Proč se Applu tak daří v Číně? Proč nereagovala vláda na americké restrikce proti společnosti Huawei právě omezením aktivit nejhodnotnější společnosti světa? Za vším může být tajná dohoda mezi Applem a čínskou vládou v hodnotě až 275 miliard amerických dolarů.
Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook se v roce 2016 setkal s čínskými úředníky poté, co nové předpisy v zemi ohrozily podnikání společnosti Apple. Nebylo však uvedeno, že Cook s úředníky podepsal dohodu o financování projektů v Číně v odhadované výši 275 miliard dolarů, uvádí zpráva serveru The Information. To je v přepočtu kolem 6,189 bilionu Kč. Pro představu, příjmy státního rozpočtu České republiky činily v roce 2020 1,475 bilionu Kč.
Apple se vyhnul omezení služeb masivními investicemi
Podle zprávy čínské zákony v roce 2016 vážně ohrozily služby společnosti Apple včetně App Store, iCloudu, iTunes a Apple Pay. Cook ve stejném roce uskutečnil řadu návštěv země, aby urovnal vztahy s čínskými úředníky, kteří obvinili Apple, že pro místní ekonomiku nedělá dost. Tým společnosti Apple pro vládní záležitosti údajně vypracoval memorandum o porozumění s Národní komisí pro rozvoj a reformy v Číně, které bylo podepsáno během první Cookovy návštěvy v témže roce.
Mezi závazky, které v něm společnost Apple přijala, patřilo mimo jiné pomáhat čínským výrobcům budovat nejmodernější výrobní zařízení a školit jejich pracovníky. Společnost Apple také souhlasila, že v Číně investuje mnohem více prostředků, než tomu bylo předtím, a zároveň bude od čínských výrobců nakupovat více součástek pro zařízení Apple. Kromě výstavby nových maloobchodních prodejen se Apple údajně zavázal investovat také do výzkumných a vývojových center, uvedl The Information.
Informační technologie jako politika: Čína a USA bojují o dominanci. Čína vyvíjí vlastní operační systém, armáda nechce americké Windows.
Čína je pro Apple důležitá
Dohoda měla umožnit rozvoj čínského IT průmyslu, podpořit vědecké a technické vzdělávání v zemi a pomoci čínským podnikům růst společně se společností Apple. Vláda by na oplátku nabídla „nezbytnou podporu a pomoc“, tvrdí zpráva.
Podle serveru Business Insider se zdá, že Apple svou část dohody dodržel. Od roku 2016 společnost přesunula provoz iCloudu do Číny, otevřela v zemi 11 nových maloobchodních prodejen, založila investiční fond pro čistou energii ve výši 300 milionů dolarů a iniciovala dohodu s největším výrobcem větrných turbín v Číně. Pro svůj nejnovější iPhone také zapojila nového dodavatele z Číny.
Společnost Apple na čínském trhu v loňském roce utržila 68 miliard dolarů. To představuje pětinu příjmů společnosti.
Ani Apple nemá rovnou páteř
Kromě finančních dohod společnost Apple také vyhověla požadavkům Číny, aby se na jejích mapách jevily větší ostrovy Diaoyu neboli Senkaku. Jde o neobydlené, ale sporné oblasti mezi Čínou a Japonskem. Když uživatel oddálí mapu, zdají se být ostrovy větší než jsou. Díky tomuto ústupku mohl Apple v zemi prodávat Apple Watch.
V mnohém by se tak dalo říct, že co Čína ztratila omezeními pro Huawei, to jí do značné míry kompenzoval svými investicemi americký Apple.
Jo tak se to dela bruselsti amateri! Ne jak vy ze zavedete nesmyslnou digitalni dan ktera jen zdrazi sluzby vsem evropanum a jeste to samozrejmne znevyhodni vsechny evropske firmy na mezinarodnich trzich pac o tu evropskou digitalni dan maji veskerou propagaci drazsi 😀 Cjces tady podnikat tak masivne zainvestuj a… Číst více »
Tak v Brně už to tak funguje, chceš podnikat, tak plať. Jste si jist že možnost podnikání má byt umožněna jen těm co mají na úplatky?
Jsou to úplatky a podvod.Kdo půjde sedět???
Kdo zaplatí Huawei odškodné za ušlí zisk???
To nemluvím o poěkozených zákaznících.
Takže žádná špionáž,ale úplatky.
Mohl bych se Vás zeptat “odškodné za ušlý zisk” za co přesně? Za to že Čína nechala otevřeny trh pro Apple? To nemůžete myslet vážně.