Odstavení služeb firmy v celé zemi by byl historický, bezprecedentní krok pro celosvětově dominantní vyhledávač.
Zákon, který Austrálie připravuje, by Google donutil platit vydavatelům zpráv za jejich obsah. Pokud projde, Googlu nezbyde nic jiného než vyhledávací služby firmy v zemi zcela ukončit, potvrdil viceprezident Googlu pro region Austrálie a Nového Zélandu Mel Silva.
Společnost by podle znění nového zákona musela platit deníkům, týdeníkům a různému zpravodajství už za to, že se ve vyhledávání ukáže odkaz a krátký úryvek – tedy typický výsledek při „googlení“. To je pro Google nepřijatelné a je to podle firmy v rozporu s principy vyhledávačů a digitální ekonomiky.
Google vs Austrálie
Australský premiér Scott Morrison plánuje i nadále zákon předložit parlamentu. Má však řadu oponentů. S Googlem souhlasí třeba Tim Berners-Lee, zakladatel World Wide Webu i Vint Cerf, zakladatel TCP/IP protokolu (ten ovšem pro Google v současnosti pracuje).
Zajímavé je, že podle Australské Competition and Cosumer Commission, která zákon předložila, by novinka neměla byznys Googlu ovlivnit.
Google se brání i tím, že tvůrcům obsahu bude platit skrze Google News.
Austrálie chce zisky Googlu omezit dlouhodobě – představitelé země mají často pocit, že přestože většinu prostředků firmy tvoří online reklamy, avšak obsah pochází z mediálních skupin. Austrálie také argumentuje tím, jak tvrdě na žurnalisty v zemi dopadla pandemie, a chce tímto podpořit jejich upadající zisky.
Kromě Googlu oponuje zákonu také Facebook, ten hrozí tím, že v zemi nebude možné využívat službu Facebook News.
Přidáváme odkaz na znění zákona v angličtině, jde však o poměrně hutné čtení. Je možné, že australský parlament a Google mají odlišné představy o reálné implementaci zákona. Není jasné, zda parlamentem zákon projde, prozatím pouze prošel prvním čtením.
Zdroj: Verge
„Zákon, který Austrálie připravuje, by Google donutila … .“ Ten zákon (by kohokoliv) donutil (tedy bez a na konci slova) …
Překlep opraven, díky.