Tým čínských vědců dokázal z genů dvojice samic „zplodit“ zdravé potomky. Pomohla tomu nová technologie pro úpravu DNA. Výzkum mnohé šokoval a vyvolal vlnu etických a bezpečnostních otázek
Celkem 29 myší bylo doslova vyprodukováno za využití genetického materiálu pocházejícího pouze ze samic. Všechny byly „normální, dožily se dospělosti a následně měly vlastní potomky, ačkoliv vykazovaly jisté vady,“ uvedl vědecký tým z Chinese Academy of Sciences. V rámci studie vědci využili 210 embryí.
Podle výzkumu je zatím možné přivést na svět zdravého potomka pouze díky genetickému materiálu dvojice matek. Takový potomek se normálně vyvíjí a dožívá dospělosti. V případě dvojice otců je však situace opačná a mláďata umírala do několika dní od narození.
Jak je možné zažehnout nový život bez genetického materiálu obou pohlaví?
„Studie nám ukázala, co je v oblasti reprodukce možné,“ zmínil jeden ze spoluautorů studie, vědecký pracovník Wei Li.
Vědci zjistili, že potenciální defekty myší narozených z genetického materiálu dvojice matek mohou být sníženy na naprosté minimum. Celý proces reprodukce z dvojice samic může být proveden díky úpravě DNA. V průběhu výzkumu byla mj. objevena právě místa v genetickém kódu, jejichž úpravou lze vytvořit živé savce bez samčích buněk.
Publikovaná studie vznikla poté, co si tým položil otázku „Proč se mohou někteří ještěři, ryby a obojživelníci množit i bez nutného oplodnění partnerem opačného pohlaví, zatímco jiní ne?„K genetické manipulaci byla využita metoda CRISPR Cas9, tedy nástroj, který má podle vědců potenciál ušetřit miliardy dolarů, ale zároveň je na pořadu dne etická stránka jeho využívání.
Děti na míru?
Vize světa, kde děti vznikají doslova „na míru“ je jen jedním z případů využítí, který je veřejností kritizován. Větší obavy panují ze zásahu do lidského genomu jako takového. Ačkoliv se případné problémy nemusí projevit ihned, za několik generací si může lidstvo uvědomit, že úprava vlastní DNA bez dostatečné znalosti genetického kódu nebyla dobrý nápad.
To nic není -ikáni to znají taky a na rozdíl od Myší berou na 1 dítě dvoje sociální dávky.