V jeskyních pod Antarktidou panují teploty, které by zde čekal jen málokdo. Díky teplým výparům z podzemních vulkánů byste zde bez problémů mohli chodit v tričku.
Australští vědci zkoumají jeskyně pod trvalou ledovou pokrývkou jižního pólu Země. Podle některých hypotéz by zde díky vysoké teplotě mohlo přežívat rozmanité spektrum rostlin a živočichů.
Kolem aktivní sopky Mount Erebus se nachází početné jeskynní systémy vytvořené horkou párou. Podle výzkumníků se ve vzorcích půdy z jeskyní nachází dna řas, mechů a malých živočichů. „Uvnitř může být doopravdy teplo, někdy teploty dosahují až 25 °C,“ zmiňuje Dr. Ceridwen Fraser z výzkumného týmu.
Nové živočišné druhy čekají na objevení
Většina objevených vzorků DNA je pro Antarktidu běžná, ale ne všechny se podařilo identifikovat. Podle vědců je možné, že výzkum přinese objevy nových druhů rostlin a živočichů.
https://youtu.be/mlEv9Hha-Xc
Dřívější výzkumy potvrdily, že v jeskyních žijí rozdílné kolonie bakterií a hub, než v okolním prostředí. Tyto nálezy také nasvědčují tomu, že by se zde mohly nacházet i větší organismy. Podle vědců se pod Antarktidou nachází velké množství dalších vulkánů, které by mohly vytvářet rozsáhlé jeskynní systémy.
Nyní na vědce čeká mravenčí práce se sběrem vzorků a průzkumem podzemních prostor, ve kterých budou pátrat po nových druzích rostlin a živočichů, které se zde mohly tisíce let vyvíjet zcela izolovaně od okolního světa.