AI funkce v Redmi Note 14 Pro+: Špičková umělá inteligence s plnou podporou češtiny

Redmi Note 14 Pro+ přináší revoluci v používání AI díky široké škále inteligentních nástrojů, od překladu přes chytré plánování cest až po pokročilé úpravy fotografií. V tomto článku vám ukážeme ty funkce, které vám mohou usnadnit každodenní pracovní i soukromý život.

Modelová řada Redmi Note 14 se snaží své uživatele naplno přenést do éry umělé inteligence. Nejvíce se to pak daří Redmi Note 14 Pro+, a to díky prémiovým funkcím a výkonu. Čipset Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 totiž nabízí více než 20 nástrojů, které do větší či menší míry využívají AI. V tomto článku si postupně představíme ty nejpraktičtější z nich.

Gemini s plnou podporou češtiny dokáže mnohé

Základ inteligentní výbavy telefonu Redmi Note 14 Pro+ tvoří Gemini AI, kterou do chytrých telefonů dodává společnost Google. Rozhraní aplikace je maximálně zjednodušeno, přesto je přístup k AI zcela intuitivní. S Gemini lze komunikovat buď prostřednictvím psaného textu, nahráním obrázků i hlasovým vstupem. V případě, že se pak chcete dostat do nabídky Gemini z jiných aplikací, stačí podržet tlačítko pro vypnutí/zapnutí telefonu po dobu zhruba jedné vteřiny.

Praktické využití této umělé inteligence můžete najít například při cestách v zahraničí, kdy do aplikace stačí nahrát fotografii menu v cizím jazyce a AI se pokusí jej přeložit do češtiny. Dokonce vám rovnou nabídne i tipy na vybrané pokrmy. AI však jde ještě dál, a Gemini tak můžete poslat snímek obsahu vaší lednice, přičemž vám následně navrhne recepty z dostupných surovin. Nástroj sice není stoprocentně funkční, pokud ale skutečně hledáte inspiraci, může být zachráncem v nouzi.

Gemini zvládá i spolupráci s Mapami Google. Když do aplikace například nahrajete screenshot s mapou, dokáže vám říct, kde se nacházíte, případně vám nabídne návrhy na turistické tipy v okolí. Osobně jsem ale trochu bojoval s prompty na vykreslení konkrétní turistické trasy. AI mi nabízela výlety o délce bezmála 70 kilometrů, a ani po upřesnění požadavku nevymyslela žádnou pohodovou okružní trasu po Jeseníkách. Plánování výletů tak zatím není zcela intuitivní, možnost interakce s Mapami Google je však rozhodně velkou výhodou.

Gemini AI vám může poradit i s tím, co uvařit ze surovin ve vaší lednici, co navštívit v dané oblasti dle map či vám přeloží menu z angličtiny do češtiny – to vše na základě poskytnuté fotografie. Foto: Redakce inSmart.cz

Umělou inteligenci můžete v neposlední řadě využít i pro pracovní či osobní e-mailovou komunikaci. Gemini vám na základě textu zprávy, na kterou chcete odpovědět, poradí co nejvhodnější reakci v závislosti na tom, jaký tón pro ni chcete zvolit. Český jazyk je pak ve všech případech spisovný a gramaticky správný, takže se nemusíte bát ani případné chyby.

Zakroužkujte, co vás zajímá, AI pak udělá zbytek

Dalším zajímavým AI nástrojem od Googlu je populární funkce Zakroužkuj a hledej (Circle To Search). Tento pomocník pro vyhledávání se postupně dostává do stále více telefonů s operačním systémem Android či jeho alternativami. Přístup k této funkci je opět jednoduchý – na obrazovce stačí podržet prostřední dolní tlačítko sloužící pro návrat na domovskou obrazovku. Následně se vám zpřístupní kreslící rozhraní, ve kterém můžete na snímku obrazovky zakroužkovat předmět, který vás zajímá. Vyhledávač Google se pak pokusí najít jej na internetu. Circle to Search je v podstatě dobře známou funkcí Google Lens, avšak díky AI technologiím je tento nástroj mnohem schopnější a všestrannější.

Redmi Note 14 Pro+ má v arzenálu i několik vlastních AI nástrojů, které u vás mohou najít praktické využití. Jejich seznam můžete vyvolat přímo v Nastavení pod záložkou AI služby. Kromě již zmíněného Circle to Search zde můžete najít například AI tlumočníka, asistenta pro souhrn poznámek či AI editor fotografií a videí.

