Elon Musk: Pracujeme na vylepšení Dogecoinu, Bitcoin znečišťuje planetu

Po kritice energetické náročnosti Bitcoinu Elon Musk znovu podpořil Dogecoin. Podle miliardářových slov již probíhá aktivní spolupráce s vývojáři kryptoměny na zlepšení efektivity transakcí. Cena kryptoměny DOGE zareagovala růstem ceny.

Zakladatel společnosti SpaceX patří k nadprůměrně inteligentní části populace. Musk dobře chápe fungování raketových motorů, autonomních systémů řízení a dalších komplikovaných technologií. Nyní se však chová, jako by jej překvapila energetická náročnost Bitcoinu. Ta je podle Muska také důvodem, proč Tesla přestala nabízet možnost nákupu elektromobilů za BTC. Že by Musk něco podobného netušil dříve je přinejmenším zvláštní. Zmínil však také, že k dalšímu odprodeji Bitcoinu nyní nepřistoupí.

Obrázek: Elon Musk: Pracujeme na vylepšení Dogecoinu, Bitcoin znečišťuje planetu

Dogecoin vznikl jako vtip. Nyní už se ale směje málokdo. Foto: Se souhlasem umělce Intisun

Bitcoin z uhlí, nebo obnovitelných zdrojů?

Zastánci Bitcoinu poukazují na studie ukazující, že až 70 % procent elektřiny použité při těžbě Bitcoinu pochází z obnovitelných zdrojů. Musk však Bitcoin v posledních dnech opakovaně zmínil Bitcoin v kontextu fosilních paliv a jmenovitě uhlí, které je považováno za největší zdroj znečištění.

Musk po sérii tweetů, jimiž způsobil masivní výprodeje na trhu s kryptoměnami, oznámil další novinku. Dogecoin totiž podle něj nebude pouze první krypoměnou, která se v rámci mise DOGE-1 dostane na oběžnou dráhu Měsíce, ale také kryptoměnou, na jejímž vývoji se Musk se svým týmem plánuje aktivně podílet. Detaily zatím miliardář nezveřejnil.

Od Bitcoinu k Dogecoinu

Když Tesla na začátku roku 2021 oznámila investici do BTC, způsobilo to nadšení komunity i další růst celého trhu kryptoměn. Pak se začaly dít zvláštní věci v čele s Muskovou propagací parodující meme kryptoměny DOGE. Ta díky tomu jen za letošní rok vyrostla na více než stonásobek ceny z konce minulého roku.

Sledování profilu Elona Muska na sociální síti Twitter přivádí mnohé k myšlence, že už doopravdy nejde o náhodu, nýbrž o prostou manipulaci. V minulosti se ostatně kvůli manipulacím s cenou akcií automobilky Tesla dostal do sporu s regulátory. Nyní, díky sérii kontroverzních tweetů, lze očekávat další zájem regulátorů. Podle analytiků by to tentorkát mohlo mít neblahý dopad na celý trh s kryptoměnami, které patří k nejméně regulovaným oblastem trhu.

Ekologické kryptoměny? Díky Muskovi se některým daří

Na trhu s kryptoměnami se nachází řada projektů, které mají při pohledu na spotřebu elektřiny lepší vlastnosti než Bitcoin. Nejčastěji srovnávaným parametrem je energetická náročnost na jednu transakci. Tam kralují kryptoměny typu IOTA, projekt fungující místo blockchainu na vlastní technologii Tangle. Za zmínku stojí i projekty NANO či Polkadot.

Jako jedna z mála se s poklesem trhu nepropadla kryptoměna Cardano (ADA) využívající šetrnějšího modelu Proof-of-Stake, na který v budoucnu plánuje přejít i Ethereum. ADA dokonce v posledních dnech rostla a dosáhla svého historického maxima. Energetická náročnost těžby Bitcoinu, způsobená mj. právě využíváním technologie Proof-of-work, je obrovská. Podle zastánců Bitcoinu je však spálená energie daní za vysokou bezpečnost sítě.

Trh s kryptoměnami je mladý a lze očekávat, že řada projektů zanikne a řada vznikne. Mnohé napoví nejbližší týdny a měsíce.

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?