Odkup UPC Vodafonem v České republice, Německu a dalších evropských zemích se telekomunikačnímu gigantovi Deutsche Telekom (DT, u nás T-Mobile) značně protivilo, u Evropské komise proto mimo jiné apeloval na zablokování transakce. To se mu však obloukem vrátilo.
Komise EU totiž rozhodla o přezkumu odkupu nizozemské pobočky švédského operátora Tele2, regulátorům se transakce nelíbí.
„Jde o důkladný průzkum. Ujišťujeme se, že navrhovaná transakce mezi T-Mobilem NL a Tele2 NL nepovede k vyšším cenám nebo menšímu výběru mobilních služeb dánských zákazníků,“ uvedla Margrethe Vestagerová, členka komise zodpovědná za antimonopolní řízení, v prohlášení.
Deutsche Telekom směřuje k dominanci, Evropská unie jej ale nenechá
Přezkum akvizice DT je poněkud ironickým, obzvláště po stížnostech, které měla jedna z největších telekomunikačních společností světa na spojení středoevropských služeb Liberty Global a Vodafonu. Tato akvizice mimochodem rovněž prochází antimonopolním šetřením. Deutsche Telekomu se nelíbílo obzvláště to, že díky odkoupení UPC získá Vodafone přístup k dalšímu druhu služeb, které doteď nemohl poskytovat, mimo jiné ke klíčovým patéřním optickým sítím. Ty UPC získalo už v roce 2011 akvizicí firmy Sloane Park.
Co se týče obratu, Deutsche Telekom patří mezi suverény v telekomunikacích. Větší z pozice výnosů jsou pouze američtí AT&T a Verizon, indický Tata Group a japonský Nippon Telegraph & Tel. Pro evropského zákazníka je ještě zajímavá pozice španělské společnosti Telefónica (O2) a britského Vodafonu. Ty se nalézají na 7. a 8. místě po obřím japonském konglomerátu SoftBank.
Ambice Deutsche Telekomu nejsou malé, plány má firma například i ve veřejném cloudu, kde chce nejen konkurovat AWS a Googlu, ale dokonce se stát lídrem evropského trhu.
Spolu s dalšími operátory však DT postupně naráží Evropskou komisi. Ta se stále častěji brání akvizicím telekomunikačních firem v zemích, kde jich už zbývá jen několik. V roce 2015 Komise zabránila spojení služeb Telia Company a Telenoru v Dánsku, o rok později zablokovala britskou O2 UK s CK Hutchison Holdings.
T-Mobile a Tele2 v Nizozemí jsou však až třetím, respektive čtvrtým největším hráčem a je tedy možné, že Komise nakonec akvizici povolí; obzvláště proto, že tržní podíl Tele2 je relativně zanedbatelný.
Přezkum je však pro Deutsche Telekom nepříjemná zpráva – jedna významně pozdrží celý proces odkupu, a také to znamená, že jej Komise EU nenechá jednoduše „sežrat“ celý evropský trh.
Zdroj: Reuters. Fotografie: Deutsche Telekom