Možnost využít nástroje umělé inteligence v Poznámkách ocení zejména ti, kteří musí denně pracovat s dlouhými texty. Ty totiž můžete AI nechat přepracovat co čtivější a stylisticky přívětivější formy, opravit v nich chyby, vytvořit z nich výpisky nebo je přeložit do jiného jazyka. Pro přístup k těmto funkcím je vyžadováno přihlášení do vašeho Xiaomi účtu. Nabídku pak vyvoláte přímo v klávesnici textu stisknutím tlačítka AI. Během několika sekund tak mohou být vaše chaotické poznámky přetvořeny v přehledný a bezchybně napsaný dokument.

AI titulky využijí potenciál práce s jazykem naplno

Další velkou vychytávkou využívající funkce umělé inteligence je nástroj AI titulky. Ten nabízí poměrně široké množství možností práce s různými druhy vstupů i výstupů. V základním režimu AI titulky fungují jako vyskakovací okno, ve kterém probíhá překlad zvukového vstupu do textu. Toto okno si můžete následně rozkliknout a dostat se tak i k nastavení aplikace, kde můžete měnit zdroj zvuku, jazyk či velikost textu.

AI titulky umožnují telefonu Redmi Note 14 Pro+ přístup i k nástroji AI Interpreter, což je vlastně pokročilý tlumočník umožňující například simultánní překlad. Na jedné straně telefonu tak můžete stát vy, na druhé pak člověk hovořící cizím jazykem. V průběhu vašeho rozhovoru se vašemu protějšku na displeji rovnou zobrazí překládaný text, a vy tak můžete plynule komunikovat i přesto, že každý mluvíte jiným jazykem. Přístup k funkci Simultánní překlad není bohužel zpočátku příliš uživatelsky přívětivý. Nástroj má sice svou ikonku v horní liště rychlého výběru, tam ji však musíte nejprve ručně předat.

Funkci AI titulků můžete využít i v rámci aplikace Záznamník. Umělá inteligence v tomto případě například dokáže identifikovat hlasy, které hovoří, jejich řeč plynule překládat či opět shrnout podstatné body zaznamenané konverzace. Pro využití této funkce stačí v nastavení AI titulků přepnout zdroj zvuku z mikrofonu na zvuk systémový.

Poslední zajímavou funkcí, kterou AI titulky umožňují, je vytvoření titulků k videu či audiu. Ty jsou opět generovány ve vyskakovacím plovoucím okně, takže nástroj můžete využívat v nejrůznějších externích aplikacích, včetně Spotify či YouTube. I v tomto případě lze text nechat rovnou překládat do češtiny či jiného jazyka, což se může hodit například při poslouchání zahraničních podcastů a rozhovorů. Velikost textu si pak můžete libovolně upravit, aby nerušila váš dojem z toho, co se děje přímo na obrazovce.

Umělá inteligence vám pomůže i s fotkami a videem

Poslední balíček AI funkcí, které vám v tomto článku představíme, se věnuje práci s obsahem vytvořeným prostřednictvím fotoaparátů Redmi Note 14 Pro+. V tomto případě můžete umělou inteligenci využít již během pořizování snímků, kdy vám pomůže s optimalizací nastavení kamery tak, aby byl výstup co nejpovedenější. Ty hlavní vychytávky se však ukrývají až následné v postprodukci.

Při úpravě fotografií totiž máte v nabídce hned několik AI nástrojů. Ten první – Vylepšit – je dostupný ve formě stažitelného plug-inu a během pár sekund provede komplexní úpravu pořízené fotografie tak, aby vypadala živěji. Další nástroj – Zvětšit – funguje podobně jako generická výplň, a doplní okolí pořízené fotografie podle svého nejlepšího uvážení. Třetí funkce – Vymazat – vám ze snímku pomůže odstranit nechtěné objekty. Ty můžete označit buď manuálně nebo automaticky, a zbavit se tak například osob či aut, které by fotku jinak kazily. Posledním nástrojem je pak Obloha. V tomto režimu úprav si na fotografii můžete prakticky nastavit jakékoliv počasí či fázi dne.

Úpravy fotografií pod taktovkou umělé inteligence. Foto: Redakce inSmart.cz

Redmi Note 14 Pro+ pak myslí i na portréty, a přináší také nejrůznější funkce zkrášlení. Z fotky určené například na sociální sítě tak během několika kliknutí odstraníte póry, vrásky či dokonce kruhy pod očima. Vyhrát si s úpravou snímků můžete prakticky dle libosti, a díky AI tak bude jedinou hranicí možností vaše vlastní představivost.

Zdroje: Xiaomi, redakce inSmart.cz

Úvodní foto: Se souhlasem Xiaomi

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Obrázek: Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Obrázek: Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Obrázek: Na vlastní oči: Je displej v kontaktních čočkách budoucnost, nebo past na investory?
Na vlastní oči: Je displej v kontaktních čočkách budoucnost, nebo past na investory?
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem