OpenAI přichází s užitečnou novinkou pro uživatele ChatGPT. Populární chatbot dostal schopnost, kterou jsme dosud znali především z hlasových asistentů jako Siri, Google Asistent nebo Alexa – možnost nastavovat připomínky a plánovat úkoly. Nová funkce Úlohy (Tasks) dělá z ChatGPT ještě užitečnějšího pomocníka.
Zatímco doposud jsme mohli s ChatGPT pouze chatovat v reálném čase, nově dokáže naplánovat zadané akce do budoucnosti a ve správný moment nám je připomenout či zaslat požadované výstupy. Funkce je momentálně v beta verzi a je dostupná pro uživatele s předplatným ChatGPT Plus, Team a Pro. Uživatelé bezplatné verze si budou muset na přístup k této funkci ještě počkat.
Jak Úlohy fungují?
Použití nové funkce je překvapivě jednoduché. Stačí v menu vybrat model „GPT-4 s naplánovanými úlohami“ (GPT-4 with scheduled tasks) a následně chatbotovi popsat, co a kdy má udělat. Můžete si například nechat každé ráno v 7 hodin poslat předpověď počasí pro vaše město nebo nastavit připomínku návštěvy zubaře za tři měsíce. AI tak učiní a pošle vám upozornění.
2/ You can delegate ChatGPT to write new scifi stories in Canvas on a regular basis and get those in your inbox likes small tiny gifts! pic.twitter.com/jvRDRjpDq4
— Karina Nguyen (@karinanguyen_) January 14, 2025
ChatGPT dokáže zpracovat jak jednorázové, tak opakující se úkoly. V současnosti může mít každý uživatel aktivních až 25 upomínek současně. Zajímavou funkcí je také to, že ChatGPT může sám navrhovat úkoly na základě vaší konverzace. Je samozřejmě ale jen a pouze na vás, zda je přijmete.
Notifikace napříč platformami
Když nastane čas pro splnění úkolu, ChatGPT vás dokáže upozornit hned několika způsoby. Dostanete push notifikaci na webu, v desktopové aplikaci (zatím pouze pro macOS) i v mobilní aplikaci. Jako pojistku navíc přidává e-mailové upozornění.
Správa úkolů je přehledně řešena v novém menu v profilu uživatele na webu. Zde můžete své úkoly pojmenovat, upravovat nebo mazat. Vše lze samozřejmě spravovat i přímo v jednotlivých chatech.
Pro správné fungování Úloh je zatím třeba přepnout na model „s naplánovanými úlohami“. Foto: Redakce inSmart.cz
Funkci jsme již vyzkoušeli na vlastní kůži a dobrou zprávou je, že funguje i v ČR. Při žádosti o zaslání e-mailu jsme narazili na chybu, kdy ChatGPT sice zobrazí chybovou hlášku, ale zároveň splní zadaný příkaz. Notifikace na PC či mobilu fungují bez problémů.
Od chatbota k chytrému asistentovi
Uvedení Úloh představuje důležitý milník v evoluci ChatGPT. OpenAI tím jasně naznačuje směr, kterým se chce ubírat – od pasivního chatbota k chytrému digitálnímu asistentovi. Podle dostupných informací je to jen začátek. Společnost údajně pracuje na ještě ambicióznějším projektu nazvaném „Operator“, který by měl být schopen autonomně ovládat počítač a v budoucnu tak nahradit administrativní pracovníky.
Pro běžné uživatele to znamená, že by mohli v budoucnu používat jediného asistenta místo několika různých aplikací. ChatGPT by mohl postupně nahradit nebo doplnit služby jako Siri, Google Assistant či Alexa.
V současné beta verzi jsou Úlohy k dispozici pouze pro platící uživatele. OpenAI zatím neuvedlo, zda a kdy bude funkce dostupná i pro bezplatné účty. Pokud nyní uživatel bezplatné verze požádá ChatGPT o nastavení připomínky, bot mu doporučí využít Siri, Google Assistant nebo Alexu.
Zdroj: Redakce inSmart.cz, OpenAI
Úvodní fotografie: Unsplash