Epson EcoTank: Levný tisk s tankovým systémem dolévání barev

Neustále se zvyšující náklady na tisk přispívají k tomu, že se řada výrobců tiskáren snaží přijít na trh s novými, levnějšími variantami, než jsou dosud k dispozici. Podobně uvažuje i společnost Epson, která přinesla nový koncept doplňování barev. Jak funguje technologie EcoTank a v čem tkví její hlavní výhody?

Zkušenosti posledních několika let donutily řadu lidí začít řešit práci či školu z domova. Mnohdy však v tomto případě nastává problém s množícími se dokumenty, které potřebujete doma vytisknout, zejména díky narůstajícím cenám tonerů, barev i samotného papíru. Přítrž v nutnosti platit za tento spotřební materiál zbytečně vysoké částky chce modelová řada EcoTank z dílny japonské společnosti Epson.

Hledání levné varianty domácího tisku

Nejrozšířenějším typem tiskáren v domácnostech jsou klasické inkoustové tiskárny. Ty jsou populární zejména díky nízké pořizovací ceně samotných zařízení, ale většina typů s cartridgemi se kvůli vysokým nákladům hodí spíše pro občasný tisk. Kromě samotných nákladů na zařízení a příslušenství je však třeba brát v potaz také spotřebu elektrické energie. Úsporu peněz je tak v případě domácího tisku vzít komplexně a zodpovědně.

Méně odpadu a více inkoustu

Společnost Epson si situaci na tiskařském trhu vzala k srdci. V potaz pak vzala nejen narůstající náklady spojené s běžným provozem tiskáren, ale také ekologické dopady, které souvisí s produkcí poměrně velkého množství odpadu ze spotřebního materiálu. Toho je u lahviček výrazně méně a naopak je v nich více inkoustu, než je tomu u klasických kartridží.

S touhou rozšířit mezi veřejnost povědomí o tomto problému tak Epson spojil síly s populárně naučným magazínem National Geographic, a společným úsilím tak vznikla kampaň, jejíž cílem je ukázat, jak mohou společnosti a spotřebitelé snižovat dopady na životní prostředí během provozu tiskáren.

Epson ve svém portfoliu dlouhodobě nabízí udržitelné produkty. Zásadní krok k ekologii představuje série tiskáren EcoTank, která přinesla ekonomický i ekologický tisk domácnostem i firmám.

Obrázek: Epson EcoTank: Levný tisk s tankovým systémem dolévání barev

Společnost Epson spolu s magazínem National Geographic informuje o možných dopadech tisku na naši planetu. Zdroj: Se souhlasem Epson

Představení Epson EcoTank s technologiemi PrecisionCore a Heat-Free

Koncept EcoTank označuje v prvé řadě aktuálně nabízenou sérii inkoustových tiskáren, které má společnost Epson na trhu. Ve skutečnosti se však v těchto modelech kloubí hned několik inovativních technologií, které tiskárnám EcoTank propůjčují jejich jedinečné vlastnosti.

Tou první je speciální piezoelektrická hlava PrecisionCore. Ta byla speciálně navržena pro zajištění bezproblémového a bezúdržbového chodu inkoustové tiskárny po celé roky. Značnou komplikací u laserových tiskáren je totiž tvorba ozónu, který je generován díky vysokému napětí v zařízení. To může činit potíže při využívání zařízeních jako laboratoře či nemocnice, ale také v běžných kancelářích. Dalším negativem je pak vyšší podíl generovaných prachových částic. Inkoustová technologie s tiskovou hlavou PrecisionCore zdárně redukuje generování prachu na minimum.

Samotný tisk v zařízeních EcoTank zajišťuje technologie Heat-Free. Jak již název napovídá, je to tisk, při kterém nedochází k ohřevu okolního vzduchu i samotného systému. Díky tomu dochází k poměrně výrazné úspoře elektrické energie, a to až o 83 % ve srovnání s klasickými inkoustovými tiskárnami. Při každodenním tisku vám tak Heat-Free může na energiích ušetřit klidně i tisíce korun. Příjemným bonusem technologie je pak snížení emisí CO2, což je jedním z dlouhodobých cílů, které si Epson spolu s National Geographic vytyčili.

Obrázek: Epson EcoTank: Levný tisk s tankovým systémem dolévání barev

Technologie Heat-Free má za cíl mimo jiné snížit emise CO2 do ovzduší. Zdroj: Se souhlasem Epson

S tiskárnami EcoTank ušetříte až 90 % nákladů na tisk

Hlavní předností zařízení Epson EcoTank je samotný provoz a průběh tisku. Inkoust se do tiskáren doplňuje prostřednictvím zásobních lahviček disponujících bajonetovým mechanismem. Díky tomu není třeba měnit celé tanky, ale jen doplnit/dolít chybějící barvu dle potřeby. Aktuální stav inkoustu pak indikuje průhled v přední části tiskárny. Nemusíte se však bát, že doplnění budete muset dělat často – tiskárny EcoTank zvládnou v průměru na jedno naplnění vytisknout barevně až 6 000 stran A4, u černobílého provedení pak zhruba 7 500 stran téhož formátu.

Cenově tak vyjde tisk A4 na zhruba 6 haléřů za černobílou stranu a 25 haléřů za barevnou. Suma sumárum se tak s náklady na tisk u Epson EcoTank dostanete zhruba na desetinu ceny jako u standardních inkoustových tiskáren, a ušetříte tak 90 % z ceny tisku.

Jednotlivé inkousty jsou podle typu zařízení, do kterých jsou určeny, tvořeny vysoce kvalitními pigmenty či barvivy, čímž je zajištěna vysoká odolnost, ostrost i barevnost tištěných materiálů. I po stránce rychlosti tisku má pak Epson EcoTank co nabídnout. Díky technologii Heat-Free se totiž zařízení nemusí zdlouhavě zahřívat před začátkem tisku či naopak chladit v jeho průběhu – teplota je po dobu práce stabilní a středně dlouhé dokumenty tak vytisknete velmi rychle a pohotově.

Obrázek: Epson EcoTank: Levný tisk s tankovým systémem dolévání barev

Při nedostatku inkoustu barvu do zařízení EcoTank jednoduše dolijete. Zdroj: Se souhlasem Epson

Epson EcoTank nachází využití u domácností i firem

Produktová řada Epson EcoTank zahrnuje pestrou škálu zařízení, které se tak v mnohém dokážou přizpůsobit individuálním potřebám a přáním uživatele. Největší podíl na trhu zaujímají menší inkoustové tiskárny, které si velmi pravděpodobně pořídíte do vašeho domu či bytu, kde se z nich rychle stanou spolehliví a neocenitelní pomocníci při (nejen) kancelářské práci.

Epson ale myslí i na náročnější tiskařské prostředí, kterými jsou bezpochyby kanceláře či úřady, kde se tiskárny prakticky nezastaví. V tomto ohledu mohou kromě modelů EcoTank zaujmout například multifunkční zařízení Epson WorkForce. Obrovským usnadněním práce s těmito stroji je pak možnost vzdáleného přístupu k ovládání tiskáren prostřednictvím systému Epson Remote Services. Díky němu je možné na dálku sledovat stav inkoustu či případných chybových hlášek, a v případě potřeby si přes tuto službu také domluvit odborný servis.

Společnost Epson se snaží novými modely tiskáren poslat světu jasnou zprávu – v oblasti tisku je třeba začít přemýšlet ekologicky i ekonomicky, aby byly sníženy dopady kancelářské práce nejen na vlastní rozpočet, ale potažmo také na celou planetu.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem