Přestože sociální síť Googlu nepatřila mezi ty populárnější, pevně byla propojena např. s YouTubem, takže alespoň nějaká data v ní mají uloženy stovky milionů uživatelů. Pokud jste mezi nimi, nebo si to jen chcete ověřit, následujte náš návod.
Že Google+ končí je známá věc, ale hodinky tikají a času je méně a méně. Od 4. února už totiž nebude možné zakládat nové profily, stránky, události či komunity. 2. dubna již bude obsah sítě nenávratně smazán.
Návod: Jak na zálohování dat z profilu?
Proces převodu dat je ovšem poměrně jednoduchý, vyhledávací gigant má pro tyto účely připraven přehledný nástroj pro stáhnutí dat ze služeb Google.
Možné je zahrnout čtyři kategorie dat:
- Hodnocení +1 z Google+ na webech je seznam webů, kde jste klikli na červené tlačítko znamenající to samé jako like u Facebooku.
- Kruhy Google+ jsou vaši přátele a kontakty na síti.
- Komunity Google+ zase kruhy (skupiny), do kterých jste se přidali a příspěvky v nich.
- Stream Google+ označuje všechny vaše příspěvky, „lajky“ přímo v Google+ a vaše komentáře na profilech ostatních uživatelů.
Vybrat ke stažení jde vždy i pouze jen konkrétní součástí ze všech čtyř kategorií, změnit jde třeba také formát, v jakém chcete data stáhnout. HTML bude pro většinu účelů stačit, ale podpora je tu i pro JSON, CSV a další komplexnější soubory.
Na stejné stránce jde mimochodem vybrat i velká spousta dalších služeb Googlu, ale v tomto případě nás zajímá jen Google+.
- Klikněte na „Další“ a vyberte si formát archivu, v němž se soubory stáhnou. .zip je standardní a preferovanou metodou pro většinu potřeb, možnost je zvolit také .tgz. Vybrat lze i maximální velikost souborů, a to od 1 GB do 50 GB. Když archiv dosáhne dané velikosti, vytvoří se nový, do nějž se budou dále kopírovat data, a tak dále postupně, dokud se všechny nestáhnou nebo stahování nepřerušíte.
- Následně už si jen vyberete, kam se mají data odeslat: odkaz ke stažení skrze e-mail, na Drive, Dropbox, OneDrive nebo Box.
- Vše dokončíte kliknutím na „Vytvořit archiv“.
Google+ zcela končí 2. dubna, do té doby budou vaše uživatelská data v bezpečí, poté se však nenávratně smažou. ujistěte se, že si je do té doby, pokud chcete, zálohujete a uložíte. Google+ se svým koncem na začátku dubna zařadí po bok zrušených sociálních sítí, jako jsou legendární MySpace, Open Diary či Friendster. Opomenout nelze ani projekt Orkut, za nímž stál také Google a jenž byl od roku 2011 postupně nahrazen právě končící sítí G+.
Zdroj: inSmart, How-To Geek