Qualcomm uvedl nový procesor, který však není určený pro telefony a tablety s Androidem. Je speciálně vyvinutý pro zařízení s Windows 10, které již podporu ARM procesorů přidal. Microsoft slibuje několika denní výdrž stále připojených zařízení.
Microsoft chce být dominantní a mít svůj systém a služby na co nejvíce zařízeních, ale občas sám neví, jakou cestou jít. Můžeme to vidět třeba na systému Windows pro mobily. Windows Phone 7 byl rychlý jednoduchý systém uvedený v roce 2010, kterému chyběly aplikace a byl docela omezený. O 2 roky později vyšla verze Windows Phone 8, na kterou však nebylo možné starší zařízení aktualizovat. O další rok později Microsoft vydal Windows 10 Mobile, které opět většinu uvedených zařízení nepodporovaly. I tento systém nakonec zaříznul a z velice dobrého systému pro mobily nezbylo nic.
V době, kdy Windows 10 Mobile začal Microsoft vyhlašovat, že v budoucnu bude pouze jeden systém, který poběží na konzoli Xbox, počítačích, telefonech, IoT, serverech. K tomu vedla dlouhá cesta a ještě nějaký kus je před námi. Nicméně v poslední době se velmi zapracovalo na podpoře procesorů ARM. Windows 10 dnes spustíte už i na procesorech pro mobily, které z 99 % používají procesory s touto architekturou. Co víc, Windows pro ARM podporují i vývojáři aplikací. A to je dobrá zpráva. Jinak by se muselo emulovat.
Windows 10 pro ARM umějí emulovat aplikace psané pro x86 procesory, takže na nich spustíte téměř všechno. Záleží jen na dostupném výkonu. Například Chrome nebo Firefox, či Office od Microsoftu už mají i nativní verzi pro AMR architekturu. Právě emulace byla pro jakýkoliv mobilní procesor, ač měl 8 jader a frekvenci v řádech gigahertzů, velmi náročná a procesor skoro nepoužitelný. A právě Snapdragon 8cx od Qualcommu toto napravuje. Je na míru vytvořený pro Windows a i emulované aplikace na něm běží nesrovnatelně rychleji. Potencionální telefon od Microsoftu se skutečnými Windows 10 běžící na ARM procesoru podporující všechny aplikace, je stále blíž.
Snapdragon 8cx je nejvýkonnější mobilní procesor, ale v mobilu ho nenajdete
Nový Snapdragon 8cx je mobilní procesor, přesněji řečeno SoC (System-on-Chip, tedy takové vše v jednom). Tento jeden čip totiž vedle procesorových jader a grafiky, obsahuje také datový modem (LTE s rychlostí až 2 Gb/s), WiFi 802.11ac Wave, Bluetooth 5.0, lokalizační technologie (GPS, GlONASS, Beidou, Galileo, QZSS, SBAS), bezpečnostní čip, procesor pro zpracování digitální signálu a obrazu. Je toho mnoho. To vše v malém balení, který má pro mobilní zařízení velice nízkou spotřebu. Pro mobily Qualcomm před pár dny uvedl Snapdragon 855, tento je ještě větší.
Pro upřesnění, nový procesor je vyráběný 7nm procesem a má celkem 8 procesorových jader. 4 z nich jsou tzv. výkonná, 4 úsporná. Frekvence má být až 2,75 GHz, ale bude na výrobcích zařízení, jako si ji nastaví. SoC má také výkonnou grafiku, která podporuje moderní rozhraní jako DirectX12 nebo Vulkan 1.1, dekódování VP9 a H.265 (HEVC) a obraz umí dostat na 2 externí monitory v 4K rozlišením a HDR (+ jeden displej na notebooku, tedy celkem 3 výstupy). To vše při pouhých 7 W. Například běžně použitelné notebookové procesory mají od 15 W (čtyřjádrový) do 45 W (šestijádrový).
Zařízení vydrží být vzhůru a připojená několik dní
Qualcomm na prezentaci uvedl, že procesor má ideální výkon a spotřebu. Padlo také, že zařízení s ním vydrží nabitá několik dní. Oproti mobilům mají notebooky nebo konvertibilní zařízení a tablety o dost vyšší kapacitu baterie, takže se to dá očekávat. Důležité je ale to, že zařízení bude stále vzhůru, i když bude spát, a tudíž bude dostávat třeba oznámení o nových emailech, takže pokud ho otevřete, rovnou uvidíte aktuální počet příchozích emailů.
Jistě si říkáte, jak může mobilní procesor soupeřit s velkými notebookovými procesory třeba od Intelu nebo AMD, když i nejlepší telefony s Androidem mají občas co dělat, aby všechno běželo hladce. Níže na videu můžete vidět jeden z prototypů zařízení se Snapdragonem 8cx, ve kterém běží prohlížeč Mozilla Firefox upravený pro ARM procesory, stejně jako Chromium, v obou případech s otevřenými nějakými deseti stránkami. Dále je ve videu Adobe Photoshop a Lightroom, které běží v emulovaném režimu a oproti předchozím mobilním čipům je tu opravdu znatelný pokrok. Vše je plynulé a téměř bez zpoždění.
Kdy se objeví zařízení s tímto procesorem je zatím otázkou. Osobně tipuji představení prvních produktů na veletrhu CES v Las Vegas, který se koná od 8. do 12. ledna. O úspěchu rozhodne především cena, která se ale nedá očekávat nízká, spíše naopak. Zařízení budou stát přes 20 tisíc korun a je otázkou, jestli zákazníci budou chtít dát třeba 25 000 Kč za notebook s nějakým mobilním procesorem.
Zdroj: AnandTech, Neowin, Androidcentral
Jaký prase to psalo – všude byl.Mimochodem to video je docela starý…
První 3 odstavce s výskytem byl není všude, ale abyste si článek mohl dočíst, trochu jsem to upravil. Nicméně tím ztrácí na důrazu minulosti, kterou Microsoft rád pohřbívá. Mimochodem video bylo nahráno 6. 12. 2018, článek psaný 8. 12. 2018, publikovaný v 5:55 9. 12. 2018. Takže video docela starý… Číst více »