Zítřejší průlet bude ve vesmírném měřítku doopravdy těsný. Podle NASA objekt proletí kolem Země ve vzdálenosti pouhých 43 500 kilometrů a mohl by se dokonce dostat i blíže, až na 6 800 km od povrchu planety. Co by dopad podobného tělesa způsobil?
Asteroid s označením 2012 TC4 má podle astronomů v průměru kolem 30 metrů. Směrem k Zemi se blíží rychlostí téměř 50 000 km/h a příbližit se má až na vzdálenost, ve které běžně operují naše satelity. Nejblíže naší planetě bude ve čtvrtek 12. října v 6:42 ráno SEČ, kdy se přiblíží na 1/8 vzdálenosti Měsíce od Země.
NASA těleso TC4 pozoruje již více než dva měsíce a díky přesnému zkoumání má přesné informace ohledně jeho velikosti a oběžné dráhy. Přestože převládá názor, že šance na srážku s některým ze satelitů jsou minimální, ani tuto variantu podle astronomů nelze stoprocentně vyloučit. Agentura však počítá s bezpečným průletem. Asteroid nebude možné pozorovat pouhým okem, ale amatérští astronomové s odpovídající technikou jej budou schopni sledovat. Ostatní budou moci sledovat živé přenosy průletu na internetu.
Život na Zemi těleso neohrozí, škody způsobit může
Ačkoliv 2012 TC4 není asteroid žádným obrem, stále je 2x větší, než Čeljabinský meteor, který dopadl v roce 2012 do zemské atmosféry. Následný výbuch v atmosféře uvolnil energii několikanásobku atomových bomb shozených na Hirošimu (30 až 500 kilotun TNT). Výsledná tlaková vlna vyrazila okna budov do vzdálenosti až 100 km a tisíce lidí utrpěly drobná zranění.
Těleso svou velikostí spadá do kategorie asteroidů schopných při srážce se Zemí způsobit drobné škody. Např. takový asteroid Chicxulub, který způsobil vyhynutí dinosaurů a změnil klima na planetě, měl v průměru kolem 10 km.