V hlubinách vesmíru se občas objeví něco, co dokáže překvapit i ty nejzkušenější astronomy. Přesně to se stalo doktorandovi Imadu Pashovi z Yale University, když při rutinním procházení snímků z pozemských teleskopů narazil na něco mimořádného – galaxii, která vypadá jako střelecký terč.
„Byl to naprosto náhodný objev,“ přiznává Pasha. „Procházel jsem data z přehlídky oblohy a najednou jsem spatřil galaxii s několika výraznými prstenci. Okamžitě mě to zaujalo natolik, že jsem musel přerušit svou práci a prozkoumat to důkladněji.“
Co zpočátku vypadalo jako zajímavá astronomická kuriozita, se ukázalo být významným objevem. Galaxie, která nese katalogové označení LEDA 1313424, vznikla před přibližně 50 miliony let při dramatické kolizi. Menší modrá trpasličí galaxie tehdy proletěla přímo středem mnohem větší galaxie – tak velké, že by do ní naše Mléčná dráha vešla hned dvakrát.
Jak vznikají galaxie s prstenci
Když astronomové namířili na objekt Hubbleův vesmírný teleskop, naskytl se jim dechberoucí pohled. Průlet menší galaxie vytvořil v té větší osm koncentrických prstenců připomínajících kruhy na vodní hladině po vhození kamene. A to není vše – data z observatoře W. M. Keck na Havaji odhalila dokonce devátý prstenec, což je absolutní rekord. Vědci dokonce spekulují o možné existenci desátého prstence, který už je však příliš slabý na to, aby ho bylo možné detekovat.
„Zachytili jsme galaxii ve velmi výjimečném okamžiku,“ vysvětluje profesor Pieter G. van Dokkum, spoluautor studie. „Existuje jen velmi krátké časové okno po srážce, kdy může galaxie vykazovat tolik prstenců.“ Dosud astronomové u podobných kolizí pozorovali maximálně tři prstence.
Nejde však jen o působivý vzhled. Tento objev potvrzuje dlouhodobé teoretické předpovědi o tom, jak se prstence po takové kolizi šíří směrem ven od místa střetu. Navíc srážka spustila v galaxii novou vlnu tvorby hvězd – plyn vyvržený při průletu se smísil s prachem a dal vzniknout novým hvězdám, které nyní prstence rozjasňují.
S příchodem nového vesmírného dalekohledu Nancy Grace Roman se astronomové těší na další podobné objevy. „Zajímavé objekty bude mnohem snazší najít,“ říká van Dokkum. „Konečně zjistíme, jak vzácné tyto spektakulární události ve skutečnosti jsou.“