Google upozorňuje uživatele služby Fotky Google (Google Photos) na technickou chybu, kvůli které mohli někteří uživatele spatřit mezi svým obsahem i náhodná videa ostatních uživatelů. Došlo k tomu v případě, kdy uživatel využil funkce Google Takeout a rozhodl se stáhnout všechna data, které u firmy má.
K chybě podle e-mailu uživatelům došlo v rozmezí 21.-25. listopadu 2019 a není velkým překvapením, že chybí zmínka o rozsahu problému. Není zřejmé, kolika uživatelů se problém týká, ani kolik videí bylo tímto způsobem omylem staženo.
Cloud není vždy bezpečnějším místem
V době, kdy čím dál větší množství uživatelů používá k ukládání svého obsahu cloudové služby, jde o nepříjemný problém nutící k hlubšímu zamyšlení. Měli bychom opravdu bezmezně věřit, že naše data jsou v cloudu zcela v bezpečí? Teoreticky jsou totiž vystavena většímu riziku odcizení, naopak je zde ale i menší šance, že dojde k jejich ztrátě kvůli poškození zařízení apod.
- Alternativa k Fotky Google: Gallery Go je rychlou fotogalerií pro pomalé telefony
- Uložte si fotky v bezpečí na vlastním síťovém disku: Synology Photos nahradí Google Photos
Mnozí odborníci se shodují, že cloud není pro určité typy obsahu vhodným místem. Především důvěrné a intimní materiály je lepší zálohovat na místě bez přístupu k internetu. Stačí se podívat, kolik kauz a citlivých fotografií celebrit má základ v napadení účtů na službách typu iCloud.
Podle vyjádření společnosti Google mohli někteří uživatelé při stažení svých dat zaznamenat chybu v podobě nekompletního archivu, případně archivu obsahujícího cizí videa. Oprava trvala 5 dní a problém by se již v budoucnu neměl opakovat.
Whoa, what? @googlephotos? pic.twitter.com/2cZsABz1xb
— Jon Oberheide (@jonoberheide) February 4, 2020
Googlu potenciálně hrozí soudní spory kvůli porušení zásad GDPR. Firmy by totiž měly při úniku uživatelských dat reagovat neprodleně. Google však uživatele informuje až nyní, více než 2 měsíce po úniku dat.