Vědcům se díky analýze stáří a chemického složení meteoritu Northwest Africa 12264 podařilo vypátrat původ kamenných planet.
Historie meteoritu pojmenovaného Northwest Africa 12264 se začala psát v roce 2018, kdy jej od marockého překupníka získal do své sbírky geolog Ben Hoefnagels. Teprve o dva roky později byl kámen oficiálně klasifikován jako meteorit. Letos pak zhruba 50gramový kus vesmírného kamene přinesl vědcům nové poznatky o tom, kdy a jak začaly v naší sluneční soustavě vznikat první kamenné planety.
Meteorit jako přímý důkaz stáří současných planet
Vzhledem k teplotám a složení raného vesmíru astronomové předpokládali, že vnitřní planety, jako je Země a Mars, vznikly dříve než jejich vzdálenější sourozenci. Nová studie zaměřená na rozbor meteoritu Northwest Africa 12264, který pochází z oblasti za pásem asteroidů, však tyto úvahy mění. Autoři výzkumu se domnívají, že ke vzniku planet v celé sluneční soustavě došlo o desítky milionů let dříve, než se dosud předpokládalo. Časový rozdíl mezi zrodem planet vnější a vnitřní části sluneční soustavy tak mohl být ve skutečnosti mnohem menší.
Tiny fragments from the meteorite Northwest Africa 12264 are rewriting solar system history. New research suggests that rocky planets near the Sun and beyond the asteroid belt may have formed simultaneously.https://t.co/88JY8sxBp1
— Paradigm (@Paradigm_hub) July 11, 2025
V článku publikovaném v akademickém časopise Nature Communications Earth & Environment vědci uvádí, že zásadní důkazy pro závěry studie přineslo chemické složení meteoritu. Poměr izotopů chromu a kyslíku ukazuje, že kámen pochází z vnější části sluneční soustavy. Pozoruhodné ale je, že datování izotopů olova určilo jeho stáří na přibližně 4,564 miliardy let, což je téměř identické s bazaltovými vzorky z vnitřní části sluneční soustavy, které představují rané planetární kůry.
Studie tak přímo zpochybňuje dosavadní předpoklady, že kamenné planety vznikly o dva až tři miliony let později kvůli svému složení bohatému na vodu. Led a voda měly podle původních teorií zpomalovat vnitřní vrstvení protoplanet. Meteorit, který pochází z vnější části sluneční soustavy, avšak jeho stáří odpovídá vnitřním planetám, tak ukazuje na mnohem synchronizovanější proces vzniku současného planetárního systému.
Drobná změna, která se počítá
Vědci již dlouhodobě hypotézují o tom, že by mezi jednotlivými planetami naší soustavy mohl být menší časový rozdíl. Ve svých úvahách se však zpravidla byli nuceni odkazovat na jiné soustavy, kde měli k dispozici více důkazů. V současnosti se tak nejspíš budou přiklánět k názoru, že evoluční vývoj slunečních soustav by mohl být univerzálnější, než se předpokládalo.
Detailní rozbor meteoritu Northwest Africa 12264 pomohl vědcům odhalit detaily vzniku prvních kamenných planet naší sluneční soustavy. Foto: Pixabay
Pokud se na nový objev podíváme v kontextu časové osy historie celého známého vesmíru, jde jen o drobnou změnu. Vědcům však může pomoci lépe porozumět nejen původu vzniku Země, ale i dalších planet podobného složení, a pomoci tak nalézt případné důkazy o existenci mimozemského života.