Informační technologie jako politika: Čína a USA bojují o dominanci

S nástupem Donalda Trumpa do vedení Spojených států amerických se ještě zvýraznilo to, co začalo už za Baracka Obamy. Technologické a inovační soupeření dvou velmocí, jedné desítky let zvyklé na absolutní dominanci a jedné, která se zdá nezastavitelnou. USA a Čína válčí o titul světového IT inovačního centra.

Obrázek: Informační technologie jako politika: Čína a USA bojují o dominanci

A není to jednoduchý souboj. Především jde o bitvu sváděnou na tisících různých bojišť: na sféře ekonomické, politické, informační, vzdělávací i ideologické. Zatažen je do ní celý svět, i Evropa hraje svou důležitou roli, chybět nesmí ani Rusko, byť je tentokrát trochu upozaděno.

Pozice obou hlavních hráčů jsou nyní rozdány daleko jasněji než kdy dříve: Ačkoliv ve Spojených státech je znát mírná nervozita z toho, jak důležitým se Čínský trh stal, uvědomuje si nadvládu svých patentů a sílu firem s dlouholetou tradicí.

Čína oproti tomu je v pozici, kdy se nemusí bát riskovat. Socialistická republika s tržními principy kapitalismu prodělala krvavou a nesmírně rychlou průmyslovou revoluci, a podobně aktivně přistoupila i k digitálnímu věku. Čínské firmy každoročně rostou a stoupají neuvěřitelným tempem; pro růst mají ideální podmínky, neboť trh více než miliardy lidí v domovské zemi – a další miliarda v blízké Indii, dalším nesmírně rychle rostoucí oblastí – je skvělým základem. I bez trhu Evropy a Spojených států, stále významných.

Obrázek: Informační technologie jako politika: Čína a USA bojují o dominanci

Zákazy vstupu na americký trh a obchodní válka

Ve zpravodajských médiích v posledních týdnech prosvištěla celní a obchodní válka Spojených států Donalda Trumpa s Čínou Si Ťin-pchinga. I ta je v širších důsledcích součástí boje o IT dominanci: o exportu IT součástek a potřebných surovin se rovněž jedná, a to už delší dobu.

Nyní je v problémech třeba čínské ZTE, které spolupracovalo s americkými společnostmi jako Dolby nebo Qualcomm. Ti nyní nebudou sedm let moci dodávat ambiciózní společnosti součástky. Důvod je oficiálně ten, že firma ilegálně dodávala americké vybavení do Íránu a Severní Korey a podle zdrojů The Verge nepotrestala všechny zaměstnance, kteří transakce zprostředkovala, jak ve smlouvě slíbila.

Se vstupem na americký trh a s dodávkami amerického vybavení má problém třeba také čínský Huawei, aktivní i na našem ICT trhu, ale také mnoho dalších čínských firem, které se o vstup na půdu USA mnohdy ani nepokouší. Leckdy v tom brání různé vládní instituce Spojených států, často však také tajné služby jako NSA nebo CIA.

Obrázek: Informační technologie jako politika: Čína a USA bojují o dominanci

V přímém utkání se tak výrobky obou společností – na Čínském trhu mají americké korporace obvykle dosti minoritní postavení – primárně v Indii a v Evropě. Indický trh je nevyzpytatelný, Evropský je ovšem zavedený a obecně poměrně konzervativní.

Čínské značky si tu však vybudovaly dobré postavení, a to nejen v segmentu levných přístrojů, ale i těch prémiových. Prodeje kupříkladu Applu tu ovšem rovněž stoupají, neboť EU prochází ekonomickým růstem.

Další vývoj situace bude nesmírně zajímavý: hraje se o hodně, a Čína i Spojené státy už do souboje vložily příliš mnoho zdrojů na to, aby z něj ustoupily.

Pro evropského spotřebitele je však tato válka bez obětí spíše výhodou: nové inovace, nové produkty, nižší ceny, konec stagnace na mnohých trzích. Bude zajímavé sledovat, kdo nakonec vyhraje – pokud tedy může mít tato pomyslná bitva dvou supervelmocí vítěze.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Obrázek: Televizi velkou přes celou stěnu už koupíte za 17 000 korun: TV od Xiaomi lákají na velikost i lákavé slevy
Televizi velkou přes celou stěnu už koupíte za 17 000 korun: TV od Xiaomi lákají na velikost i lákavé slevy
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší