Agentury NASA a ESA zveřejnily nový snímek galaxie Abell 209 pořízený Hubbleovým vesmírným dalekohledem. Fotografie odhaluje vícekupu čítající přes 100 galaxií, a také gravitační čočky způsobené temnou hmotou a horkým plynem, což prohlubuje stávající poznatky o složení vesmíru.
Hubbleův vesmírný teleskop provozovaný evropskou agenturou ESA a americkou NASA zachytil působivý snímek velké galaxie Abell 209. Ta se nachází 2,8 miliardy světelných let od Země v souhvězdí Velryby.
Na fotografii je znázorněna obrovská kupa obsahující více než 100 galaxií, které drží pohromadě gravitace. Mezi nimi se pak nachází spletitá síť neviditelných konstrukcí, které tvoří převážně horký, rozptýlený plyn a obrovské množství temné hmoty.
Technika Hubbleova teleskopu ze sebe vydává maximum
Ačkoli jsou tyto prvky neviditelné, definují vesmír prostřednictvím své gravitační síly. Silné čočky Hubbleova teleskopu umožňují vědcům studovat tyto lidskému oku neviditelné stavební prvky našeho vesmíru. Podle NASA byl nový snímek pořízen pomocí Hubbleovy pokročilé kamery pro průzkum (ACS) a širokoúhlé kamery 3 (WFC3). K vytvoření úplného pohledu bylo kombinováno celkem dvanáct expozic pořízených přes různé barevné filtry.

Snímek galaxie Abell 209 je pro vědce oknem do světa poznání celého našeho vesmíru. Foto: Se souhlasem NASA/ESA
Díky desítkám galaxií shlukujících se uprostřed a několika modrým spirálovým galaxiím na okrajích získala výsledná fotografie zlatý lesk. Ve viditelném světle se největší galaxie jeví jako hladké zlaté koule, zatímco spirálové galaxie září slabou modrou barvou. Hubble pak demonstruje technologickou dokonalost spojením optických a infračervených dat do jednoho působivého kosmického portrétu, který můžete vidět výše.
Co mohou astronomové z fotografie vyčíst
Vědci zabývající se analýzou dat z Hubbleova vesmírného dalekohledu tvrdí, že snímky jako tento neslouží pouze jako vizuální záznam krás, které ukrývá vzdálený vesmír. Pomocí těchto fotografií lze také najít odpovědi na základní otázky týkající se temné hmoty a temné energie. Snímek naznačuje, že prostor mezi galaxiemi Abell 209 je protkán horkým plynem rentgenového záření a dominuje mu temná hmota. Ta přitom tvoří přibližně čtvrtinu známého vesmíru (běžná viditelná hmota tvoří 5 % a zbytek je zastoupen temnou energií).
Díky vysoké koncentraci galaxií a mezi nimi působícími gravitačními silami dochází v Abell 209 k mírnému zakřivení světla. I tuto skutečnost lze pozorovat na snímku z Hubbleova teleskopu, kde se několik slabých galaxií v pozadí jeví jako protáhlé zakřivené pruhy. Pomocí měření těchto zkreslení tak mohou astronomové zmapovat celkovou hmotnost galaxie, a to včetně temné hmoty. Výpočet jim následně umožní zkoumat, jaký měly jednotlivé formy hmoty a energie na vývoj nejen galaxie Abell 209, ale potažmo i celého vesmíru.