Přesnější výpočty přinášejí nové teorie. Asteroid 2024 YR4 byl zatím skloňovaný především v kontextu srážky se Zemí. Nejnovější analýzy naznačují, že by mohl minout naši planetu a namísto toho zasáhnout Měsíc.
Vědecký tým z CNEOS v rámci NASA provedl důkladnou revizi dosavadních měření. Výsledky ukazují, že šance střetu se Zemí vzrostla z jednoho na 2,3 procenta. Do hry však vstupuje zajímavější možnost, kterou představil výzkumník David Rankin. Jeho tým na Arizonské univerzitě vypočítal možnost, že by přibližně 40-90metrové těleso mohlo zasáhnout měsíční povrch.
Podle astronomů existruje 97,4% šance, že asteroid mine jak Zemi, tak Měsíc. Dále 2,3% šance srážky se Zemí a 0,3% šance srážky s Měsícem.
Ve vzduchoprázdnu Měsíce by střet vyústil v pozoruhodný jev. Náraz by vytvořil rozsáhlý kráter měřící stovky metrů. Odborníci zvažují i možnost, že by síla nárazu mohla vymrštit fragmenty měsíčního povrchu směrem k naší planetě. Rankin však k této možnosti přistupuje s klidem: „I kdyby nějaké úlomky překonaly vzdálenost k Zemi, nepředstavovaly by významné riziko.“
![Obrázek: Když 2024 YR4 netrefí Zemi, mohl by narazit do Měsíce: NASA aktualizuje varování před asteroidem Obrázek: Když 2024 YR4 netrefí Zemi, mohl by narazit do Měsíce: NASA aktualizuje varování před asteroidem](https://1501573522.rsc.cdn77.org/wp-content/uploads/2025/01/Asteroid-2024-YR4-na-13-procenta-zasahne-Zemi-v-roce-2032-1024x654.jpg)
Asteroid 2024 YR4 by mohl zasáhnout Zemi a Měsíc v roce 2032. Riziko je však zatím poměrně malé. Zdroj: Pixabay
První zaznamenání tělesa proběhlo koncem prosince minulého roku. NASA připomíná, že současné odhady dráhy se mohou významně zpřesnit. „Zkušenosti nám říkají, že mnohé objekty, které se zpočátku jevily jako rizikové, byly po získání přesnějších dat přehodnoceny,“ uvádí organizace.
Asteroid proletí kolem Země již brzy
V souvislosti s podobnými hrozbami rozšiřuje své vesmírné aktivity také Čína. Tamní úřad pro kosmický výzkum vypisuje nové pozice pro specialisty na sledování asteroidů. Podle slov Li Mingtaa z místního kosmického střediska je jejich cílem „spojit čínské znalosti a schopnosti s globálním úsilím o bezpečnost naší planety.“
Další setkání s asteroidem 2024 YR4 očekáváme v roce 2028. Přiblížení poskytne vědcům příležitost k upřesnění výpočtů ohledně jeho budoucí cesty vesmírem, ať už směrem k Měsíci či Zemi.