Sonda Japonské vesmírné agentury Hayabusa2 poskytla odborníkům k analýze vzorky z povrchu asteroidu Ryugu. Podle nejnovějších rozborů výsledky ukazují, že se na planetce mimo jiné nachází uracil, základní stavební jednotka RNA.
Mise Hayabusa2 a cíl jejího putování
Druhá verze vesmírné sondy Hayabusa z dílny Japonské vesmírné agentury JAXA se na svou pouť směrem k asteroidu Ryugu vydala v prosinci roku 2014. Ryugu planetka je těleso o průměru zhruba 880 metrů nacházející se v průměru zhruba 300 milionů kilometrů od Země. Řadí se mezi tzv. apolla neboli Appolonovy asteroidy. Tyto planetky jsou do jisté míry hrozbou pro naši planetu, jelikož protínají oběžnou dráhu Země. S apolly jsme měli tu čest i poměrně nedávno, když v roce 2013 jedna z těchto planetek explodovala nad územím Ruska.
Cílem mise Hayabusa2 tedy měl být průzkum povrchu tohoto vesmírného tělesa a následná analýza získaných vzorků. Japonská sonda se na povrch Ryugu dostala v roce 2018, tedy zhruba čtyři roky od startu mise. Od té doby poskytla vědcům hodnotnou dávku nových informací. Sonda Hayabusa2 například odhalila, že jde o prastarý asteroid, který se začal tvořit ještě před vznikem Sluneční soustavy. Kromě toho pak Ryugu vykazuje poměrně vysoké zastoupení organických látek, jejichž rozboru se věnuje i nejnovější výzkum japonských vědců.
Kromě uracilu i vitamín B3 či esenciální aminokyseliny
Vzorky, které sonda Hayabusa2 přivezla zpět na Zemi, podle všeho obsahují celou plejádu biogenních molekul. Analýzy tak prokázaly přítomnost přírodních aminokyselin či dusíkatých heterocyklických sloučenin, kam se řadí také kyselina nikotinová neboli vitamín B3.
Pravděpodobně největším překvapením však byla detekce molekul uracilu, který tvoří jednu ze čtyř nukleových bází v molekule RNA, která je nositelem genetické informace celé řady živočichů. Původ této látky na Ryugu lze vysvětlit kombinací vhodného typu záření a chemického složení půdy na planetce. Dosud však bylo analyzováno pouze několik vzorků z jiných vesmírných těles, které by uracil obsahovaly.
Revoluce v oblasti mimozemského života či chyba ve vzorku?
Objev komplexních organických molekul mimo planetu Zemi je pro vědce vždy náznakem toho, že by v některé části vesmíru mohl někdy vzniknout život. V tomto případě však tým vědců nevylučuje, že mohlo dojít také ke kontaminaci vzorku, a uracil tak může pocházet ze Země. Na druhou stranu, skutečnost, že k průkazu molekuly došlo ve dvou nezávisle analyzovaných vzorcích, je mnohem pravděpodobnější, že se látka nachází i na asteroidu.
Nedávný objev je důležitým milníkem pro astrobiology, ale také další vědce zaměřující se na průzkum vzniku mimozemského život. Je totiž možné, že se podobným způsobem – tedy dopady asteroidů z vesmíru na povrch planety – dostaly tyto živototvorné látky i na Zemi, a náš pozemský život tak může mít svůj původ de facto v kosmu.