Francie čelí kybernetické odplatě za zatčení zakladatele Telegramu Durova

V posledních týdnech se kyberprostor stal jevištěm nové vlny hacktivistických útoků, tentokrát zaměřených na Francii. Důvod? Nedávné zadržení a výslech Pavla Durova, zakladatele a generálního ředitele populární komunikační platformy Telegram, francouzskými úřady.

Pavel Durov, 39letý rusko-francouzský miliardář a zakladatel aplikace Telegram, byl na konci srpna 2024 zatčen na letišti Le Bourget u Paříže po příletu soukromým letadlem z Ázerbájdžánu. Francouzská policie Durova zadržela na základě zatykače v rámci předběžného vyšetřování, týkajícího se údajného umožňování trestné činnosti na platformě Telegram kvůli nedostatečné moderaci a spolupráci s policií. Telegram v reakci uvedl, že dodržuje zákony EU a že Durov nemá co skrývat.

Obrázek: Francie čelí kybernetické odplatě za zatčení zakladatele Telegramu Durova

PavelDurov v roce 2013 v Berlíně. Foto: Se souhlasem Wikimedia Commons

Durov, který byl po výslechu propuštěn na kauci, stále čelí obvinění a má zákaz opustit Francii. Tato situace vyvolala bouřlivou reakci v hackerské komunitě, kde se rychle zformovala kampaň pod hashtagem #FreeDurov.

Podle zprávy kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies se do této kampaně zapojilo několik významných hacktivistických skupin, které již zaútočily na více než 50 cílů ve Francii. Mezi hlavní aktéry patří proruská Cyber Army of Russia Reborn (CARR) a proislámská skupina RipperSec.

Hacktivisté z celého světa chtějí Durova na svobodě

CARR, skupina s více než 62 000 sledujícími na Telegramu, je známá svými DDoS útoky na Ukrajinu a její spojence. Nyní se zaměřila na francouzské organizace, včetně Evropského soudu pro lidská práva. Zajímavé je, že skupina po 2. září odstranila příspěvky o svých útocích, což je neobvyklé pro jejich typicky „hlasitý“ přístup.

RipperSec, proislámská skupina pravděpodobně pocházející z Malajsie, použila svůj vlastní DDoS nástroj MegaMedusa k útokům na desítky francouzských webových stránek, včetně Radio France a ministerstva spravedlnosti.

Další skupiny jako EvilWeb, CyberDragon a UserSec se také připojily ke kampani, útočíc na různé francouzské instituce a organizace. Jejich cíle sahají od letišť přes banky až po vládní agentury.

Co je motivací hacktivistických skupin?

Motivace těchto skupin se liší. Některé tvrdí, že bojují za bezpečnost Telegramu, jiné vidí v Durovovi „jednoho z našich“ a zapojují se z vlasteneckých důvodů. Je také třeba poznamenat, že Telegram je klíčovou platformou pro mnoho kyberzločinců, kteří se obávají možných změn v politice platformy.

Daniel Šafář z Check Point Software Technologies poznamenává, že po Durovově propuštění z vazby se kampaň #FreeDurov zdá být méně intenzivní, ale hacktivistické skupiny pozorně sledují další kroky francouzských úřadů.

Zdroj: TZ Check Point

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší