Alexa je sice na první pohled jen pouhou mírně pokročilejší digitální asistentkou, ale při troše fantazie se stává zábavnou a experimentální technologií, se kterou si jde opravdu vyhrát.
Vyzkoušet si jí lze, podobně jako asistentky Microsoftu a Googlu, případně Applu, prakticky všude – je ve smartphonech, chytrých reproduktorech a mnoha dalších zařízení pro chytrou domácnost. Primárně vám sdělí počasí, dopravní situaci, odpoví na faktické dotazy, synchronizuje se s kalendářem, vzbudí vás a řekne zprávy. U Alexy se těmto funkcím říká skills, tedy dovednosti či schopnosti, a právě na ty intuitivnější se v první části naší série podíváme blíže.
Reálně však dokáže ještě mnohem víc, a co je zajímavější: díky vcelku slušné míře otevřenosti celého ekosystému vylepšují Alexu vývojáři z celého světa. Umí už přes 70 000 volitelně instalovatelných nebo předem integrovaných příkazů.
Alexa, can you speak Czech?
Ještě než se však vrhneme na složitější hrátky, podívejme se na jedny z nejzákladnějších a nejzajímavějších funkcí, mezi než patří předčítání zpráv. Ať už máte Amazon Echo nebo jiné zařízení, jde nastavit přímo v oficiální aplikaci Alexy pro mobilní telefony – ta je mimochodem pro pokročilou správu jakéhokoliv zařízení s Alexou nezbytná.
V našem případě se vybraná funkce skrývá v položce nastavení (settings) pod názvem „Flash Briefing“ (volně přeloženo rychlé zprávy). Proč je dovednost tak zajímavá? K dispozici jsou totiž i české zprávy. Zatím sice pouze z dílny Českého rozhlasu Radiožurnál, jde však přesto o světlý bod a naději do budoucna, že snad jednou dokáže Alexa komunikovat i v češtině.
Nedělejme si však iluze, Česká republika je malý trh – pokud překlad skutečně přijde, nebude dokonalý a nebude brzy. Umí však samozřejmě přehrávat audioknihy, a tam s češtinou (logicky) není problém.
Alexo, přečti mi zprávy
Zprávy Radiožurnálu hrané skrze zařízení Echo Dot 2. generace jsme vyzkoušeli, a není to špatné. Přestože, alespoň dle našich zkušeností, někdy nelze zprávy přehrát, případně nejsou dostupné, tak ve většině případů fungují překvapivě dobře; jsou skvěle slyšet a obsah je dostačující. Poté, co si v nastavení aplikaci Radiožurnál přidáte, stačí Alexu aktivovat povelem „Alexa, give me my flash briefing“ (případně read me my flash briefing, what’s the news, nebo jakoukoliv jinou z mnoha variant. Ona vašemu požadavku ve většině případů porozumí správně, i přestože není váš slovosled či výslovnost perfektní.). Radiožurnál se skrývá pod názvem „Czech Radio Radiožurnál“.
Flash Briefing si lze mimo jiné nastavit také jako součást automaticky postupně spouštěných dovedností, součástí tzv. Routines. Jejich spuštění je závislé buď na konkrétním čase, činnosti nebo povelu. Tyto nastavitelné zvyklosti se neskrývají pod nastavením, nýbrž jsou v aplikaci samostatně, v liště otvírané v levém horním rohu aplikace, v menu. Tady si lze nastavit jednoduché posloupné řady schopností, které Alexa postupně odříká.
Doporučuji odzkoušet (a zvyknout si) zprvu na něco jednoduchého. Osobně již několik měsíců spokojeně využívám po probuzení krátkou, několikaminutovou sekvenci: po větě „Alexa, start my day“ mi asistentka Amazonu nejprve sdělí zajímavost dne, poté řekne počasí, následně zprávy a pak to, co mám na daný den v kalendáři za práci (ten je samozřejmě synchronizován s Outlookem a kalendářem Googlu).
https://streamable.com/6533n
Proč vyhlédnout z okna? Zeptám se Alexy, zda nesněží
Podobně lze nastavit dlouho řadu různých sekvencí, což vřele doporučuji – je to nejen užitečné a potenciálně šetří znatelné množství času, ale je to také zábava.
