Na povrch planety dopadl meteorit o velikosti 5-12 metrů a vyvrhl do okolí množství velkých kusů ledu. Vědci navíc tento dopad mohli sledovat prakticky v přímém přenosu. Vděčí za to několika šťastným náhodám.
Robotická meziplanetární sonda NASA InSight má díky zaprášeným solárním panelům problém s dostatkem energie pro své fungování. I proto je v provozu jen každý čtvrtý den. I přesto tento důležitý moment zachytila. Jak se ukazuje, občas je zapotřebí troška štěstí.
Vědci zjistili, že marsotřesení, které sonda zaznamenala 24. prosince 2021 v oblasti Amazonis Planitia na Marsu, bylo ve skutečnosti způsobeno dopadem meteoritu – poprvé se tak stalo, že nějaká mise byla svědkem vzniku kráteru na planetě. Vědci to zjistili, když se podívali na snímky před a po dopadu ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), které odhalily 150 metrů dlouhou rýhu v krajině.
Díky sondě InSight víme, jak zní vítr na rudé planetě. Poslechněte si zvuky z Marsu.
Meteorit vymrštil kameny 37 kilometrů od kráteru
Předpokládá se, že meteorit měl délku mezi 5 a 12 metry. V zemské atmosféře by shořel, ale byl dostatečně velký na to, aby přežil mimořádně tenkou atmosféru Marsu. Náraz byl prudký, vyhloubil díru hlubokou přes 20 metrů a vymrštil kusy hornin až 37 kilometrů od kráteru. Odhalil také podpovrchový led, který dosud nebyl pozorován tak blízko marťanského rovníku. Data ze sondy InSight (níže) ukazují, jak „hlasitá“ byla tato událost ve srovnání s běžnou aktivitou Marsu.
Potvrzení události trvalo nějakou dobu. Tým Malin Space Science Systems použil dvě kamery sondy MRO (černobílou Context Camera a Mars Color Imager), aby kráter v únoru spatřil. Snímky z barevné kamery pomohly zúžit dobu dopadu na 24hodinové okno.
Samostatně skupina navrhla, že 20 ze zhruba 1 300 detekovaných marsotřesení sondy InSight může být známkou magmatu. Data naznačují, že v posledních 50 000 letech mohlo na planetě docházet k vulkanické činnosti. Na videu níže si můžete pustit zvukový záznam (jde o sonifikaci ze seismografu) z dopadu meteoritu na povrch planety.
Tento objev by mohl vědecké komunitě pomoci pochopit geologickou časovou osu Marsu tím, že určí rychlost vzniku kráterů na planetě. Mohl by se také ukázat jako klíčový pro kolonisty a průzkumníky Marsu, kteří by mohli potřebovat podzemní led jako zdroj obživy a raketové palivo. Lidští návštěvníci by si mohli na planetu vozit méně zásob nebo prodloužit tak svůj pobyt.
Hořkosladký konec sondy InSight
NASA již dříve varovala, že sonda InSight se za šest týdnů vypne, protože hromadící se prach omezuje účinnost jejích solárních panelů. To je sice lepší než konec léta, který agentura předpovídala letos na jaře, ale zachycení dopadu meteoritu by mohla být posledním velkým úspěchem sondy InSight.