Jižní Korea je tradičním spojencem Spojených států, a Samsung patří mezi politicky aktivní firmy v zemi.
Samsung a také výrobce čipů SK Hynix přestanou Huawei dodávat své součástky a produkty. Už 15. září má čínský gigant, který se letos poprvé vyhoupl na první příčku prodejců chytrých mobilních telefonů, přestat dostávat produkty, služby a zboží od obou korejských firem.
Restrikce jsou součástí další vlny opatření USA, které mají omezit vliv Huawei nejen ve Spojených státech. Nyní již nebudou moci dodávat společnosti produkty ani firmy mimo USA, které využívají vybavení nebo software ze Spojených států.
Bez spojenců, bez čipů, ale největší prodejce
Obě jihokorejské firmy budou omezeními zasaženy možná ještě více než samotný Huawei; u obou firem tvoří export do Číny významnou část jejich tržeb – až 40 % v případě SK Hynix – a odvetné kroky od Číny lze s klidem předpokládat.
Huawei se snaží veškeré součástky získávat od čínských firem, ale není jasné, zda to ekonomicky zvládne. I kdyby ano, tak procesory firmy SMIC jsou zastaralé a výrazně pomalejší než ty od firem jako HiSilicon nebo TSMC, od nichž dosud Huawei čipy odebíral. HiSilicon dokonce Huawei plně vlastní, ale restrikce jsou nekompromisní a firměn nezbývá než od 15. září přestat procesory vyrábět.
Americké sankce dopadají na Čínu tvrdě, nicméně ani pro firmy z USA nejde zrovna o zábavnou kratochvíli – oběma zemím, a firmám na exportu závislým – brzy začne docházet se sankcemi trpělivost. Která z dvou tvrdohlavých stran udělá první krok, ale není jasné.
Huawei není jediná firma, na které se sankce USA vztahují, je však nejlépe viditelnou firmou ze seznamu. Sankce se dotýkají i Evropy, a to kvůli politickému tlaku obou zemí, budování 5G infrastruktury, kde je Huawei tradičně velkým hráčem (obzvláště v ČR) a celkovému narušení trhu s elektronikou, který se nyní dynamicky mění prakticky každým dnem.
V České republice uzavřel Huawei dohodu se Seznamem, který má nahradit již brzy vyřazené aplikace Googlu z chytrých telefonů společnosti.
Zdroj: Engadget