Světová dvojka v prodeji smartphonů stále plánuje 18. září v Mnichově vydat nové přírustky do své řady Mate 30, nehledě na to, že možná bude muset sáhnout po jiném operačním systému.
Inovované Mate 30 by měly fungovat na 5G sítích a jsou cíleny primárně na Evropu; plní se tak postupně předzvěsti, že právě EU se stane jakýmsi neutrálním IT bojištěm mezi USA a Čínou. Názvy nových „třicítek“ ještě nejsou oficiálně potvrzeny.
Mluvčí Googlu, který se vyjádřil pro agenturu Reuters, potvrdil, že nové řady smartphonů nebudou moci Android využívat. Huawei sice opravdu dostalo od vlády Donalda Trumpa dočasnou výjimku, avšak ta platí pouze pro stávající chytré telefony.
Nasadí tak zrychleně Huawei HarmonyOS? To je vysoce nepravděpodobné; byl oznámen nedávno, není ještě nasazen ani v chytrých televizích a prakticky neotestovaný.
Bude Android, nebude Android? Huawei už nemá moc času
Google ovšem dříve prohlásil, že dodávat služby čínské firmě chce i nadále, a protože Huawei si může, stejně jako ostatní, zažádat o výjimku ze zákazu na konkrétní produkty, je možné, že nakonec i nové smartphony z řady Mate 30 budou Android mít. Není totiž jasné, zda taková dodatečná diskuze mezi Huawei a Googlem, potažmo USA, proběhla.
Podle informací Reuters nicméně americké ministerstvo obchodu obdrželo celkem 130 žádostí od firem z USA, které chtějí prodávat své služby Huawei. Všechny byly zamítnuty.
Zapojte se do naší soutěže o Huawei Mate P30 Lite. Ten nemá o Android nouzi.
Nejistota, která momentálně panuje, není pro Huawei vůbec dobrá. Evropští zákazníci jsou zvyklí na stabilitu a pokud nebudou do poslední chvíle vědět, zda se tedy Androidu dočkají a zda jim vydrží, může to prodeje znatelně zpomalit; a v současné době si čínská společnost nemůže fiasko dovolit.
Huawei však bude moci využít open source verzi Androidu; to až takový problém není, byť by šlo o ořezanou verzi. Problematické jsou však služby jako Obchod Play a další, které je v Evropě nutné si od Googlu pořídit – což Huawei nemůže. Mimo Evropu mimochodem tento problém nemá, neboť všude jinde je licence na Play Store zdarma.
Problémem je, že bez služeb Googlu je Android ještě výrazně horší než obvykle. Je vysoce pravděpodobné, že by absence Googlu odradila znatelné počty zákazníků.
Evropa byla pro Huawei klíčovým trhem, firma se zde rychle prosadila a prodrala se konkurencí velmi vysoko. Apple i Samsung si zapsaly vůči čínskému drakovi značné ztráty. Je otázkou, jak se na prodejích podepíše celní válka USA s Čínou; Huawei nějaké ty rány přežije, ale zdá se, že zákazy zabolely a tržní podíl klesá i v Evropě.
Zdroj: Reuters