ESET Threat Report pro první kvartál letošního roku se zabýval vývojem kybernetických útoků v prvních měsících roku 2022, od ledna do dubna.
Ačkoli data nelze analyzovat zcela jednoznačně, vliv války na Ukrajině vypozorovat jde. Rusku se dříve kybernetické útoky z většiny vyhýbaly – část kybernetických skupin, které útoky podnikají, v Rusku sídlí nebo jsou Ruskem podporovány.

Zdroj: Pixabay
Podle telemetrie ESETu se však Rusko naopak stalo hlavním cílem kybernetických útoků, bezpečnostní specialisté navíc detekovali typ ransomwaru zamykající hlavní obrazku, na níž vyskočil nápis „Sláva Ukrajině“ v azbuce. Zvýšil se především počet amatérských útoků provozovaných z ideologických důvodů, a to na obou stranách.
Válka kybernetické trendy ovlivňuje
I Ukrajina se ocitla pod silným tlakem, především se vystupňoval počet kybernetických útoků na kritickou infrastrukturu. V souvislosti s tím se znovu objevil nebezpečný malware Industroyer, kterým ruskem podporované skupiny útočily např. na ukrajinskou vysokonapěťovou elektrickou síť. Útoky byly z většiny neúspěšné.
Dalším významným trendem je nárůst sociálního inženýrství v souvislosti s podporou uprchlíků z Ukrajiny; podvodníci zneužívají solidaritu lidí a vytvářejí falešné sbírky. Pokračujícími významnými hrozbami jsou kryptoměnové podvody a e-mailový malware.

Zdroj: Pixabay
Před invazí ESET zaznamenal prudký pokles útoků prostřednictvím protokolu RPD (Remote Dektop Protocol), kterým jsou ruští hackeři vyhlášení; viditelný pokles přišel poprvé po dvou letech nepřetržitého růst, i tak je 60 % detekovaných příchozích útoků v daném období ruské provenience.
Data za druhý kvartál přinesou jasnější a viditelnější trendy, a napoví, jak první válka, ve které útočník aktivně využívá kybernetické útoky a práci hackerů, ovlivňuje globální kyberbezpečnostní scénu.
Zdroj: ESET, Threat Report