Stále více firem oznamuje přesun továren z Číny do vedlejších lokací jako je Myanmar nebo Vietnam. Jde o všeobecný, dlouhodobý trend.
Jeden z největších výrobců polovodičů a elektroniky na planetě – Foxconn, který mimo jiné disponuje velkou továrnu i v Česku – přesouvá velkou část výroby do svých Vietnamských továren, pryč z Číny. Není první ani poslední; se zvyšujícími se mzdami v Číně a s politickým tlakem vyvíjeným na firmy, které se zemí obchodují, se jich stále více bude přesunovat směrem k méně kontroverzním lokacím.
Nejvíce z toho bude zřejmě profitovat Vietnam a Myanmar. Obě země mají své problémy s lidskými právy a levnou pracovní sílu. Pro západní firmy představují lákavou investici, a největší výrobci postupně přesun továren zvažují. Politické důvody jsou i přes celní válku USA a Číny spíše vedlejší, prim hrají zvyšující se ceny čínské pracovní síly.
Mezi další oblíbené lokace patří Indie a Mexiko, země, které rovněž disponují velkou, avšak relativně chudou populací; je téměř jisté, že v příštích letech uvidíme odliv průmyslové výroby z Číny směrem do jiných lokací.
Místo Made in China tak častěji uvidíme popisky jako Made in Vietnam nebo Made in India – ne, že by to cokoliv měnilo. Velké továrny ve stylu Broadcomu nebo Foxconnu existují různě po světě a jsou ve své podstatě stejné, takže zákazník rozdíl nemá moc šanci poznat.
Ačkoliv lokální výroba se pomalu vrací na výsluní, obzvláště u řemeslných nebo menšinových produktů, sériovou výrobu uniformních produktů budou i nadále zajišťovat velké továrny. Čipy, které jsou například ve sluchátkách nebo procesorech, velmi často vyjíždí z jedné továrny hned pro několik různých značek a jsou upravovány až v pozdějších fázích výroby.
Zdroj: Engadget