Až do teď se věřilo, že takzvaná supernova je labutí písní na konci života hvězdy. Tento mohutný výbuch totiž zpravidla nastane, pokud hvězda vyčerpá veškeré své palivo pro fúzi. Nyní se však ukazuje, že tento předpoklad by mohl být, přinejmenším v některých případech, mylný. Vědcům se totiž podařilo zachytit půl miliardy světelných let vzdálený výbuch hvězdy, u které byl stejný jev pozorován již dříve. Zdá se tedy, že tato hvězda takříkajíc přežila svou smrt.
„Zombie“ hvězda na sebe upoutala pozornost již v roce 2014, kdy o její nesmrtelnosti ještě nikdo nevěděl. Astronomové z observatoře Las Cumbres v Kalifornii tehdy sledovali její výbuch. Jak je to u supernov běžné analyzovali vymrštěný materiál a jeho rychlost. Supernova nesoucí označení iPTF14hls však začala být vědcům po čase podezřelá. Běžně totiž výbuch trvá okolo 100 dní, během kterých kolísá jeho zářivost. Pozorovaná supernova však nakonec takto zářila šestkrát déle.
Supernova vzdálená 500 miliónů světelných let daleko
„Moje první myšlenka byla, že to musí být nějaká blízká hvězda v naší galaxii, která pouze mění svou jasnost,“ napsal Iair Arcavi, hlavní autor studie. „Ale když jsme zachytili první světelné spektrum, viděli jsme, že to je ve skutečnosti supernova 500 miliónů světelných let daleko. Doslova mi to vyrazilo dech. Bylo velmi neobvyklé, aby zářila takhle dlouho,“ dodal.
Vědci si proto inkriminovanou hvězdu vyhledali v databázi archivu, aby zjistili, co nikdo z nich nečekal.
Výbuch této hvězdy byl již jednou pozorován, a sice v roce 1954. Přinejmenším podruhé tak již toto nebeské těleso záhadným způsobem „přežilo svou smrt“.
Nesmrtelná hvězda?
Odpověď na nevšení chování by mohla poskytnout velikost hvězdy. Byla totiž 50krát hmotnější než naše Slunce a její výbuch trval nejdéle ze všech zaznamenaných supernov v historii. Vědci se tak domnívají, že by zde mohla platit teorie „nestabilní dvojité pulzační supernovy“ (pulsational pair instability supernova). „To znamená, že když se hvězda stane nestabilní, může z části vybuchnout a odstřelit svou vnější vrstvu, ale jádro hvězdy zůstane netknuté,“ uvedl Arcavi. Hvězda se poté na několik let či dekád stabilizuje a poté může opět částečně, nebo zcela vybuchnout,“ vysvětlil vědec.
Tato teorie má několik vad. V první řadě skutečnost, že podobné supernovy byly běžné v rané fázi vývoje vesmíru, dnes jsou však již považovány za vymřelé. Navíc, podle předpokladů měla hvězda při výbuchu pozorovaném v roce 1954 spotřebovat téměř veškerý vodík. Při druhé zaznamenané explozi v roce 2014 byl však vodík opět přítomný.
Není tak stále jasné, co přesně astronomové objevili. Plánují proto ve výzkumu „Zombie“ hvězdy pokračovat a to i za pomoci Hubbleova vesmírného teleskopu. Ten byl měl, jak si vědci slibují, v dohledné době vnést do studie zániku hvězd nové světlo.
Zdroj: CNN