Způsob moderního válčení má změnit dron nové generace s tryskovým pohonem. Dokáže uletět přes sto kilometrů a přesně zasáhnout cíl raketami vzduch-vzduch. Bezpilotní letoun má sloužit jako „prodloužená ruka“ pilotů, kterým umožní střílet na cíle z bezpečnější vzdálenosti.
Piloti vojenských stíhaček na Ukrajině často riskují při každém vzlétnutí. Americká firma General Atomics Aeronautical Systems chce snížit počet padlých pilotů v boji tím, že jim umožní útočit na mnohem větší vzdálenosti.
Zůstat by proto měli v relativním bezpečí i během útočných operací. Autonomní letoun LongShot bude startovat z křídel letounů či pumovnic bombardérů. Uletí až tisíc kilometrů a na cíle bude útočit raketami vzduch-vzduch AMRAAM.
Ty mají mít maximální dolet 160 kilometrů. Stíhačky čtvrté generace budou moci nést dva takové drony naváděné radiolokátorem či elektrooptickými prostředky, napsal web MilitaryLeak.
Přenos dat a obrazových informací zajistí vysokorychlostní datadisk. Náklady na tryskové drony budou ve srovnání se stíhačkami mnohem nižší. Jejich ztráta v boji proto nebude natolik ekonomicky bolestivá.
Automatizace proniká i na bojiště
Zvýší se však hlavně životnost pilotů, kteří jsou vzácnější než samotné stroje. O dron má proto velký zájem americké ministerstvo obrany, které si zvolilo General Atomics Aeronautical Systems jako svého dodavatele. Tryskový dron společnost vyvíjí od roku 2020.
Již dokončuje prototypy, které by měly vzlétnout během prosince. „Jsme nesmírně nadšeni, že můžeme začít dron testovat,“ cituje web společnosti viceprezidenta General Atomics pro pokročilé letecké programy Mika Atwooda.
Válka na Ukrajině sice místy skutečně připomíná první světovou, ukazuje však budoucnost velkých konfliktů. Klíčovou součástí ukrajinských protiútoků jsou totiž různé typy i po domácku vyrobených dronů.
S jejich pomocí působí ruským okupantům od prvních dnů invaze značné ztráty na lidské síle i technice. Automatizace stále více proniká i na moderní bojiště a je otázkou, jak budou ozbrojené konflikty vypadat za pár let.