ČR se rozplývá sen o pohádkovém bohatství: Gigantické naleziště lithia v USA strčí český Cínovec do kapsy

Tak dlouho budou Češi se začátkem těžby otálet, až si svět najde lepší alternativy odkud důležitou surovinu brát. Postupem času vznikají nejen nové technologie baterií, které jsou na lithiu zcela nezávislé (např. sodíkové baterie), ale dochází také k objevům nových nalezišť, které mohou český sen ohrozit. Rozplyne se sen o českém bohatství v nenávratnu?

Největší světové naleziště lithia by se podle nového výzkumu mělo nacházet na hranici amerických států Nevada a Oregon. Kráter, který vznikl přes 16 miliony let, by podle odhadů mohl ukrývat až 40 milionů tun lithia. Překonalo by tak dosavadního rekordmana – bolívijské zásoby, odhadované na 21 milionů tun, ukryté v rozsáhlých solných pláních.

Obrázek: ČR se rozplývá sen o pohádkovém bohatství: Gigantické naleziště lithia v USA strčí český Cínovec do kapsy

Odborníci nacházeli v oblasti kaldery McDermitt v USA vysoké koncentrace lithia už od 70. let minulého století. Oproti solným pláním v Bolívii je odhadované množství lithia téměř dvojnásobné. Foto: Unsplash

V lokalitě zatím neproběhly geologické vrty a potřebné analýzy, které odhady množství lithia upřesní. O to zajímavější je v českém kontextu fakt, že těžařská společnost Lithium Americas Corporation chce začít s těžbou už v roce 2026 a pokračovat s ní dalších 40 let. Těžba v Cínovci se má v ČR rozjet kolem roku 2027 poté, co byla oblast od roku 2010 podrobována geologickému průzkumu. Evropský přístup plný byrokracie je, zdá se, problémový v mnoha oblastech byznysu i běžného života.

Důl v USA bude méně ekologický, zato výdělečnější

Abychom byli fér. Na rozdíl od těžby v Cínovci půjde v USA o méně ekologický způsob těžby. Povrchový důl, který v místě vznikne, je už nyní terčem kritiky ekologů a aktivistů. Dalším z potenciálních problémů je fakt, že důl se nachází na území indiánské rezervace.

Podle odborníků by mohl nový důl v USA změnit globální dynamiku na trhu s lithiem. Došlo by tak mj. pravděpodobně ke snížení cen a zlepšení dostupnosti kovu, který nyní nejčastěji pochází ze zemí 3. světa a je z cca 90 % zpracováván v Číně.

Sliby českých politiků se nesetkávají s realitou

Bláhová vize premiéra Petra Fialy (ODS), že by se Česká republika mohla díky těžbě lithia v Cínovci stát jednou z nejvíce prosperujících zemí světa, má zásadní trhliny. Zatímco Češi čekají, až jim budou padat pečení holubi přímo do úst a nikam se neženou, v jiných zemích vlády aktivně domlouvají výstavbu gigafactories na výrobu baterií pro elektromobily a velkokapacitní úložiště energie.

Obrázek: ČR se rozplývá sen o pohádkovém bohatství: Gigantické naleziště lithia v USA strčí český Cínovec do kapsy

Těžba na území ČR má začít nejdříve v letech 2026-2027. Foto: Bing AI

Cínovec mohl být spásou státního rozpočtu. Česku ale dochází čas

V Česku se nachází největší známé naleziště lithia v Evropě, kde se mohou ukrývat až 3 % světových zásob tohoto kovu. To zní samozřejmě skvěle, ale jen do té chvíle, než si uvědomíte vleklost celého procesu, který vede k začátku samotné těžby. Geologický průzkum společnosti Geomet probíhá už od roku 2010 a dokončen byl až letos. K samotnému začátku těžby v ČR tedy ještě zbývá několik let. Politici rádi zmiňují jako datum začátku těžby roky 2026-2027. To už je je doba, kdy může být zájem o lithium nižší, stejně jako jeho cena.

Geomet plánuje dobu těžby v Cínovci na 27 let. Samotné zásoby lithia jsou v lokalitě při v současnosti plánovaném objemu těžby na cca 300 let. Jak zmínil geolog společnosti Geomet Tomáš Vrbický v rozhovoru pro Seznam Zprávy, k otázce ohledně objemu těžby v ČR: „Předpokládáme nějakých zhruba 25 tisíc tun ročně. Mělo by to být zhruba 400 až 800 tisíc automobilů“.

