Pro někoho katastrofický scénář z populární série Terminátor, pro jiného významný technologický pokrok vstříc nové éře průmyslu a služeb. Jedno je ale jisté – humanoidní roboti jsou tady a chlubí se vším, co umí.
Když v roce 2021 oblétlo svět video s názvem Do You Love Me?, v němž humanoidní robot Atlas z dílny společnosti Boston Dynamics předvádí nejrůznější taneční kreace, mohl se svět zbláznit. Technologie však od té doby ušla značný kus cesty, a prvoplánová fascinace tančícím strojem již k oslovení veřejnosti (a potenciálních zákazníků) nestačí. Atlas se tak musel naučit nové, mnohem praktičtější triky.
Atlas od Boston Dynamics ukázal pokročilé schopnosti uvažování i sebezdokonalování
Boston Dynamics se nedávno pochlubila dalším videem, v němž nová verze humanoidního robota ukazuje své kvality při různých pracovních činnostech – vyhledává, uchopuje a přesouvá kryty motorů mezi zásobovacími kontejnery v maketě výrobního centra.
Tyto záběry mají za úkol demonstrovat, jakým směrem se vývoj humanoidních robotů bude v blízké budoucnosti ubírat – stroje jsou totiž neocenitelnými pomocníky ve velkých továrnách a závodech. Boston Dynamics navíc tvrdí, že Atlas provádí všechny úkony ve videu zcela autonomně, bez předepsaných či jinak řízených pohybů. Robot se tak spoléhá výhradně na strojové učení a vidění, podobně jako člověk.
Ve videu jsou také záběry z první osoby, kde je vidět, jak jsou jednotlivé předměty, s nimiž robot interaguje, barevně odlišeny. Atlas pak při jedné z operací podle všeho sám vyhodnotil, že špatně odhadl úhel potřebný ke správnému naložení jednoho z krytů motoru, s nimiž při demonstraci manipuloval, a proto cukl dozadu, provedl kontrolní výpočet a kryt následně umístil na správné místo.
„Robot je schopen detekovat a reagovat na změny v prostředí (např. pohybující se objekty) a selhání činnosti (např. nezasunutí krytu, zakopnutí, kolize s prostředím) pomocí kombinace zrakových, silových a proprioceptivních senzorů.“
Humanoidní stroje po boku lidí jsou již realitou. Dokáže je současná společnost přijmout?
Technologie používané u robotů Atlas zaznamenaly zejména v posledních měsících a letech značného zlepšení, a stroje se tak mohou postupně připravovat na nasazení do skutečných továren. Vzhledem k tomu, že firma Boston Dynamics byla již v roce 2021 odkoupena korejskou automobilkou Hyundai, lze předpokládat, že primární využití těchto robotů bude v rychle se rozvíjejícím automobilovém průmyslu.
"I think there will be 20 billion humanoid robots."
一 Elon Musk pic.twitter.com/Jon1BkV7bd
— DogeDesigner (@cb_doge) October 16, 2024
Nasvědčují tomu i další zprávy – BMW například zavádí do svého závodu v Jižní Karolíně konkurenční humanoidní stroje Figure AI. Společnost Tesla, která vyvíjí vlastního robota Optimus, také naznačila jeho možné využití v automobilových továrnách. Sám Elon Musk pak věří, že do roku 2040 převýší počet humanoidních robotů celou lidskou populaci. Velkou roli v tom bude hrát i poměrně nízká cena za tyto stroje, která by se mohla pohybovat i pod hranicí 25 000 dolarů (tedy zhruba 581 000 korun) za kus.
Pomalu bychom se tak měli připravovat na to, že humanoidní roboti se možná již brzy začnou začleňovat do naší společnosti. Bude tato technologická revoluce probíhat podobně jako v případě AI, kdy si umělá inteligence musí důvěru lidí získávat prakticky každým dnem, nebo stroje dokáží uplatnit svou „lidskou stránku“ k tomu, aby je veřejnost přijala rychleji a vstřícněji?
Už aby to bylo konečně bude někdo makat bez keců a jen za elektřinu hurá