Letošní vývojářská konference Google I/O je za námi a lze hovořit o jedné z nejvýznamnějších událostí ve světě technologií letoška. Americký gigant představil zásadní hardwarové i softwarové novinky. V jejich popředí stojí první skládací telefon Googlu, ale hlavně umělá inteligence.
Google představil na své každoroční konferenci I/O spoustu novinek a my přinášíme souhrn těch nejdůležitějších. Americká společnost novinkami potěšila investory a vedle umělé inteligence například představila svůj nový chytrý telefon střední třídy Pixel 7a. Tento model již překvapivě nabídla k zakoupení za 499 dolarů (v přepočtu přibližně 13 000 korun).
Jak upozorňuje server Android Police, přístroj sdílí společnou DNA s modelem Pixel 7 a oproti svým předchůdcům příliš novinek nenabízí. Hlavním hardwarovým tahákem konference však byl debutový skládací telefon Googlu.
Pixel 7 Fold disponuje dvěma AMOLED displeji, vnějším 5,8“ a vnitřním 7,6“ panelem. Vnitřní displej může zklamat velkými rámečky. Potěšit však může procesor Tensor G2 a 12 GB RAM. Cena začíná na vysokých 1 799 USD, což je více než v případě skládaček Samsungu, Honoru a dalších.
Google rovněž představil svůj Pixel Tablet. Hovoříme o návratu tabletu amerického giganta po 8 letech. Za novinku však označit nelze, protože jej firma představila už před rokem. Až nyní ovšem půjde Pixel Tablet do prodeje.
Stát bude 1899 dolarů (asi 45 000 korun). Nabídne 11″ IPS displej s rozlišením 2 560 × 1 600 pixelů, líbivý design a čipset Tensor G2. Tablet bude rovněž disponovat 12 GB RAM.
Novinky v oblasti AI
Google včera na konferenci I/O demonstroval, že hodlá být v oblasti umělé inteligence velkým hráčem. Hovořil o tom před účastníky šéf mateřské společnosti Googlu Alphabet Sundar Pichai.
Google hodlá podle něj AI využívat různými způsoby. Pichai například oznámil novinku Help me write, díky které napíše za uživatele v Gmailu zprávu AI pouze na základě textového zadání. AI rovněž vypomůže s úpravou fotek ve službě Magic Editor.
Konkurence pro ChatGPT aneb velký příchod Barda
Google představil svůj jazykový model AI Bard, přímého konkurenta programu ChatGPT od americké firmy OpenAI. Bard byl dosud k dispozici pouze v beta verzi pro vybrané uživatele v USA a Británii. Nyní je dostupný ve 180 zemích světa, včetně Česka.
Prozatím však běží pouze s angličtinou, japonštinou a korejštinou. V blízké budoucnosti se však program naučí dalších 40 jazyků, včetně toho českého. Google bude Barda navíc postupně vylepšovat o nové funkce.
Naučí ho například analyzovat obrázky nebo s jejich pomocí odpovídat na dotazy. Bard bude kromě Gmailu propojen s funkcí Google Lens pro rozpoznávání obrázků, s Mapami Google pro vizualizaci lokalit a vytvoří za vás dokonce i tabulky. OpenAI zde má stále náskok, ale propojení Barda s aktuálními daty přináší pokročilé možnosti použití.
Bard ale hlavně vylepší vyhledávač Googlu obdobně jako ChatGPT pozdvihl vyhledávač Bing od Microsoftu. Vyhledávač tak bude nabízet přesnější odpovědi na požadované dotazy. Velké jazykové modely jsou totiž mj. považovány za revoluci v internetovém vyhledávání.