NASA poprvé v historii otestovala systém planetární obrany. Sonda DART úspěšně zasáhla 160m asteroid Dimorphos v rychlosti kolem 6,5 km/s.
Necelý rok po startu sondy DART konečně došlo k nevyhnutelnému. Sonda přepnula na autopilota a kolem 1:14 SEČ narazila do asteroidu. Do poslední chvíle docházelo k přenosu obrazu zpět na Zemi. Nyní tak víme, že asteroid velký jako fotbalový stadion má tvar citronu a jeho povrch je posetý velkými kameny.
Na poslední chvíle před nárazem se můžete podívat na zkráceném videu níže.
Don't want to miss a thing? Watch the final moments from the #DARTMission on its collision course with asteroid Dimporphos. pic.twitter.com/2qbVMnqQrD
— NASA (@NASA) September 26, 2022
Detaily o průběhu mise DART od startu po náraz najdete v našem článku Ochrání NASA Zemi? Sonda DART v úterý narazí do asteroidu a zkusí ho odklonit.
Další snímky dorazí za pár hodin. Pozorování bude dlouhodobé
NASA bude nyní dlouhodobě sledovat, jaký vliv měl na těleso náraz půl tuny vážící sondy. Na Zemi navíc brzy dorazí snímky z cubesatu LICIACube, který sondu DART doprovází a náraz do tělesa zachytil svými přístroji. Těšit se na ně můžeme pravděpodobně již za několik hodin, možná už v úterý ráno.
Lidstvo díky netradičnímu testu získá představu o tom, zda by případná snaha o odklonění potenciálně nebezpečných těles mohla být úspěšná. I malý náraz totiž může na velké vzdálenosti vytvořit dostatečný rozdíl. Dlouhodobé pozorování odklonu bude probíhat především ze Země, ale NASA využije i vesmírný dalekohled Jamese Webba a Hubbleův vesmírný dalekohled. Už samotný náraz bylo možné teleskopy ze Země pozorovat, krátce po nárazu bylo pozorované těleso výrazně jasnější. Další informace a fotografie přineseme již brzy.
Zdroj: NASA