Že pro kompaktní fotoaparáty už není v době levných zrcadlovek a stále se zlepšujících bezzrcadlovek (mirrorless) místo? Možná je.
Pravda, kompakty začínají bojovat o život. S tím, jak velmi rychle stoupá kvalita mobilních fotoaparátů, tak zároveň dobývají tu část trhu, kterou si kompakty osvojovaly. Oproti bezzrcadlovkám jsou příliš osekané s malými objektivy a na „běžné focení“ zkrátka smartphone lepší střední třídy a výš dokáže bez problémů zastat práci většiny kompaktů.
Pro podrobné specifikace doporučujeme navštívit přímo stránku Canonu
Canon proto pokračuje v alternativních cestičkách. Po prodejně úspěšném PowerShot G5 X vydala firma jeho druhou verzi, Mark II, a nebála se nastavit cenu na úroveň, za kterou lze koupit slušné tělo se základním objektivem k zrcadlovkám od Canonu, Nikonu a dalších. 24 tisíc korun je za kompaktní fotoaparát odvážný požadavek.
Původní PowerShot G5 X má však na prodejnách stále ceny kolem 17 až 18 tisíc, a prodával se slušně. Proč? Důvodů je celá řada, primárně však souvisí se zacílením na správný trh a nalezení té části trhu, která má o skladné, ale překvapivě výkonné zařízení zájem.
Podívejme se na něj blíže.
Radikální změna vzhledu
Tady Canon překvapil a oproti původnímu G5 X zcela otočil; ten připomínal spíše bezzrcadlovku, jde o docela mohutný fotoaparát. G5 X Mark II je oproti tomu výrazně klasičtějšího vzhledu; připomene hlavně RX100 sérii od Sony.
Kompakt je tak velmi skladný, ale měl jsem trochu problém s tím, kde si ho pořádně chytit. Dotykový displej nepomáhá a při focení jsem na něj omylem ťukl hned několikrát. To je ovšem spíše otázka zvyku, při častějším používání by uživatel neměl mít problém.
Jasnou základní definicí je skladnost. Vysouvací objektiv a blesk jsou obligátní, vysouvací hledáček už je o něco zajímavější možnost. Vše doplňují dvě standardní tlačítka: Spouště spolu s nastavením zoomu a jedno větší, otočné s nastavením různých režimů focení. To je vlastně vše.
Dotykový displej je vyklápěcí nahoru i dolů. Právě vyklápění nahoru má největší smysl pro youtubery a další tvůrce videí; umožňuje při natáčení dobře vidět sama sebe a fotoaparát rychle ovládat. Do stran displej vyklopit bohužel nejde.
Kvalita fotografií
Překvapení by u takto dobrých fotografií u kompaktu nastat mohlo, nebýt zmíněné cenovky 24 tisíc korun. Takto jsou adekvátní a příjemné, z fotografií ostatně posuďte sami. Příjemné je, že fotit lze i ve formátu RAW, což jsem provedl (fotografie jsou ovšem kvůli kompatibilitě s redakčním systémem převedeny na ztrátový JPEG). Podání barev je slušné.
I při vysokém ISO měly fotografie poměrně málo šumu, a to i v pološeru. Stabilizace je jednoznačně lepší než u chytrého telefonu, kvalita je také bez většího problému překoná; nemluvím o levnějších smartphonech, ale špičkových vlajkových lidí.
Kromě fotek je G5 X Mark II zamýšlen také na videa, a ty dokáže natáčet v FHD rychlostí 120 snímků za sekundu a 4K video bez ořezu.
Ovládání & specifikace
Ovládání je jednoduché, obzvláště, pokud máte zkušenosti s focením s kompakty nebo levnějšími zrcadlovkami Canonu (EOS), menu a další nastavení jsou prakticky identická. Obrazový procesor DIGIC 8 je dobrý především v šeru nebo celkově horších podmínkách pro focení. Objektiv s až pětinásobným zoomem a světleností f/1,8-2,8 není nic světoborného, ale neurazí a svou práci zvládá úctyhodně.
Automatické zaostření je rychlé, manuální je též přítomno a dá se s ním docela dobře vyhrát, na to, že jde o kompakt.
Fotoaparát je také lehoučký. Pouhých 340 gramů není nic hrozného a s trochou tolerance lze G5 X Mark II dočasně přenášet i třeba v kapse kalhot; v bundě úplně bez problému klidně celý den, váha prakticky není cítit a díky skladným rozměrům v kapsách nijak výrazně nepřekáží.
