, vysvětluje problém se současnými metodami: „Fyzikálně nejsou dnes běžně používané přístroje schopné mít takové rozlišení pro jód 131. Vidíme tam několik skvrn, ale se špatným prostorovým rozlišením nejsme schopní přesně určit jejich polohu.

ThyroPIX se pomocí robotického ramene dostane blíže ke snímanému místu a dokáže jej zabrat přesněji a při opakovaných vyšetřeních vždy stejně.

Comptonův rozptyl: Když fyzika potkává medicínu

ThyroPIX využívá sofistikovanou technologii založenou na Comptonově rozptylu. Hlavní řešitelka projektu, Eliška Trojanová z firmy ADVACAM, vysvětluje: „Z primárního zdroje záření vyletí foton, který zasáhne první vrstvu citlivého materiálu. Při této interakci předá foton část své energie a rozptýlí se do druhé vrstvy senzoru. Tam už dochází k jeho úplné absorpci.“ Díky tomu je možné určit směr radiace a její distribuci v těle pacienta.

Představit si to můžete např. tak, že máte míček a hodíte ho na zeď. Míček se odrazí, ale ztratí při tom trochu energie – odrazí se pomaleji, než jste ho hodili. Comptonův rozptyl funguje podobně, ale místo míčku a zdi máme světlo (foton) a elektron. Když foton „narazí“ do elektronu:

  1. Foton předá část své energie elektronu.
  2. Foton se pak odrazí jiným směrem.
  3. Má méně energie než předtím, takže změní svoji barvu (energii).

Vědci umí tento jev změřit a díky tomu zjistit, odkud foton přiletěl a kolik měl energie. To jim pomáhá vytvořit obrázek toho, co se děje uvnitř těla pacienta.

Český vynález potřebuji certifikaci

Obrázek: Revoluce v léčbě rakoviny štítné žlázy: Český robot ThyroPIX přináší novou naději

Česká zobrazovací metoda je unikátním řešením, které by mohlo posunout léčbu rakoviny štítné žlázy. Foto: Se souhlasem společnosti ADVACAM

Srdcem celého systému je pokročilý software, který vědci v rámci projektu vyvinuli. Software až v počítači získaná data mění na snímek s viditelnými pozůstatky nádoru.

Přestože ThyroPIX již prokázal svůj potenciál v laboratorních podmínkách, cesta k jeho širokému klinickému využití je stále dlouhá. „My bychom nejraději toto celé řešení předali někomu, kdo už má zkušenosti s vývojem zdravotnického prostředku a s certifikačním procesem,“ zmiňuje Trojanová.

Obrázek: Revoluce v léčbě rakoviny štítné žlázy: Český robot ThyroPIX přináší novou naději

Robotické rameno dokáže přesněji zaměřit zbytky nádoru. Foto: Se souhlasem společnosti ADVACAM

Luděk Šefc, přednosta Centra pokročilého preklinického zobrazování 1. LF UK, shrnuje hlavní výhody ThyroPIXu: „Hlavní výhoda ThyroPIXu spočívá v tom, že nabízí standardizaci vyšetření, široké zorné pole a vyšší senzitivitu než jiné přístroje. Skvělá je také kompaktnost a s ní spojená mobilita přístroje. Díky ní je možné pacienta vyšetřit přímo na lůžku.

Ačkoli je cesta k jeho plnému klinickému využití ještě dlouhá, ThyroPIX už nyní ukazuje, jak by mohla vypadat budoucnost léčby rakoviny štítné žlázy.

Zdroj: TZ ADVACAM

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?