Novinky ze světa AI #106: Umělá inteligence zasáhne 40 % pracovních míst, ale nabízí naději pro přetížené zdravotnictví

Umělá inteligence pokračuje v technologické transformaci našeho světa. Pokroků se již tradičně dočkaly stávající modely – například Gemini či Mistral – ale objevují se i nové nástroje zaměřené především na zdravotní péči a diagnostiku, která je jednou z největších slabin současné AI.

Google před svou konferencí I/O představil vylepšenou verzi Gemini 2.5 Pro

Společnost Google v úterý aktualizovala stávající model umělé inteligence Gemini o rozšířené možnosti kódování. Nová verze s názvem Gemini 2.5 Pro I/O Edition měla původně vyjít až během stejnojmenného eventu, který je naplánován na 20. a 21. května. Google však na základě pozitivních ohlasů vypustil aktualizaci mezi uživatele o pár dní dřív.

Díky vylepšeným funkcím dokáže Gemini 2.5 Pro vytvářet interaktivní webové aplikace od nuly. Kromě vývoje uživatelského rozhraní zvládne model provádět i další složité kódovací úlohy, jako je transformace či editace kódu, nebo vývoj složitých pracovních postupů ve stylu AI agentů. Novinkou je pak možnost pracovat na vstupu i s videi, díky čemuž si Gemini 2.5 Pro I/O Edition vysloužil vysoké skóre v řadě benchmarkových testů.

Umělá inteligence může podle OSN ovlivnit až 40 % pracovních pozic

Podle nové zprávy Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) zasahuje umělá inteligence do trhu práce do takové míry, že může ovlivnit zhruba 40 % celosvětové pracovní síly. Organizace se domnívá, že do roku 2033 by se umělá inteligence mohla stát trhem v hodnotě několika bilionů dolarů. Hospodářský růst AI však nejspíš prohloubí nerovnosti v rámci trhu, a může tak znevýhodnit například rozvojové země.

Obrázek: Novinky ze světa AI #106: Umělá inteligence zasáhne 40 % pracovních míst, ale nabízí naději pro přetížené zdravotnictví

Umělá inteligence významně ovlivňuje globální pracovní trh. Podle zprávy OSN se situace dotýká zhruba 40 % pozic. Foto: Freepik AI

Zpráva tvrdí, že pouhých 100 společností, které se nacházejí především v USA a Číně, představuje 40 % celosvětových podnikových výdajů na výzkum a vývoj v oblasti AI. Mezi významná jména na seznamu patří Apple, NVIDIA, Microsoft a Baidu. Do diskuzí o budoucnosti umělé inteligence pak není zahrnuto až 118 zemí, a je tedy nutné nastavit globální politické mechanismy, které vznikající rozdíly srovnají. OSN tedy nejspíš bude prosazovat snahy o sdílení technologií v rámci celého světa či vývoj modelů s otevřeným zdrojovým kódem. Posílení by se také měly dočkat mezinárodní spolupráce ve vývoji AI.

Evropská AI Mistral vydala svůj dosud nejvýkonnější model Medium 3

Pařížská společnost Mistral se sídlem v Paříži představila tento týden model Medium 3 zaměřený na podniky. Jeho silnými stránkami jsou především vysoký výkon při nižších nákladech v porovnání s konkurencí. Pozoruhodné pak je, že nejde o model s otevřeným zdrojovým kódem, a tudíž nebude k dispozici v otevřených repozitářích, jako je GitHub a Hugging Face.

Obrázek: Novinky ze světa AI #106: Umělá inteligence zasáhne 40 % pracovních míst, ale nabízí naději pro přetížené zdravotnictví

Evropská společnost Mistral se se svým novým modelem snaží dotáhnout USA a Čínu. Foto: Unsplash

Letos v březnu společnost Mistral vydala open-source model Small 3.1 s kontextovým oknem až do 1 28 000 tokenů. Model Medium 3 je v přístupu omezenější, zároveň ale nabídne multimodální funkce či integraci do firemních nástrojů a systémů. Podle vývojářů AI výkonem překonává modely Llama 4 Maverick, GPT-4o či Claude 3.7 Sonnet hned v několika srovnávacích testech. Výsledky jsou pak vesměs srovnatelné s modelem DeepSeek 3.1.

Elon Musk může slavit. OpenAI zůstává neziskovou společností

Společnost OpenAI upustila od plánů na restrukturalizaci na ziskovou společnost. Firma pod vedením Sama Altmana oznámila, že po jednání s občanskými představiteli a právními poradci amerických států Delaware a Kalifornie zůstane neziskovým subjektem. K drobným změnám ale přece jen dojde – společnost svou ziskovou část přemění na veřejně prospěšnou společnost, což jí umožní pokračovat v získávání kapitálu na financování vývoje nových technologií.

Předseda představenstva společnosti OpenAI Bret Taylor na svém blogu uvedl, že rozhodnutí zachovat neziskovou strukturu padlo po rozhovorech s občanskými představiteli a úřady generálních prokurátorů států Delaware a Kalifornie. Tento krok přichází také uprostřed kritiky ze strany osobností, jako je Elon Musk, a konkurenčních technologických firem, jako je Meta.

AI by se mohla naučit lepší diagnostice lidských onemocnění a poruch či procesu schvalování nových léčiv

Průlom v oblasti propojení medicíny a umělé inteligence zaznamenala v posledních dnech Velká Británie. Právě zde totiž byla testována AI s názvem Foresight, která získala přístup k anonymizovaným datům 57 milionů lidí z britského systému zdravotní péče. Úkolem modelu je lépe pochopit a v budoucnu i předpovídat možná zdravotní rizika, a pomoci tak zdokonalit stávající lékařskou péči.

Modely umělé inteligence jsou jen tak dobré, jak dobrá jsou data, na kterých jsou vycvičeny,“ uvedl doktor Chris Tomlinson, jeden z vedoucích výzkumníků stojících za projektem Foresight.

Ambice prosadit se na poli farmacie pak projevila společnost OpenAI, která údajně diskutuje s představiteli amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o možném využití umělé inteligence ke zrychlení procesu schvalování léků pro uvedení na trh. Ten zpravidla trvá i více než 10 let, a zapojení AI by tak mohlo přispět k jeho zefektivnění za současného snížení nákladů. Zatím ale není jasné, jak by měl nově nastavený proces v případě schválení fungovat.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jsou Pražáci opravdu atraktivnější než Brňáci? Experiment, kterému nevěříme
Jsou Pražáci opravdu atraktivnější než Brňáci? Experiment, kterému nevěříme
Obrázek: Květen plný slev u Xiaomi: Vybíráme nejzajímavější produkty
Květen plný slev u Xiaomi: Vybíráme nejzajímavější produkty
Obrázek: Řada realme 14 přichází s monstrózní baterií a čipsetem Snapdragon 6 Gen 4
Řada realme 14 přichází s monstrózní baterií a čipsetem Snapdragon 6 Gen 4
Obrázek: Robotaxi bez řidiče brzy možná i v Česku: Uber uzavírá klíčovou dohodu a expanduje s technologií do Evropy
Robotaxi bez řidiče brzy možná i v Česku: Uber uzavírá klíčovou dohodu a expanduje s technologií do Evropy
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější