Společnost OpenAI, tvůrce chatbotu ChatGPT, a americký deník The New York Times spolu vedou složitá jednání o licenční smlouvě. Ta by umožnila OpenAI bezplatně využívat články z New York Times při trénování svých systémů umělé inteligence. Jednání však uvízla na mrtvém bodě a právníci deníku nyní zvažují, že na OpenAI podají žalobu za porušování autorských práv.
Hlavním důvodem je obava New York Times, že ChatGPT se v jistém smyslu stává přímým konkurentem deníku. Chatbot dokáže totiž na základě původních článků novinářů New York Times generovat vlastní texty, které odpovídají na dotazy uživatelů. Pokud by vyhledávače jako Bing začaly servírovat uživatelům odpovědi vygenerované ChatGPT namísto odkazů na původní články, mohlo by to výrazně snížit návštěvnost webu New York Times.
Bude muset OpenAI vytvořit nový model umělé inteligence?
Systémy jako ChatGPT při svém trénování procházejí obrovské množství textů z internetu, aniž by k tomu měly licenci. Zda je toto počínání legální, je stále nejasné. Pokud by soud shledal, že OpenAI porušila autorská práva New York Times, mohl by nařídit zničení datových sad použitých k trénování ChatGPT. To by pro OpenAI znamenalo nutnost vytvořit zcela nový model umělé inteligence.

Umělá inteligence je z pohledu práva problematická. Zdroj: Pixabay
OpenAI se pravděpodobně bude bránit argumentem „fair use“, tedy dovoleného užití chráněného díla pro výukové, kritické či výzkumné účely. Podle právníků New York Times ale využití jejich článků ChatGPT nesplňuje podmínky „fair use“, jelikož systém vytváří texty, které jsou alternativou k původním článkům deníku.
Spor mezi OpenAI a New York Times bude zřejmě prvním vysoce sledovaným případem týkajícím se autorských práv v éře generativní umělé inteligence. Jeho výsledek může výrazně ovlivnit další vývoj technologií jako ChatGPT.
Zdroj: NPR.org