Další rána pro Twitch: platforma propustí 35 % zaměstnanců

Populární streamovací službě Twitch se nedaří udržet si úspěch z dob lockdownu, a v posledních letech se zmítá v přetrvávajících problémech. Po změnách ve vedení i chaotických úpravách pravidel pro vysílání přichází další šok – společnost ruší více než třetinu pracovních pozic.

O plánovaném propouštění zhruba 500 zaměstnanců, kteří tvoří okolo 35 % aktuální pracovní síly Twitche, informovala zpravodajská agentura Bloomberg. Jak už to pak v podobných případech bývá nemilým zvykem, spousta lidí pracujících pro tuto streamovací platformu, kterou od roku 2014 vlastní společnost Amazon, se o incidentu  poprvé dozvěděla právě z tohoto novinového článku. Zaměstnanci považují toto chování za neférové a nemorální, jelikož ze strany Twitche se jim zatím žádného vysvětlení ani vyjádření nedostalo.

Obrázek: Další rána pro Twitch: platforma propustí 35 % zaměstnanců

Platforma Twitch hodlá zrušit asi 35 % pracovních pozic. Akce se dotkne přibližně 500 zaměstnanců. Zdroj: Unsplash

Masivní odliv pracovní síly

K prvním škrtům by navíc podle výše uvedené zprávy mohlo dojít již tento týden. Situace tak přichází pouze několik měsíců po odchodu řady vedoucích pracovníků, včetně produktového ředitele Toma Verrilliho a ředitelky oddělení obsahu Laury Lee. Twitch se přitom k obdobnému hromadnému propouštění uchýlil i loni, kdy v březnu zrušil zhruba 400 pracovních pozic. Platforma se navíc na konci roku úplně stáhla z jihokorejského trhu, což její vedení odůvodnilo neúměrně vysokými nároky na provoz v regionu. Od odchodu dlouholetého generálního ředitele Emmetta Sheara, který společnost opustil taktéž v březnu 2023, a jeho místo zaujal Dan Clancy, tak bude i se současným oznámením propuštěno celkem asi 1 000 zaměstnanců.

Platforma se zmítá v problémech a kontroverzi

Zlatá éra Twitche je podle všeho minulostí. Největších úspěchů zažila streamovací platforma během lockdownu, kdy řada lidí nemohla opustit své domovy, a chodila se tak socializovat do nejrůznějších online chatů. Nastavené trendy se však dlouhodobě nedaří udržet. Twitch navíc v uplynulých letech řešil celou řadu problémů spojených s nejasnými pravidly ohledně gamblingu, obsahu tvořícího bodypainting, tedy malování na odhalené části těla, a v nedávné době například i novou definici nahoty. Některá rozhodnutí pak působila iracionálně, zejména, když se pravidla stihla změnit i během pouhých 24 hodin.

Obrázek: Další rána pro Twitch: platforma propustí 35 % zaměstnanců

Někteří tvůrci mají Twitch za hlavní zdroj obživy. Zatím ale není jasné, zda tomu tak bude moci být i nadále. Zdroj: Unsplash

AV1 kodek jako stéblo pro tonoucího?

Podobně náhle jako úpravu pravidel pak zpráva o propouštění více než třetiny zaměstnanců vystřídala pozitivní zprávy v podobě chystaného projektu, který Twitch připravuje ve spolupráci se společnostmi NVIDIA a OBS. Jeho výsledkem by měla být nová verze streamovacího programu, který tvůrcům umožní vysílat prostřednictvím AV1 kodeku, který zajistí kvalitnější obraz či umožní rychlejší přenos obsahu k divákovi. Je trochu škoda, že příchod AV1 kodeku přichází až letos, kdy řada konkurenčních streamovacích platforem v čele s Youtube tuto funkci již poměrně dlouho podporuje.

Jak se tedy v poslední době ukazuje, budoucnost Twitche zůstává i nadále nejistá. Její osud je však neoddělitelně spjat s miliony aktivních streamerů, kteří mají svá živá vysílání mnohdy jako hlavní zdroj příjmu. Podaří se tedy platformě vymotat se z klubka nezdarů a vrátit se zpět na výsluní?

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Úvodní fotografie: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?