Už teď je jasné, že jako první se smartphonu s možností připojení na 5G síť dočkají fanoušci systému Android. Apple totiž hodlá s prvním iPhonem schopným připojit se k páté generaci bezdrátové sítě vyrukovat až v roce 2020.
Prozatím se zdá, že prvním výrobcem s 5G smartphonem na trhu bude Samsung, který oznámil spolupráci s velkým americkým operátorem Verizon. Mobil by měl vyjít už v první polovině roku 2019 – chystá se další model série Galaxy S? Je to pravděpodobné, ale s jistotou to říct nelze.
Ve skutečnosti nemusí nakonec být ani prvním 5G chytrým telefonem na trhu. Přestože Samsung oznámil svůj úmysl jako první, konkurence nikdy nespí a ze strany čínských výrobců může na jihokorejskou společnost čekat nepříjemné překvapení.
Až stonásobná rychlost, ale bude se kde připojit?
Očekávaným výsledkem oznámení bude nastartování snahy všech prodejců co nejrychleji integrovat čipy podporující 5G do nadcházejících řad chytrých telefonů. Ač je Samsung zatím stále největším výrobcem, Huawei se mu v posledních měsících tlačí na paty (byť mezi Samsungem a Applem, potažmo Huawei je stále značná mezera) a na nic čekat nebudou ani další konkurenti.
Je tu ovšem drobný problém. Je hezké, když telefony zvládnou připojení k 5G síti, ale důležité je, aby také vůbec byla 5G síť dostupná a existovala rozsáhlá infrastruktura. S tím je zatím trochu problém, v Evropě se vše teprve rozjíždí a ani u pionýrů v USA není všudypřítomná – lépe řečeno, prozatím je omezena na několik málo velkých měst. V letech 2019 a 2020 se má sice významně rozšířit, avšak pokrytí nebude ani zdaleka ideální.
Jak rychlá bude nová síť? Velmi. Testy ukazují až 100násobné zrychlení, Verizon mluví nejednoznačně o „mnohokrát rychlejší“ síti oproti starší 4G. Miliony souběžně připojených zařízení však reálnou rychlost téměř jistě zpomalí; realisticky očekávat lze, ve skutečném prostředí, přibližně desetinásobné zrychlení v porovnání s 4G.
Infrastrukturu chce stavět Huawei, čelí však potížím
Výhodou je také významně nižší latence; prodleva mezi komunikací mobilu a sítě má být téměř neznatelná.
Přestože síť jistě najde využití u majitelů chytrých telefonů, větší poprask zřejmě způsobí v domácnostech. Američtí operátoři už nyní stále častěji nabízení bezdrátový internet místo pevného připojení (Jak zlepšit Wi-Fi signál v domácí síti?).
Nízká latence také umožní širší osvojení samořiditelných systémů v automobilech – nebo přinejmenším jejich obsáhlejší testování. Ambice má 5G síť i ve zdravotnictví.
Ale nic z toho se nestane, dokud nebude vybudována kvalitní a rozsáhlá infrastruktura. A to ještě potrvá; pravděpodobně podstatně delší dobu, než se dočkáme 5G smartphonů. Je však pravda, že když v roce 2011 podobně vznikalo 4G, po vydání prvního chytrého telefonu s možností se na síť připojit (HTC Thunderbolt), rozvinula se infrastruktura až překvapivě rychle. V Evropě ji z části postavila čínská společnost Huawei, před kterou ovšem nyní aktivně varují např. Spojené státy.
Apple se rozhodl na první 5G iPhone počkat: vydat jej má až v roce 2020.