Ačkoli Intel v roce 2017 dosáhl skvělého hospodářského výsledku a úspěšně dovršil éru vlastní diverzifikace, obří jihokorejská společnost Samsung si vydobyla dominantní postavení v oblasti výroby čipů.
Jde o velkou změnu, obzvláště proto, že Intel držel pozici největšího výrobce už od roku 1992, tedy neuvěřitelných 26 let. To je doba, která v IT téměř nemá obdoby.
Samsung na úplném konci ledna oznámil za rok 2017 prodeje čipů v hodnotě 69 miliard dolarů; Intel oproti tomu dosáhl „jen“ na 63 miliard. Výměna na špičce žebříčku výrobců je důkazem proměny Samsungu z výrobce levných televizí a mobilů na všudpřítomnou společnost, která dodává součástky do velkého procenta různých IT a ICT produktů.
Intel – oproti některým očekáváním – prožil dobrý rok 2017. Prodeje vzrostly o 6 %, CPU firmy jsou nadále dominantní v naprosté většině osobních počítačů i serverů. Problematičtější pro Intel jsou však čipy paměťové, které nachází uplatnění v mobilních telefonech i v nově se rozvíjejících trzích, kupříkladu u chytrých automobilů.
Pošramocená pověst provází obě firmy, Samsung ji však zvládl lépe napravit
Ačkoliv je titul největšího výrobce čipů zajímavý, pro obě společnosti jsou mnohem důležitější souvislosti, které k výměně vůdce trhu vedly. Obrovské momentum Samsungu nezpomaluje ani přes známou aféru s přehřívajícími se mobilními telefony Galaxy Note 7, zatímco pověst Intelu dostává v současné době značné rány vlivem zranitelností Spectre a Meltdown, které se dotýkají prakticky všech procesorů v počítačích a serverech dnešní doby.
To je zároveň novou, potenciálně zajímavou příležítostí pro Samsung. Procesory jsou stále velice lukrativní oblast a konkurence, která Intelu vyvstala např. v podobě Qualcommu nebo znovuzrozeného AMD nahrávají právě jihokorejskému gigantovi; už jen proto, že je dodavatelem Qualcommu a že s výrobou kvalitních součástek a čipů samotných má Samsung obrovské zkušenosti.
Zdroj: Bloomberg.com