Výzkumníci z MIT učí automobily budoucnosti bezpečnější jízdě. Umělá inteligence dokáže díky analýze „vidět“ i objekty, které se nachází za rohem budovy.
Zobrazovací systém nazvaný CornerCameras byl vyvinut výzkumníky z MIT zabývajícími se studiem umělé inteligence v laboratoři (CSAIL). Jak název napovídá, cílem projektu je spatřit blížící se objekty schované za překážkou za pomoci dostupných technologií.
S využitím běžných kamer z mobilních telefonů získávají vědci v reálném čase informace o odrazech světla. Ty následně zpracovávají a dopočítávají pohyb objektů, které se za rohem nachází. „Technologie má širokou škálu využití. Pomáhat by mohla nejen v dopravě chytrým automobilům pomáhat detekovat chodce ve slepých místech, ale např. i hasičům hledat lidi v hořících budovách.“ Fascinující je na technologii především využití levných kamer, které pro daný účel dostačují.
Současné technologie pro detekci překážek a pohybujících se objektů často sahají po specializovaných laserech, CornerCameras však dokáže detekovat objekty díky minimálnímu množství světla, které od sebe odrážejí. Umělá inteligence detekuje tzv. polostíny (penumbru) a na základě naměřených hodnot dopočítává pohyb objektů. Jakýkoliv roh či překážka se tak stává místem, díky němuž je možné detekovat skryté objekty.
Jak je možné vidět za roh?
Představte si, že postavíte dvojici objektů poblíž rohu budovy. Jeden pro pozorovatele skryjete více za roh a druhý posunete libovolně k okraji. Oba objekty od sebe odráží určité množství světla. Tento odraz dopadající na zemi je právě tím, co kamera snímá a snaží se na základě změn barevného spektra dopočítat polohu a směr objektů za rohem. Názorně ukazuje princip fungování následující animace.
Přestože se výzkumníkům povedlo jejich metodu ověřit i za špatného počasí, stále prý mají co zlepšovat. Systém by měl být schopný relativně levně a v reálném čase předpovídat např. blížícího se cyklistu a pomoci chytrým automobilům předejít případné hrozící srážce. O výzkum již projevila zájem např. americká armáda, která projekt finančně podpořila v rámci programu REVEAL.
Zdroj: IEEE