Obrázek: ČR se rozplývá sen o pohádkovém bohatství: Gigantické naleziště lithia v USA strčí český Cínovec do kapsy

Byrokracie v České republice a Evropě obecně narušuje naši schopnost konkurovat zbytku světa. Foto: Se souhlasem Geomet

Odhad je to optimistický. Vychází totiž z předpokladu, že o lithium bude v dané době dostatečný zájem a jeho cena na světovém trhu výrazněji neklesne. Zároveň pak z předpokladu, že evropský automobilový průmysl ustojí současný nápor čínské konkurence. Pak by se totiž těžba nemusela vyplatit. Doufejme tedy, že České republice ještě úplně neujel vlak. Zatím to tak totiž spíše vypadá…

Zdroje: 1, 2, komentář autora

14 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Radek

Takže Fíaala zase lhal.

Stanislav

Na bludy Okamury a Babiše jste už zapomněl ?

Petr Divílek

Mluví o Fialovy, ne o Babišovi nebo Okamurovi. Na tohle téma se vyjářilo hodně politiků, ale Fiala byl poslední a tudíž o tématu má nejvíce informací. Ostatní vidí, že to pravda není, on ještě ne.

Schodelbauer

Lithium v krušných horách žádnou spásou rozpočtu nebude a ani nebylo. Pokud by šlo vše dobře, přispívalo by na daních a ziscích ročně nějakými 5-10 miliardami ročně. Desítky miliard musí ale předtím stát nainvestovat do infarsturktury a spuštění těžby. Takže vynášet to začne snad za nějakých 10 let… Takže jo,… Číst více »

Miroslav

Přestane se těžit uhlí a začne lithium. Hm, dopady ukládání obnovitelných zdrojů . Méně přiblblých elektromobilů a solárů s bateriemi. Méně nutnosti tolika lithia. Chci uzákonit auta na páru a dřevoplyn.

Petr

Uz existuji jine technologie baterek, bezpecnejsi…tohle uz perspektivni neni, casto hoří…a stejne nez se rozhoupeme, nebude z toho nic…

jojo

českej člověk jako opička skočí na jakoukoli lest. takže teď by správně nikdo naše lithium chctít neměl..ale co se stane? Fialaa jeho zlodějská ODS ho zaštítěná touto nedoloženou povídačkou prodá za 5% ceny s odůvodněním, že je to vlastně super. Zbytek peněz půjde kam? Hádejte

lomihnát

Buďte úplně v klidu. Bez ohledu na to, kdo je tady ve vládě, se tu stejně nedá nic pořádně dělat, líní úředníci mají na všechno dost času a terorističtí ekologové toho umí 100% využít. Než tady něco povolíme, v USA už fabrika dávno jede na plný pecky. Bodejť by ne,… Číst více »

rambleon

Vrbický je podobný lhář a demagog .Kecy o ekologické těžbě a další hovadiny.Geomet je do toho slušně zadrápkovanej a za prachy prodaj i vlastní mámu. Nic víc je nazajímá

Pepe

Lithium je out, dávno se má stavět výrobna sodíkových baterií, ale to ne…
Dokonce se testuje RMIT baterie která je srovnatelná s lithiem.

Jiří Rýpar

Zaplať PánBůh za to…ekologická katastrofa při těžbě,při výrobě baterií,.a výhodná europůjčka na věčné časy při sanaci….stejně by to jen rozkradli…Ať si to užijí bratři v rozvojové zemi…nám by pro začátek prospělo kupovat zase ropu a plyn u producenta,ne 4xdráž u dozimetrů všeho druhu..čau

Milan

Dohady pětikolky, kdo kolik vezme nás zničí. Dva se dohodnou lépě než pět neschopných. Do toho i byrokracie EU a kvantum líných přeplacených státních úředníků, co se vyjádří jenom proto, aby se o nich vědělo. O zelených magorech ani nemluvě. Střílet to všechno.

Jiří

Tak Cínovec mám kousek a upřímně mi vůbec nevadí jestli se tam těžit nezačne. Spíš naopak. Stejně by tam těžba byla v rukou zahraničních firem a zisky by šli tudíž hlavně do jejich portmonek.

Schodelbauer

Lithium v krušných horách žádnou spásou rozpočtu nebude a ani nebylo. Pokud by šlo vše dobře, přispívalo by na daních a ziscích ročně nějakými 5-10 miliardami ročně. Desítky miliard musí ale předtím stát nainvestovat do infarsturktury a spuštění těžby. Takže vynášet to začne snad za nějakých 10 let… Takže jo,… Číst více »

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků