Epson EcoTank: Levný tisk s tankovým systémem dolévání barev

Neustále se zvyšující náklady na tisk přispívají k tomu, že se řada výrobců tiskáren snaží přijít na trh s novými, levnějšími variantami, než jsou dosud k dispozici. Podobně uvažuje i společnost Epson, která přinesla nový koncept doplňování barev. Jak funguje technologie EcoTank a v čem tkví její hlavní výhody?

Zkušenosti posledních několika let donutily řadu lidí začít řešit práci či školu z domova. Mnohdy však v tomto případě nastává problém s množícími se dokumenty, které potřebujete doma vytisknout, zejména díky narůstajícím cenám tonerů, barev i samotného papíru. Přítrž v nutnosti platit za tento spotřební materiál zbytečně vysoké částky chce modelová řada EcoTank z dílny japonské společnosti Epson.

Hledání levné varianty domácího tisku

Nejrozšířenějším typem tiskáren v domácnostech jsou klasické inkoustové tiskárny. Ty jsou populární zejména díky nízké pořizovací ceně samotných zařízení, ale většina typů s cartridgemi se kvůli vysokým nákladům hodí spíše pro občasný tisk. Kromě samotných nákladů na zařízení a příslušenství je však třeba brát v potaz také spotřebu elektrické energie. Úsporu peněz je tak v případě domácího tisku vzít komplexně a zodpovědně.

Méně odpadu a více inkoustu

Společnost Epson si situaci na tiskařském trhu vzala k srdci. V potaz pak vzala nejen narůstající náklady spojené s běžným provozem tiskáren, ale také ekologické dopady, které souvisí s produkcí poměrně velkého množství odpadu ze spotřebního materiálu. Toho je u lahviček výrazně méně a naopak je v nich více inkoustu, než je tomu u klasických kartridží.

S touhou rozšířit mezi veřejnost povědomí o tomto problému tak Epson spojil síly s populárně naučným magazínem National Geographic, a společným úsilím tak vznikla kampaň, jejíž cílem je ukázat, jak mohou společnosti a spotřebitelé snižovat dopady na životní prostředí během provozu tiskáren.

Epson ve svém portfoliu dlouhodobě nabízí udržitelné produkty. Zásadní krok k ekologii představuje série tiskáren EcoTank, která přinesla ekonomický i ekologický tisk domácnostem i firmám.

Obrázek: Epson EcoTank: Levný tisk s tankovým systémem dolévání barev

Společnost Epson spolu s magazínem National Geographic informuje o možných dopadech tisku na naši planetu. Zdroj: Se souhlasem Epson

Představení Epson EcoTank s technologiemi PrecisionCore a Heat-Free

Koncept EcoTank označuje v prvé řadě aktuálně nabízenou sérii inkoustových tiskáren, které má společnost Epson na trhu. Ve skutečnosti se však v těchto modelech kloubí hned několik inovativních technologií, které tiskárnám EcoTank propůjčují jejich jedinečné vlastnosti.

Tou první je speciální piezoelektrická hlava PrecisionCore. Ta byla speciálně navržena pro zajištění bezproblémového a bezúdržbového chodu inkoustové tiskárny po celé roky. Značnou komplikací u laserových tiskáren je totiž tvorba ozónu, který je generován díky vysokému napětí v zařízení. To může činit potíže při využívání zařízeních jako laboratoře či nemocnice, ale také v běžných kancelářích. Dalším negativem je pak vyšší podíl generovaných prachových částic. Inkoustová technologie s tiskovou hlavou PrecisionCore zdárně redukuje generování prachu na minimum.

Samotný tisk v zařízeních EcoTank zajišťuje technologie Heat-Free. Jak již název napovídá, je to tisk, při kterém nedochází k ohřevu okolního vzduchu i samotného systému. Díky tomu dochází k poměrně výrazné úspoře elektrické energie, a to až o 83 % ve srovnání s klasickými inkoustovými tiskárnami. Při každodenním tisku vám tak Heat-Free může na energiích ušetřit klidně i tisíce korun. Příjemným bonusem technologie je pak snížení emisí CO2, což je jedním z dlouhodobých cílů, které si Epson spolu s National Geographic vytyčili.

Obrázek: Epson EcoTank: Levný tisk s tankovým systémem dolévání barev

Technologie Heat-Free má za cíl mimo jiné snížit emise CO2 do ovzduší. Zdroj: Se souhlasem Epson

S tiskárnami EcoTank ušetříte až 90 % nákladů na tisk

Hlavní předností zařízení Epson EcoTank je samotný provoz a průběh tisku. Inkoust se do tiskáren doplňuje prostřednictvím zásobních lahviček disponujících bajonetovým mechanismem. Díky tomu není třeba měnit celé tanky, ale jen doplnit/dolít chybějící barvu dle potřeby. Aktuální stav inkoustu pak indikuje průhled v přední části tiskárny. Nemusíte se však bát, že doplnění budete muset dělat často – tiskárny EcoTank zvládnou v průměru na jedno naplnění vytisknout barevně až 6 000 stran A4, u černobílého provedení pak zhruba 7 500 stran téhož formátu.

Cenově tak vyjde tisk A4 na zhruba 6 haléřů za černobílou stranu a 25 haléřů za barevnou. Suma sumárum se tak s náklady na tisk u Epson EcoTank dostanete zhruba na desetinu ceny jako u standardních inkoustových tiskáren, a ušetříte tak 90 % z ceny tisku.

Jednotlivé inkousty jsou podle typu zařízení, do kterých jsou určeny, tvořeny vysoce kvalitními pigmenty či barvivy, čímž je zajištěna vysoká odolnost, ostrost i barevnost tištěných materiálů. I po stránce rychlosti tisku má pak Epson EcoTank co nabídnout. Díky technologii Heat-Free se totiž zařízení nemusí zdlouhavě zahřívat před začátkem tisku či naopak chladit v jeho průběhu – teplota je po dobu práce stabilní a středně dlouhé dokumenty tak vytisknete velmi rychle a pohotově.

Obrázek: Epson EcoTank: Levný tisk s tankovým systémem dolévání barev

Při nedostatku inkoustu barvu do zařízení EcoTank jednoduše dolijete. Zdroj: Se souhlasem Epson

Epson EcoTank nachází využití u domácností i firem

Produktová řada Epson EcoTank zahrnuje pestrou škálu zařízení, které se tak v mnohém dokážou přizpůsobit individuálním potřebám a přáním uživatele. Největší podíl na trhu zaujímají menší inkoustové tiskárny, které si velmi pravděpodobně pořídíte do vašeho domu či bytu, kde se z nich rychle stanou spolehliví a neocenitelní pomocníci při (nejen) kancelářské práci.

Epson ale myslí i na náročnější tiskařské prostředí, kterými jsou bezpochyby kanceláře či úřady, kde se tiskárny prakticky nezastaví. V tomto ohledu mohou kromě modelů EcoTank zaujmout například multifunkční zařízení Epson WorkForce. Obrovským usnadněním práce s těmito stroji je pak možnost vzdáleného přístupu k ovládání tiskáren prostřednictvím systému Epson Remote Services. Díky němu je možné na dálku sledovat stav inkoustu či případných chybových hlášek, a v případě potřeby si přes tuto službu také domluvit odborný servis.

Společnost Epson se snaží novými modely tiskáren poslat světu jasnou zprávu – v oblasti tisku je třeba začít přemýšlet ekologicky i ekonomicky, aby byly sníženy dopady kancelářské práce nejen na vlastní rozpočet, ale potažmo také na celou planetu.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním