Na 1. Ledna 2019 se sonda New Horizons společnosti NASA prohnala kolem objektu vzdáleného více než čtyři miliardy mil – tedy nějakých šest a půl miliardy kilometrů daleko od Země.
Fantastické putování výjimečné sondy
V tajemných končinách neprozkoumaného vesmíru objevilo plavidlo antický asteroid nazvaný Ultima Thule: objekt nezměněný od prvopočátků vzniku naší sluneční soustavy; jedná se o objekt Kuiperova pásu.
Zatímco silvestrovská zábava většiny z nás měla co dočinění s alkoholem, tancováním a sledováním ohňostroje, vědci z Laboratoře aplikované fyziky Univerzity Johna Hopkinse odpočítávali sekundy nikoli novoroční, ale ty, než New Horizons proletí kolem Ultimy Thule. Během blízkého proletu byla sonda vzdálena pouhých 3 500 kilometrů. Průzkumník, ve vesmíru od roku 2006, právě proletěl kolem nejvzdálenějšího objektu, u nějž kdy lidstvo spočinulo.
New Horizons letí rychlostí 14,5 kilometrů za sekundu a jeho fantastická, třináctiletá cesta je plná „poprvé“: lidstvu neustále pomáhá překonávat své vlastní rekordy.
Studium primitivního, životem nepolíbeného kusu kamene, světa, který je ve vesmíru nezměněn od vzniku sluneční soustavy, by mělo vědcům poskytnout cenné poznatky týkající se vzniku a evoluce hvězd, planet a objektů v našem okolí.
Zdroj: CNET. Úvodní fotografie: NASA/JPL/SwRI, ilustrace.