iPhone to nebyl: První smartphone vznikl před 25 lety a do kapsy by se nevešel

Model IBM Simon se veřejnosti představil 2. listopadu 1992. Zařízení mělo 1 MB operační paměti a dotykový 4,6″ LCD displej. 

Čtvrt století od první veřejné prezentace slaví historicky první smartphone na světě. Model IBM Simon byl veřejnosti představen 2. listopadu 1992 a necelé dva roky poté se dostal do nabídky prvního mobilního operátora. Americká společnost Bell South jej začala prodávat v srpnu 1994, dva roky před známějšími mobilními telefony značky Nokia.

Obrázek: iPhone to nebyl: První smartphone vznikl před 25 lety a do kapsy by se nevešel

IBM Simon vydržel na trhu pouhý půlrok a prodalo se jen 50 tisíc přístrojů, nikdo mu již neodepře prvenství mezi chytrými telefony Telefon fungoval v analogové síti AMPS prostřednictvím modemu s minimální rychlostí 2 400 bit/s a dostupný byl pouze na americkém trhu. První prototyp nesl označení Angler, název IBM Simon začal používat až od roku 1993.

Do kapsy se telefon nehodil

Z dnešního pohledu šlo o poměrně velký a těžký přístroj: rozměry 200 x 64 x 38 mm a váha půl kilogramu jej rozhodně nepředurčovaly k nošení v kapse. IBM Simon měl operační paměť 1 MB, 16-bitový procesor a monochromatický dotykový LCD diplej s úhlopříčkou 4,56 palce (110 x 36 mm), díky němuž se obešel bez klávesnice.

„První smartphone dokázal odesílat faxy a e-maily a měl i první aplikace jako kalendář, plánovač, kalkulačku, poznámkový blok nebo světový čas,“ zmiňuje technický technický ředitel společnosti ESET, Miroslav Dvořák. Využíval operační systém ROM-DOS, který byl kompatibilní s MS-DOS. Cena prvního chytrého telefonu byla na tehdejší dobu poměrně vysoká, v přepočtu 17 tisíc korun při úvazku na dva roky nebo 21 tisíc korun bez úvazku.

Aplikace někdy stála i více než samotné zařízení

Zajímavé je, že společnost IBM pro tento telefon vyvinula placenou aplikaci DispatchIt, která umožňovala firmám vzdálený přístup k databázím zákazníků a řídit zaměstnance v terénu. Cena této aplikace byla vyšší než samotný smartphone.

Obrázek: iPhone to nebyl: První smartphone vznikl před 25 lety a do kapsy by se nevešel

Tvůrci prvního smartphonu vůbec neřešili otázku zabezpečení telefonu před kybernetickými útoky. Bezpečnost uživatelů a jejich osobních dat začala ve větší míře reflektovat až společnost Apple při vývoji svého iPhonu, který se od roku 2007 stal hlavním motorem celosvětového rozvoje a prodeje smartphonů. Odpovědí na iPhone byl operační systém Android, který dnes využívá většina chytrých telefonů na světě. Zároveň je však z bezpečnostního hlediska nejčastějším terčem útoků.

S tím, jak se uživatelé postupně přesouvají při používání internetu z počítačů a notebooků na mobilní zařízení, stávají se tato zařízení stále častějším terčem útoků kyber zločinců. Z nedávného průzkumu společnosti ESET ale vyplynulo, že uživatelé tyto hrozby opomíjejí a chytré mobilní telefony a tablety před internetovými hrozbami nechrání. Smartphone vlastní již 94 % procent českých studentů, bezpečnostní software má na něm nainstalován ani ne polovina.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší