Pro vývojáře Firefoxu, dlouholeté stálice prohlížečového trhu, je zřejmě i pád na hlavu pohyb kupředu. Jinak si vznik nové aktualizace zvané Quantum nelze dost dobře vysvětlit.
Často zmiňované zvýšení rychlosti (zřejmě proto název Quantum) přichází za cenu, která bude pro mnoho stálých uživatelů – pro okrajový Firefox extrémně důležitých – často nepřekousnutelná. Jedná se o ztrátu oblíbených add-onů, přídavků, které prohlížeč odlišovaly od šedého standardu. Mnohé mu díky nim šlo odpustit.
Jako jeden příklad za všechny uveďme Tab Mix Plus. Populární přídavek uživatelům umožnil mnohé úžasně praktické změny, kupříkladu rozšíření lišty panelů na vícero řádků místo jejího posouvání vlevo či vpravo. Spolu se stabilitou a slušně nízkou zátěží na RAM při množství spuštěných panelů to bylo pro „panelové maniaky“ úžasné a veskrze nenahraditelné řešení.
A právě na podobné uživatele Firefox cílil a ti se jej dlouhodobě drželi; a je celkem jedno, jaké přesně přídavky nebo funkce prohlížeče preferovali. Bylo jich mnoho a neexistovala za ně náhrada. Prohlížeče na bázi Chromium, elegantní Safari ani staří známí konkurenti od Microsoftu neměli v tomto šanci Firefoxu konkurovat.
Mnoho vývojářů svou činnost ukončilo – přepisovat většinu nebo přinejmenším velkou část kódu je pro podstatné množství z nich nereálné.
Jistě, časem se asi někteří vývojáři na Firefox vrátí, přídavky budou obnoveny a třeba budou i lepší než kdy dřív.
Do té doby však skalní příznivci open source projektu Mozilly od prohlížeče snadno mohou odejít jinam – teď, když už Firefox nemá své přídavky, se v ničem neliší třeba od Chromu. A to je škoda.
Výsledek je nejasný
Je otázkou, co si vlastně Mozilla od „obrody“ Firefoxu slibuje. Se svou relativně stabilní pozici mocně hazardují a je to sázka, která se nemusí vyplatit. Pokud nenalákají nové uživatele, snadno se mohou přesunout na prohlížečové pohřebiště. Vedle Netscapu se určitě volné místo najde.
Spolu s přídavky ztratil Firefox i svůj smysl, svou odlišnost, důvod, proč jej používat třeba místo Chromu.
Čtvrtletní výsledky jednotlivých prohlížečů budou tentokrát ještě zajímavější než obvykle. Mnohé napoví, jak se trh bude dále vyvíjet a zda se Chrome stane ještě větším suverénem, než je nyní.
Analytici nejsou jednotní; zdá se, že však především na rychlost nového Firefoxu převažuje pozitivní názor. Je tak dost dobře možné, že prohlížeč sice ztratí část ze své skalní fanouškovské základny, ale příliv nových uživatelů (ať už z jakéhokoli důvodu) je více než vynahradí. Nezbývá než čekat na čtvrtletní data.
Pro ty, kteří chtějí dále využívat Firefox tak, jak ho znají, je tu možnost přejít třeba na 64bitovou, pravidelně bezpečnostně aktualizovanou variantu prohlížeče Waterfox – kde najdou i valnou většinu svých milovaných přídavků.
No nevím, mě tedy jako uživatele FF „addony“ nepřitahují, reklamy&špehování řeším jinde a tento browser používám, protože nefízluje. Navýšení výkonu jsem kvitoval s povděkem.
Jsem na tom uplne stejne. Dlouhodobe pouzivam firefox a soucasnou zmenu v zadnem pripade nevnimam jako skodlivou. Ba prave naopak! Vnimam to tak, ze si Firefox zajistil sve skalni priznivce na dlouhou dobu do budoucnosti. Rychlost byla v podstate to jedine cim v poslednich letech nemohl konkurovat. Uzivatele si vazi… Číst více »
Věřím, že to mnozí uživatelé vnímají obdobně – přesto jsem toho názoru, že právě přídavky dokázaly Firefox odlišit například od Safari. Osobně jsem již rychlostní rozdíl mezi jednotlivými prohlížeči nebyl schopen zaznamenat po delší dobu; to je však zcela subjektivní. Poznámka z „fízlováním“ je zajímavá a opomenul jsem ji zmínit.… Číst více »