Model IBM Simon se veřejnosti představil 2. listopadu 1992. Zařízení mělo 1 MB operační paměti a dotykový 4,6″ LCD displej.
Čtvrt století od první veřejné prezentace slaví historicky první smartphone na světě. Model IBM Simon byl veřejnosti představen 2. listopadu 1992 a necelé dva roky poté se dostal do nabídky prvního mobilního operátora. Americká společnost Bell South jej začala prodávat v srpnu 1994, dva roky před známějšími mobilními telefony značky Nokia.
IBM Simon vydržel na trhu pouhý půlrok a prodalo se jen 50 tisíc přístrojů, nikdo mu již neodepře prvenství mezi chytrými telefony Telefon fungoval v analogové síti AMPS prostřednictvím modemu s minimální rychlostí 2 400 bit/s a dostupný byl pouze na americkém trhu. První prototyp nesl označení Angler, název IBM Simon začal používat až od roku 1993.
Do kapsy se telefon nehodil
Z dnešního pohledu šlo o poměrně velký a těžký přístroj: rozměry 200 x 64 x 38 mm a váha půl kilogramu jej rozhodně nepředurčovaly k nošení v kapse. IBM Simon měl operační paměť 1 MB, 16-bitový procesor a monochromatický dotykový LCD diplej s úhlopříčkou 4,56 palce (110 x 36 mm), díky němuž se obešel bez klávesnice.
„První smartphone dokázal odesílat faxy a e-maily a měl i první aplikace jako kalendář, plánovač, kalkulačku, poznámkový blok nebo světový čas,“ zmiňuje technický technický ředitel společnosti ESET, Miroslav Dvořák. Využíval operační systém ROM-DOS, který byl kompatibilní s MS-DOS. Cena prvního chytrého telefonu byla na tehdejší dobu poměrně vysoká, v přepočtu 17 tisíc korun při úvazku na dva roky nebo 21 tisíc korun bez úvazku.
Aplikace někdy stála i více než samotné zařízení
Zajímavé je, že společnost IBM pro tento telefon vyvinula placenou aplikaci DispatchIt, která umožňovala firmám vzdálený přístup k databázím zákazníků a řídit zaměstnance v terénu. Cena této aplikace byla vyšší než samotný smartphone.
Tvůrci prvního smartphonu vůbec neřešili otázku zabezpečení telefonu před kybernetickými útoky. Bezpečnost uživatelů a jejich osobních dat začala ve větší míře reflektovat až společnost Apple při vývoji svého iPhonu, který se od roku 2007 stal hlavním motorem celosvětového rozvoje a prodeje smartphonů. Odpovědí na iPhone byl operační systém Android, který dnes využívá většina chytrých telefonů na světě. Zároveň je však z bezpečnostního hlediska nejčastějším terčem útoků.
S tím, jak se uživatelé postupně přesouvají při používání internetu z počítačů a notebooků na mobilní zařízení, stávají se tato zařízení stále častějším terčem útoků kyber zločinců. Z nedávného průzkumu společnosti ESET ale vyplynulo, že uživatelé tyto hrozby opomíjejí a chytré mobilní telefony a tablety před internetovými hrozbami nechrání. Smartphone vlastní již 94 % procent českých studentů, bezpečnostní software má na něm nainstalován ani ne polovina.