Ale abychom jen nepěli chválou, Alexa dokáže být také někdy, mírně řečeno, otravná. Stále se mi poměrně často stává, že se během diskuze v češtině Alexa jen tak probudí a začne cosi odříkávat – zřejmě vlivem přeslechnutí. Není samozřejmě těžké ji přerušit, a obvykle je to spíše komické, avšak rozhodně to ukazuje limity stroje; stále jde o technologii, na které je nutné ještě roky pracovat.
V aplikaci je také velmi užitečné nastavit si místo bydliště. Alexa je totiž očividně patriot a byť některá města mimo USA zvládá (v našem případě rozuměla Sydney, Moskvu, Berlín i Barcelonu), kupříkladu takovou Prahu příliš nezvládá. Specifikujete-li „Prague, Czechia“, tak pravděpodobnost správné trefy docela zvýšíte, ovšem stále se někdy splete. Problém je to hlavně při poptání se na počasí; zcela ztracená je Alexa v případě, že vaše bydliště obsahuje českou diakritiku; schválně vyzkoušejte poprosit o počasí třeba v Českých Budějovicích nebo v Kroměříži. Nebo, nedejbože, Žďáru nad Sázavou.
Alexo, co říkáš na Cortanu?
Při zadání bydliště tento problém z části odpadá; přestože je možné, že nebudete rozumět, v jakémže místě to Alexa počasí hlásí. Čeština s výslovnosti tvrdě americkou je totiž absolutně nesrozumitelná.
Tip redakce: Vytvořte si u Alexy hlasový profil. Vypněte veškeré rušivé podněty a stroje, buďte na několik minut v tichém prostředí a řekněte „Alexa, Learn my voice“. Pomocí opakování vět se následně Alexa naučí rozpoznat podle hlasu, kterým uživatelem jste. To je užitečné obzvláště v případě, kdy třeba Echo využívá celá rodina – Alexa poté sděluje zprávy a čte kalendář tomu, komu správně má a oslovuje jej jménem.
Jednou z nejzákladnějších funkcí je také nechat si říct vtip. „Alexa, tell me a joke“ a dostanete na talíř vtípek. Většinou jde o jednoduchou hrou se slovy, ale podstatnou část vtipů si vychutnáte pouze v případě, že vládnete angličtinou na dostačující úrovni.
Tím uzavíráme nejzákladnější tipy, s čím u Alexy začít a co vyzkoušet. V příštích dílech seriálu, které budou následovat zítra a pozítří, se blíže zaměříme na použití pokročilých dovedností, na synchronizaci chytré domácnosti s Alexou a také na její názory na spolupráci s asistentkou Microsoftu – Cortanou.
Existuje někdo, kdo by si chtěl nechat číst zprávy, neřku-li dokonce audio knihu mrtvolným robotickým hlasem? Ano. Blázen, autista, nebo nekritický natěšený geek. Stačí krátké robotické hlášení v metru. Brr.
Audiokniha je standardně čtena tím, kdo ji namluvil, Alexa ji pouze přehrává (skrze zařízení schopné audioknihy přehrávat). V českém jazyce by ji rozhodně přečíst nedokázala, a i v angličtině by to byl, jak píšete, nesmysl.
Alexa, Siri, Cortana…celkem mě překvapuje, že ještě žádná feministická organizace neprotestuje, že nám ženy opět mají dělat služky. Celkem mě děsí, že třicet let poté, co se překotně skartovaly spisy Stb, si na mě zase někdo vede osobní složku. Která je mimochodem mnohem podrobnější, než ty komunistické. Celkem mě zaráží,… Číst více »