Po změnách na mapách – V Rusku se Krym vyobrazuje jako součást teritoria Federace – se Google i Apple opět přizpůsobily zákonům Ruské federace. Ono také nemají jinou možnost, pokud chtějí v Rusku dále podnikat. Byznys v zemi je nezanedbatelný.
Od 1. dubna (o aprílový žert ovšem nejde) budou uživatelé, kteří si koupí iPhony určené pro ruský trh, po prvním spuštění, vyzváni k automatické instalaci aplikací oficiálně schválených ruskou vládou; Apple tak musel učinit, aby vyhověl požadavkům nových zákonů v zemi, schválených před dvěma lety. Uživatele budou mít možnost instalaci aplikací odmítnout.
Na Applu volitelné, na Androidu bez možnosti odmítnutí
Chytré telefony s androidem pro ruský trh na tom budou podle dosavadních dostupných informací ještě o něco hůř – uživatelé si nebudou moci zvolit, které aplikace chtějí nainstalovat, ale rovnou budou předinstalované v systému.
Půjde, mimo jiné, o aplikace Mail.ru, platební systém MIR, sociální sítě VKontaktě (ruská obdoba Facebooku) a Odnoklassniki (ruská obdoba v Česku dříve populárního serveru spolužáci.cz) a antivirový software moskevských expertů Kaspersky Lab. Jakákoliv nucená instalace aplikací není dobrým precedentem.
Předinstalované aplikace budou od 1. července povinné ve většině chytrých zařízeních, které se v Rusku prodávají; součástí toho jsou chytré telefony, počítače a notebooky, tablety a chytré televize, zřejmě také některá nositelná elektronika.
Mezi další aplikace volitelné na iPhonech a povinné na Androidu patří ICQ a Yandex jako standardní vyhledávač. ICQ není původně ruský produkt, vyvinula ho firma Mirabilis v Izraeli a později ho vlastnil AOL, od roku 2010 je však součástí skupiny Mail.ru.
Podle ruské vlády má zákon podpořit ruské vývojáře a vývoj technologií v zemi, a mimo jiné usnadnit používání elektroniky občanům; podle kritiků umožní aplikace ruské vládě lépe sledovat své občany a jejich činnost na internetu.