Připojení přes Wi-Fi a Bluetooth je samozřejmost, případná videa a fotky tak lze ihned nahrávat na úložiště a sociální sítě.
G7 X Mark III – odlišnosti
Za nějakých 20 000 korun nabízí Canon ještě druhý kompakt, G7 X Mark III. Jde o velmi podobný produkt, ale ještě více cílí na youtubery a vloggery. Nabízí totiž možnost živého videostreamingu na YouTube a také integrovaný mikrofonní vstup.
Oproti G5 X ale nemá výsuvný elektronický hledáček, což je poměrně nepříjemné, hlavně pokud jste zvyklí standardně hledáčkem fotit. Zoom je navíc jen maximálně 4,2x
16. července jsem si během veřejného pražského představení obou fotoaparátů mohl odzkoušet i G7 X a kromě zmíněných rozdílů jsou si jinak podobné jako vejce vejci. Drobné odlišnosti se najdou, ale nic závratného.
G5 X ale má díky lepšímu objektivu ve finále o něco kvalitnější fotky, méně šumu při vysokém nastavení ISO a subjektivně trochu rychlejší ostření za pohybu. Pro poznání rozdílu je ale nutné vidět vedle sebe srovnání identických fotografií vyfocených na obou přístrojích.
Rozdíl přibližně 4 tisíc korun je však nezanedbatelný. Dole můžete vidět obě varianty – vlevo je G5 X, vpravo G7 X. Kromě zmíněných odlišností jsou skutečně téměř stejné, G7 X má navíc ještě možnost barevného provedení v částečně stříbrné barvě.
Verdikt a hodnocení
Vůči kompaktům jsem skeptický už několik let, ale nové řady PowerShotů se kritizují docela těžko. Nebýt ceny, za které si jde koupit slušnou základní zrcadlovku i s objektivem, jde o vskutku působivé zařízení.
Takto si každý potenciální zákazník musí zvážit, zda jej za cenu 20+ tisíc korun opravdu potřebuje. Na běžné focení smartphone zkrátka postačí, na hezké fotky se vyplatí obětovat trochu pohodlnosti a skladnosti a koupit si alespoň bezzrcadlovku, které se běžně pohybují v podobné cenové hladině.
Pro youtubery, vloggery a další, kteří potřebují natáčet videa skoro všude, se takový přístroj určitě vyplatí, byť výdrž baterky by pro tyto účely mohla být lepší.
Pokud vezmeme v úvahu konkurenci, nabízí se hlavně Sony RX100 VA, který stojí přibližně 18 tisíc korun a nabídne velmi obdobné funkce; pravda, nemá tak daleký zoom a drží se snad ještě hůř v ruce, ale jinak rovněž nabídne vysouvací hledáček, naklánění displeje i 4K videa.
Udělujeme proto hodnocení 4/5, které snižuje hlavně cena a nutné váhání nad tím, zda člověk potřebuje kompakt. Potěšující není ani nutnost volby mezi G5 X Mark II a G7 X Mark III, přičemž rozdíly jsou zanedbatelné; udělat jedno tělo s různými verzemi výbavy za rozdílné ceny by možná bylo přehlednější.
Společnost Canon nám fotoaparát zapůjčila na testování.
-
Canon PowerShot G5 X Mark II - 80
Výkonný kompakt, za který si připlatíte
Výkonný kompaktní fotoaparát s cenou 24 000 korun je určen hlavně youtuberům a vloggerům, potěší i ty, kteří nutně potřebují velmi lehký a skladný přístroj. Ostatním však pravděpodobně postačí smartphone, nebo sáhnou po zrcadlovce či bezzrcadlovce.
Klady
- Výsuvný hledáček
- Překvapivě kvalitní fotografie
- Slušné točení videí
- Dobrý zoom
Zápory
- Vysoká cena
- Baterie by mohla vydržet déle
Ta cena je opravdu nekřesťanská, ale jinak bych nesouhlasil s tím váháním, zda člověk potřebuje kompakt. Mám starý Powershot G15 a tohle je velmi vážný kandidát na jeho náhradu. Zásadní je ten světelný objektiv (2,8 na 120 mm je dost slušné číslo) se slušným rozsahem ohnisek, 1″ snímač a rychlost.… Číst více »