Jak staré jsou planety? Meteorit vnáší nové světlo do vzniku Země

Vědcům se díky analýze stáří a chemického složení meteoritu Northwest Africa 12264 podařilo vypátrat původ kamenných planet.

Historie meteoritu pojmenovaného Northwest Africa 12264 se začala psát v roce 2018, kdy jej od marockého překupníka získal do své sbírky geolog Ben Hoefnagels. Teprve o dva roky později byl kámen oficiálně klasifikován jako meteorit. Letos pak zhruba 50gramový kus vesmírného kamene přinesl vědcům nové poznatky o tom, kdy a jak začaly v naší sluneční soustavě vznikat první kamenné planety.

Meteorit jako přímý důkaz stáří současných planet

Vzhledem k teplotám a složení raného vesmíru astronomové předpokládali, že vnitřní planety, jako je Země a Mars, vznikly dříve než jejich vzdálenější sourozenci. Nová studie zaměřená na rozbor meteoritu Northwest Africa 12264, který pochází z oblasti za pásem asteroidů, však tyto úvahy mění. Autoři výzkumu se domnívají, že ke vzniku planet v celé sluneční soustavě došlo o desítky milionů let dříve, než se dosud předpokládalo. Časový rozdíl mezi zrodem planet vnější a vnitřní části sluneční soustavy tak mohl být ve skutečnosti mnohem menší.

V článku publikovaném v akademickém časopise Nature Communications Earth & Environment vědci uvádí, že zásadní důkazy pro závěry studie přineslo chemické složení meteoritu. Poměr izotopů chromu a kyslíku ukazuje, že kámen pochází z vnější části sluneční soustavy. Pozoruhodné ale je, že datování izotopů olova určilo jeho stáří na přibližně 4,564 miliardy let, což je téměř identické s bazaltovými vzorky z vnitřní části sluneční soustavy, které představují rané planetární kůry.

Studie tak přímo zpochybňuje dosavadní předpoklady, že kamenné planety vznikly o dva až tři miliony let později kvůli svému složení bohatému na vodu. Led a voda měly podle původních teorií zpomalovat vnitřní vrstvení protoplanet. Meteorit, který pochází z vnější části sluneční soustavy, avšak jeho stáří odpovídá vnitřním planetám, tak ukazuje na mnohem synchronizovanější proces vzniku současného planetárního systému.

Drobná změna, která se počítá

Vědci již dlouhodobě hypotézují o tom, že by mezi jednotlivými planetami naší soustavy mohl být menší časový rozdíl. Ve svých úvahách se však zpravidla byli nuceni odkazovat na jiné soustavy, kde měli k dispozici více důkazů. V současnosti se tak nejspíš budou přiklánět k názoru, že evoluční vývoj slunečních soustav by mohl být univerzálnější, než se předpokládalo.

Obrázek: Jak staré jsou planety? Meteorit vnáší nové světlo do vzniku Země

Detailní rozbor meteoritu Northwest Africa 12264 pomohl vědcům odhalit detaily vzniku prvních kamenných planet naší sluneční soustavy. Foto: Pixabay

Pokud se na nový objev podíváme v kontextu časové osy historie celého známého vesmíru, jde jen o drobnou změnu. Vědcům však může pomoci lépe porozumět nejen původu vzniku Země, ale i dalších planet podobného složení, a pomoci tak nalézt případné důkazy o existenci mimozemského života.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu