Co se stane, když podvodníkům nabízejícím investice pošlete peníze? Jaké metody nátlaku od nich můžete očekávat a co nastane, když je začnete zdržovat a plýtvat jejich časem? Programátor a podnikatel Jan Barášek to zkusil na vlastní kůži a o svou zkušenost se s naší redakcí podělil.
Telefonáty z neznámých čísel s nabídkou „výhodných“ investic se v posledních letech staly mezi podvodníky oblíbeným způsobem, jak lidi připravit o statisíce. Většina z nás je naštěstí automaticky odmítá, ale co se stane, když se rozhodnete si s podvodníky pohrát? Jan Barášek se rozhodl obětovat svůj čas a 100 eur, aby zmapoval jejich praktiky a varoval ostatní.
Vše začalo nevinným telefonátem
„Před 3 měsíci mi poprvé zavolalo callcentrum ze společnosti ALB, a začali nabízet investice do akcií,“ popisuje Barášek začátek svého příběhu. Už první hovor odhalil typickou manipulativní taktiku – operátorka se snažila vzbudit dojem, že u nich již má registrovaný účet. „Hned v prvních minutách se mně zeptala, jestli si pamatuji, že u nich mám registrovaný účet, a tam nějaký zůstatek. V e-mailu a klíčence jsem rychle ověřil, že reálně nemám. Tak mně rovnou obvinila, že si ani nepamatuju, co dělám,“ popisuje Barášek.
Místo ukončení hovoru se rozhodl v telefonátu pokračovat dál: „Řekl jsem si, že to i tak zkusím. Nachytat mě nedokáže. S podvodníky něco řeším v různých rovinách bohužel až příliš často. Tak ji budu aspoň zdržovat, aby nemohla podvádět někoho jiného. Začal jsem si během hovoru hledat název firmy, a viděl na fórech různé informace o tom, jak jsou v některých zemích blokovaní.“
Nátlak a manipulace v přímém přenosu
Po přepojení na „manažera“ přišel skutečný masterclass v manipulaci. „Nátlakovou a manipulativní metodou mě ‚donutil‘ si u nich zřídit účet. Věděl jsem, kde jsou jaké hranice, a co si můžu dovolit,“ vysvětluje své jednání zkušený IT specialista. Následovalo několik hovorů vedoucích k vytvoření a autorizaci účtu.
Když se Jan pokusil nabít účet testovací částkou 100 eur (cca 2 500 Kč), narazil na další podezřelou věc – všechny platby kartou byly zablokovány. „Po registraci jsem si chtěl nabít nějaké testovací peníze, které mohu vyhodit, a bude mi to jedno. Chtěl jsem nabít 100 euro.
Platil jsem přes jejich neověřenou bránu kartou. Zkusil jsem všechny moje 4 karty, a pokaždé byla platba zablokována. Karta od ČSOB dokonce v bráně napsala, že to zablokovali z důvodu platby nedůvěryhodnému příjemci. Od tohoto okamžiku jsem si byl bezpečně jistý, že na druhé straně telefonu sedí zkušený podvodník. Hra z mé strany začíná,“ popsal své úmysly Barášek.
Nabití finančních prostředků na účet se nakonec povedlo. Následovala série lží a výmluv ze strany podvodníků, kdy nebyli schopni splnit svůj slib a spojit Baráška s údajným přiděleným analytikem. Když navrhl osobní setkání v Praze, kde měla společnost údajně sídlit, rychle změnili lokaci na Maltu. „Podvodník se začal vymlouvat, že mají sídlo na Maltě, a že by měl čas až za 3 týdny.“ Náhoda tomu chtěla, že Jan měl na Maltu zrovna namířeno. „Trefil se do brutální náhody. Za týden jsem totiž měl na Maltu letět, tak bych se rovnou na jejich sídlo podíval.“
Osobní útoky a zesměšňování
A tak skutečně učinil. Návštěva údajného maltského sídla společnosti odhalila další nepřekvapivou lež – na uvedené adrese se nacházel pouze pronajímaný rodinný dům. Po dvoutýdenním ignorování telefonátů podvodníků (volali až 5x denně) přišla agresivní fáze.
„Po 2 týdnech telefon zvednu, a on velmi nas*aným tónem a agresivně nadává: ‚Máte u nás jenom 100 euro. Můžete poslat teď dalších 20 tisíc euro, abych vám přidělil analytika?‘“ cituje Jan poslední konverzaci s podvodníkem. Následoval psychologický nátlak: „20 tisíc euro k nám posílají i studenti. Vždyť to podle toho, jak se tváříte, pro vás nejsou žádné peníze,“ snažil se podvodník přesvědčit domnělou oběť k zaslání dalších prostředků. Právě fakt, že jim podvedený již jednou peníze poslal, většinou vede k o to většímu nátlaku.
Po agresivním nátlaku ze strany podvodníka se Barášek jen pobaveně usmíval. „Na začátku jste říkal, že mě spojíte s analytikem, který mi řekne, jak mám peníze investovat. Proč mám poslat další peníze, když ani nevím, jak je budete investovat, a jestli se mi vrátí?“ zeptal se podvodníka. Tím nenápadně poukázal i na fakt, že prostředky z účtu nejspíš ani nelze vybrat zpět. „S vámi to asi vážně nemá cenu,“ odvětil frustrovaně podvodník a típl hovor.
Podvodníci si dají pauzu a pak to zkusí znovu
Následoval měsíc ticha. Nyní už třetí týden Baráškovi každý den volají z různých čísel, kdy se ho pokaždé jiný operátor snaží přesvědčit k obnovení účtu. „Ukládám si jejich čísla, abych je rovnou viděl na telefonu,“ vysvětluje. U podvodné společnosti má stále oněch 100 eur, ale jak sám říká: „Zabil jsem jim minimálně 5 hodin času, kdy nemohou podvádět někoho jiného. A musím uznat, že nátlak umí vytvořit opravdu dobře.“
Barášek svým experimentem odhalil běžné taktiky investičních podvodníků a zároveň jim vzal spoustu času. Přestože svým experimentem získal zajímavé informace o praktikách podvodníků, rozhodně vám podobný postup nedoporučujeme. Zdržovat je klidně můžete, peníze ale nikam neposílejte. Třeba tím podvodníkům vezmete čas na další podvody. Většině však doporučujeme telefon položit a dané číslo zablokovat. V případě, že jste podvodníkům již naletěli, neváhejte svůj případ nahlásit policii.
Zdroj: Se souhlasem Jana Baráška