Budoucnost patří humanoidním robotům. Zvládají pracovat samostatně, počtem prý brzy překonají lidstvo

Pro někoho katastrofický scénář z populární série Terminátor, pro jiného významný technologický pokrok vstříc nové éře průmyslu a služeb. Jedno je ale jisté – humanoidní roboti jsou tady a chlubí se vším, co umí.

Když v roce 2021 oblétlo svět video s názvem Do You Love Me?, v němž humanoidní robot Atlas z dílny společnosti Boston Dynamics předvádí nejrůznější taneční kreace, mohl se svět zbláznit. Technologie však od té doby ušla značný kus cesty, a prvoplánová fascinace tančícím strojem již k oslovení veřejnosti (a potenciálních zákazníků) nestačí. Atlas se tak musel naučit nové, mnohem praktičtější triky.

Atlas od Boston Dynamics ukázal pokročilé schopnosti uvažování i sebezdokonalování

Boston Dynamics se nedávno pochlubila dalším videem, v němž nová verze humanoidního robota ukazuje své kvality při různých pracovních činnostech – vyhledává, uchopuje a přesouvá kryty motorů mezi zásobovacími kontejnery v maketě výrobního centra.

Tyto záběry mají za úkol demonstrovat, jakým směrem se vývoj humanoidních robotů bude v blízké budoucnosti ubírat – stroje jsou totiž neocenitelnými pomocníky ve velkých továrnách a závodech. Boston Dynamics navíc tvrdí, že Atlas provádí všechny úkony ve videu zcela autonomně, bez předepsaných či jinak řízených pohybů. Robot se tak spoléhá výhradně na strojové učení a vidění, podobně jako člověk.

Ve videu jsou také záběry z první osoby, kde je vidět, jak jsou jednotlivé předměty, s nimiž robot interaguje, barevně odlišeny. Atlas pak při jedné z operací podle všeho sám vyhodnotil, že špatně odhadl úhel potřebný ke správnému naložení jednoho z krytů motoru, s nimiž při demonstraci manipuloval, a proto cukl dozadu, provedl kontrolní výpočet a kryt následně umístil na správné místo.

„Robot je schopen detekovat a reagovat na změny v prostředí (např. pohybující se objekty) a selhání činnosti (např. nezasunutí krytu, zakopnutí, kolize s prostředím) pomocí kombinace zrakových, silových a proprioceptivních senzorů.“

Humanoidní stroje po boku lidí jsou již realitou. Dokáže je současná společnost přijmout?

Technologie používané u robotů Atlas zaznamenaly zejména v posledních měsících a letech značného zlepšení, a stroje se tak mohou postupně připravovat na nasazení do skutečných továren. Vzhledem k tomu, že firma Boston Dynamics byla již v roce 2021 odkoupena korejskou automobilkou Hyundai, lze předpokládat, že primární využití těchto robotů bude v rychle se rozvíjejícím automobilovém průmyslu.

Nasvědčují tomu i další zprávy – BMW například zavádí do svého závodu v Jižní Karolíně konkurenční humanoidní stroje Figure AI. Společnost Tesla, která vyvíjí vlastního robota Optimus, také naznačila jeho možné využití v automobilových továrnách. Sám Elon Musk pak věří, že do roku 2040 převýší počet humanoidních robotů celou lidskou populaci. Velkou roli v tom bude hrát i poměrně nízká cena za tyto stroje, která by se mohla pohybovat i pod hranicí 25 000 dolarů (tedy zhruba 581 000 korun) za kus.

Obrázek: Budoucnost patří humanoidním robotům. Zvládají pracovat samostatně, počtem prý brzy překonají lidstvo

Hranice mezi člověkem a robotem se ztenčuje, stojíme na prahu další technologické revoluce. Foto: Pixabay

Pomalu bychom se tak měli připravovat na to, že humanoidní roboti se možná již brzy začnou začleňovat do naší společnosti. Bude tato technologická revoluce probíhat podobně jako v případě AI, kdy si umělá inteligence musí důvěru lidí získávat prakticky každým dnem, nebo stroje dokáží uplatnit svou „lidskou stránku“ k tomu, aby je veřejnost přijala rychleji a vstřícněji?

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Už aby to bylo konečně bude někdo makat bez keců a jen za elektřinu hurá

Energozrout

A kde vezmeme energii pro jejich fungovani. To uz mame nejaky nevycarpetelny a levny zdroj energie, nebo pojedou na solary ?

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků